Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

tarafından
85891
Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın Ağrısı Neden Olur
Karın bölgesinde hissedilen huzursuzluk ve kramp hissi hemen her yaştan insanın başına gelen bir problemdir. Karın ağrısı başlı başına bir rahatsızlık değil, iç organlarda meydana gelen bir sorunun, bir hastalığın belirtisidir. Karnımız sebepsiz yere ağrımaz. Hazımsızlık, gaz, regl, üşütme gibi sebeplere bağlı geçici ağrıların dışında, karın ağrısı şikayeti sürekli tekrarlıyor ve kronik bir seyirde ilerliyorsa, bir dahiliye uzmanına başvurup gerekli tetkik ve tahlillerle sorunun temeline inilmeli ve uygun tedavi uygulanmalıdır. Eğer sık periyotlarla şiddetli karın ağrısı problemi yaşıyorsanız, yolunda gitmeyen bir durum söz konusu olabilir. Erken teşhisin son derece önemli olduğu durumlar da göz önünde bulundurulduğunda, sürekli ve şiddetli karın ağrısı mutlaka bir hekim gözetiminde incelenmelidir.

Şiddetli Karın Ağrısı
Karın bölgesinde aniden hissedilen şiddetli karın ağrısı ayrıca apandisit, mide delinmesi, mide kanaması, pankreas iltihabı, sahra kesesi iltihabı gibi önemli hastalıkların sinyali olabileceğinden vakit geçirmeden bir hekime başvurmak gerekir. Özellikle şiddetli karın ağrısında, çok uygulanan bir yöntem olan karın üzerine sıcak su kompresi uygulamasından şiddetle kaçının; zira eğer karın ağrısı sebebi apandisit ise, farkında olmadan bu tehlikeli süreci daha da hızlandırmış  olursunuz.

Karın ağrısı şikayetine halsizlik ve kusma eşlik ediyorsa mutlaka doktora gidin. Bu belirtiler bağırsak enfeksiyonunu işaret ediyor olabilir. Dizanteri Akut gastro enterit denilen rahatsızlıkla yüz yüze gelmiş olabilirsiniz.Karın-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir1

Karın Ağrısına ve İshale Ne İyi Gelir
Bozulan bağırsaklar ve devamında gelen ishalde de şiddetli ve kramp şeklinde karın ağrısı hissedilir. Bunun için hekimin verdiği ilaçların yanı sıra, bal, tarçın, nane ve papatya çayı da ishale bağlı karın ağrısına iyi gelen gıda ve bitkilerdir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine incecik kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demleyin ve süzerek için. Günde 3 öğün birer fincan içebilirsiniz.

Karın ağrısına çözüm için bitkisel yağlardan da faydalanmak mümkündür. Biberiye yağı ve kekik yağını, göbeğe veya ayak altına sürebilirsiniz.  Ayrıca bu yağları 1 fincan suya 10 damla damlatarak içmek de fayda sağlayabilir. İshal vakalarında soğuk su ve meşrubat içmeyin, soğuk meyve yemeyin.

[reklam id=1]

Karın-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir2

Muz, elma, şeftali, ekmek, zeytin, peynir, yağsız makarna, haşlanmış patates, püre, pirinç lapası ve demli çay, ishalin durdurulmasında yardımı dokunan gıdalardır.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

  • Eğer ayaklarınızı üşüttüyseniz, bu, karnınıza şiddetli ağrı olarak yansır. Ayak tabanlarınıza sıcak su torbası koyarak ağrıyı hafifletmek hatta tamamen kesmek olasıdır.
  • Eğer yediğiniz bir şey dokunduysa, bağırsaklarda gaz sıkışması yapabilir. Bağırsakların boşaltılması ile, karın ağrısı da sizi terk eder.
  • Üşütmeye bağlı karın ağrısı şikayetiniz varsa, kuşburnu, adaçayı benzeri bitki çayları midenize iyi gelecektir.
  • Bir tutam kuru veya yaş nane ve bir bütün limonu parçalara ayırarak kaynatıp suyunu için.
  • Bir miktar tatlı bademi havanda ezerek, sütle karıştırıp içebilirsiniz. Bu karışım bebeklerde de hayli işe yarar.
  • 100 gram çörek otunu 1 litre süte karıştırarak, ağrı olduğu zamanlarda aç karına 1 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.

Karın ağrısı tedavisinde doğal ve bitkisel yaklaşımlar son derece pratik çözümler sunar elbette; ama sık sık yaşanan ve şiddetli hissedilen karın ağrısını dikkate almak ve zaman geçirmeden hekim gözetiminde tıbbi tedavi almak şarttır.