Karın Şişliği Neden Olur

tarafından
2675
Karın Şişliği Neden Olur

Karın Şişliği Neden Olur
Karın şişkinliği güzel bir yemeğin ardından hele de o yemek biraz fazla kaçırılmışsa hemen hemen hepimizin yaşadığı bir problemdir. Mükellef bir sofraya oturduğumuzda, sevdiğimiz yiyecekler ve iştah açıcı biçimde hazırlanmış yemekler de varsa, bir de kalabalık bir sofraya oturmuşsak, ipin ucu çoğu kez kaçar, yedikçe yeriz. Finalde bizi bekleyen en büyük sorun karında şişkinlik ve rahatsızlık hissi olacaktır. Yenilen yiyecekler gaz yapıcı özelliğe sahipse, çok hızlı biçimde ve fazla miktarda yemek yediysek, sindirim enzimlerinde herhangi bir eksiklik varsa karında şişlik yaşanması da kaçınılmaz olacaktır.

 • Midemiz kaslardan oluşur ve besin girişi arttıkça esneyerek genişler. Yetişkin bir insanın midesi yaklaşık 1 litrelik bir hacme rahatça ulaşabilir. 1 litrelik oran arttığında mide de elastik yapısıyla genişler ve karında şişlik oluşur. Mide kapasitesi genişledikçe daha fazla miktarda yenir ve bu da karın şişmesi yapabilir.
 • Karında şişlik neden olur? sorusunun cevaplarından birisi de gıda intoleransıdır. Bu şu anlama gelir. Bazı insanlar bazı besinleri diğer insanlar kadar kolay sindiremez. Maya, fruktoz, gluten ve süt gıda intoleransı ile bağlantılı olarak karında şişlik yapan maddelerdir.
 • Laktoz intoleransı olan kişilerde karında şişlik görülür. Laktaz enzimi ince bağırsak tarafından üretilir ve laktoz olarak bilinen süt şekerinin sindiriminde vazifelidir. Laktoz intoleransı olan kişilerde ince bağırsak yeterince laktaz enzimi üretemez. Bu durum, kişinin süt ve süt ürünlerini sindirmekte zorlanmasına sebep olur. Laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt mamülleri tükettiklerinde bulantı, ishal, gaz, mide krampı ve karın şişmesi sorunuyla karşı karşıya kalırlar.
 • Çölyak hastaları olanlar ise arpa, buğday ve çavdarda bulunan “gluten” isimli proteini sindirmekte zorlanırlar. Çölyak hastalığında, karın ağrısı, ishal ve karında şişkinlik gibi belirtiler göze çarpar.Bu hastalığın kesin tedavisi yoktur. Tek çözüm glutensiz besinler tüketme ve ömür boyu bu perhize sadık kalmaktır.
 • Gıda intoleransı yahut sindirim enzimlerinde herhangi bir problem olmasa da karın şişmesi problemi yaşanabilir. Bunun sebebi de gün içerisinde yenen gıdaların içeriğiyle ilgilidir. Zira, bazı gıdalar bağırsaklarda çok fazla gaz birikimine sebep olur. Marul, karnabahar, fasulye, portakal ve çoğu meyve, brokoli, brüksel lahanası gibi sebze ve meyveler, gaz yapıcı özellikleri yüzünden karında şişkinlik sebebidir.

Karin-sisligi-Neden-Olur

 • Sadece taze sebze ve meyveler değil, kızartmalar ve fazla yağlı yiyecekler de karında şişlik yapan faktörlerdir. Yemek sırasında yahut bir şeyler içerken hava yutmak da gaz yaparak karında şişkinlik oluşturur. Yemeğinizi çok hızlı yiyorsanız, sıkça sakız çiğniyorsanız, pipet kullanarak meşrubat içiyorsanız, gereğinden fazla hava yutuyor ve karın şişmesi sorununu bu yüzden yaşıyor olabilirsiniz.
 • Sıkça rastlanılan sindirim problemlerinden birisi de irritabl bağırsak sendromudur. İrritabl bağırsak sendromunun kesin sebebi bilinemese de; stres, kötü ve dengesiz beslenme, enfeksiyon, sigara gibi unsurların bu işte rolü olduğu biliniyor. İshal, kabızlık, mide krampı, bulantı, gaz, karın şişkinliği, irritabl bağırsak sendromu belirtileri arasında sayılabilir. Egzersiz, düzenli yaşam ve lifli yiyecekler bakımından zengin bir beslenme programı sayesinde bu rahatsızlığın üstesinden gelinebilir.
 • Eğer sisteminizde,  sindirimin gerçekleşmesi için gerekli olan sindirim enzimleri eksikse, bunun yansımaları yemeklerden sonra karın şişmesi olarak size geri dönebilir. Sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan enzimler, pişme sırasında ısıya maruz kaldıklarından, bu önemli özelliklerini kaybederler. Böyle bir durumda, sebze ve meyveleri çiğ olarak tüketebilir, yahut dışarıdan enzim takviyesi alarak karın şişkinliği sorununuzu azaltabilirsiniz.
 • Kadınların regl öncesi yahut hamilelik esnasında yaşadıkları, hormon seviyelerindeki dalgalanmalar da sindirim işlemini olumsuz etkileyebilir ve karında şişkinlik sebebi olabilir. Hormonal değişim sonucunda mide bağırsak fonksiyonları yavaşlayabilir ki  bu, yiyeceklerin yavaş sindirilmesi anlamına gelir. Yavaş sindirim de karında şişlik olarak zuhur edecektir.

Karin-sisligi-Neden-Olur1

 • Tüm organlarımız eksiksiz ve sağlıklı çalışsalar da, eğer psikolojik anlamda sorunlar ve dalgalanmalar yaşıyorsak, bu durum bize karın şişkinliği olarak yansıyabilir. Pek çok rahatsızlığın temelinde yatan sebebin psikolojik sorunlar, stres, kaygı, üzüntü gibi ruhsal gerilim yaratan olumsuz şartlar olduğu olduğu kanıtlandığı için, stres durumunda da, hiçbir şey yememiş bile olsak karnımız şişebilir. Bunun dışında hareketsiz ve tembel bir yaşam tarzı da gaz ve karın şişkinliğinin sorumlularıdır. Yemeklerden sonra yürüyüş yapmak da gaz ve karın şişkinliği sorununa iyi gelecektir. Lokmaları ağız kapalı biçimde ve çok çiğneyerek yemek de karın şişkinliğinin engellenmesini sağlayacaktır.
 • Sigara içiyorsanız, sigara içerken yuttuğunuz hava da gaz ve karında şişkinlik problemi yaşamanıza neden olabilir.  

[reklam id=1]

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın şişkinliği yapan sebepleri göz önünde bulundurarak karın şişkinliğine ne iyi gelir? sorusuna cevap aramak gerekir. Belli bir rahatsızlığa bağlı olmayan gazları geçirmek için beslenme rutininde değişiklik yapmak, hekim tarafından önerilen ilaçları kullanmak ve hava yutmamaya dikkat etmek gerekir. Sebze, meyve, tahıl, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar azaltılabilir ve yağsız gıdalar tercih edilebilir. Hafif gıdalarla beslenmek, midenin daha hızlı boşalmasını ve sindirilen gıdaların ve gazın bağırsaklara daha hızlı ilerlemesini sağlar. Her gıdanın kişiler üzerindeki etkisi de farklı olacağından, diyet listelerinin kişiye özel hazırlanması gerekir. Karın şişkinliği ve gaz sorunu diyet programı ile geçmiyorsa; sorunun çözümü için sindirim enzimleri, antiasitler, karbon preperatları ve bağırsak çalıştıran ilaçlar kullanılabilir. Takma diş kullananların, protezlerinin çeneye iyi oturduğundan emin olması gerekir.Karin-sisligi-Neden-Olur3

Gaz ve karında şişkinlik şikayetine, hazımsızlık sebep olabileceği gibi; enzim eksiklikleri, iltihaplanmalar, enfeksiyonlar, kanser ve farklı hastalıklar da sebep olabilir.  Eğer gaz ve karın şişkinliği sorununuz uzun süredir devam ediyorsa, yahut iyileşip yeniden başlıyorsa ihmal etmeden bir doktora görünmeniz gerekir. 

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Eğer karın şişliği probleminizin, gittiğiniz doktor tarafından yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir hastalıktan kaynaklanmadığı tespit edilmişse; basit kuralları yaşamınıza adapte ederek karın şişkinliği sorununu kontrol altında tutabilirsiniz.
Karin-sisligi-Neden-Olur2Daha çok kadınların başına dert olan karın şişkinliği sorunuyla baş etmek ve onu alt etmek için şu kurallara dikkat ederek yaşamak çözüm olabilir:

 • Eğer sıkça kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bu sorunu ortadan kaldırmaya gayret edin. Bunun için de gün içinde yeterli oranda sıvı tüketin, lifli gıdaların tüketimine ağırlık verin, hareketli bir yaşam tarzı edinin, stresi yönetmeyi öğrenin; kuru kayısı, kuru erik,  kuru incir, ananas, kivi, ıspanak, semizotu, kayısı gibi besinleri daha sık tüketin. Asitli içecekler, beyaz unla hazırlanmış ekmekler ve hamur işleri, tatlı elma, şeftali ve muz gibi gıdalardan ise uzak durun.
 • Kadınlar regl öncesi ve sırasındaki süreçte beyaz un, beyaz şekerle yapılmış yiyeceklerden, kafeinden, salamura ve çok tuzlu besinlerden, turşulardan, konservelerden, çok tuzlu gıdalardan kaçınmalı ve günde 2 litreye yakın su tüketmeli. Regl sürecinde, yağlı yemekler, kızartmalar, kavurmalar da karında şişkinliği tetikler. Az ve kaliteli yağlarla yapılmış tencere yemekleri, ızgaralar, haşlamalar ve fırın yemekleri tercih edilmeli, semizotu, maydanoz, yeşil çay, kiraz sapı, mısır püskülü gibi bitki çayları tüketilmelidir.
 • Yemeğinizi ağır ağır, çok çiğneyerek ve konuşmadan yiyin. Yemekle birlikte su içmekten mümkün olduğunca kaçının. Yemeklerden sonra içilecek en doğru içecek sade maden suyudur. Tabii abartıya kaçmadan! Yemekten sonra uzanmayın, yatmayın, uykuya dalmayın. Yemekleri iyi pişirin. Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerden, asitli içeceklerden ve sakızdan uzak durun.
 • Kuru fasulye, nohut gibi baklagilleri pişirmeden bir gece evvel suda bekletin. Meyvelerin kabuğunu soyun, sütün laktozsuz olanını tercih edin.
 • Gaz probleminiz geçmiyorsa, çiğ soğan ve sarımsak, yeşil soğan, lahana, mor lahana, fazla salata, baklagil, karnabahar, brokoli gibi besinleri tüketmeyin yahut pişirerek az miktarda tüketin.
 • Laktoz intoleransı tanısı konulduysa, laktozsuz süt, laktazlı süt, yoğurt, probiyotik yoğurt ve probiyotik içeceklerden tüketebilirsiniz.
 • Kadınlarda yumurtalıkta meydana gelen kistlerin ve kimi doğum kontrol yöntemlerinin de karın şişkinliği yaptığı bilinmektedir. Eğer karın şişkinliği sebebiniz bu maddelerse, hekiminizin önereceği ilaç ve yöntemlerle bunun da üstesinden gelebilirsiniz.
 • Obezite de, karın bölgesindeki yağlardan dolayı karın şişkinliği hissi yaratır ve sindirim problemlerini tetikler. Bu sebeple, bu durumla birlikte pek çok rahatsızlığın da zeminini hazırlayan obezite ile savaşmak ve ideal kiloya ulaşmak için sağlıklı beslenmeyi hayat tarzı haline getirmek gerekecektir.