Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

tarafından
1358
Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Karıncalara asırlardır yüklenen sebatkar, dirençli, çalışkan nitelikleri sayesinde, onlar ekolojik dengenin önemli parçalarıdır. Çalışkanlıkları ile pek çok masala, hikayeye ve ders verici anekdotlara da baş kahraman olan karıncalar, kendi doğal ortamlarında iken hiçbir sorun teşkil etmezler ama evlere ve özellikle de mutfaklara dadandıklarında sıkıntı yaratırlar.

Tek sıra halinde ve uzun bir kuyruk şeklinde evin mutfağına doğru akan karıncaları görmek pek çok kişiyi düşündürür ve akla hemen şu soru takılır: Karıncalardan nasıl kurtulurum…  Gerçekten de karıncayı ne kaçırır, zarar vermeden ve öldürmeden karıncalardan nasıl kurtulabiliriz hafızaya almakta fayda var. An itibariyle evinizde böyle bir sorun varsa evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur sorusuna bulunacak yanıtlar ilaç gibi gelir.

[reklam id=1]

Böyle bir sorun yaşamıyorsanız bile, olası bir karınca istilası durumunda karıncalardan kurtulma yollarını önceden bilmenizi ve uygulamaya koymanızı sağlar. Bu sevimli ve çalışkan böcekleri nasıl kibarca reddedebilir ve normal ortamlarına dönmelerini sağlayabiliriz bir bakalım.

Karıncalardan Kurtulma Yolları

Karıncalar çok temiz olmayan, nemli ve açıkta bırakılmış yiyeceklerin olduğu yerleri ve özellikle de mutfakları severler. İçlerinden biri böyle bir durumu keşfetmeye görsün, haber diğerlerine çarçabuk ulaşır ve karınca sürüsü tek sıra halinde mutfağınızı ziyarete gelir.  Karıncalardan kurtulmaktan ziyade, onları gelmeden engelleyebilmek daha iyidir.

Karıncalardan Kurtulma Yolları

Bunun için öncelikle mutfakta açıkta yiyecek bulundurmamak, her şeyi kapağı kapalı olarak saklama kaplarında, buzdolabı poşetlerinde, saklama torbalarında ve cam kavanozlarda muhafaza etmek gerekir. Böylelikle hem karıncalar yiyeceğe ulaşamamış, hem de sizin yiyecekleriniz her daim taze kalmış olur.

 • Mutfakta yerleri, karoları, tezgahı ve lavaboyu sık sık sirkeli suyla silmek de hem karıncaları uzak tutar, hem de ortamın hijyenini sağlar.
 • Mutfakta mümkün olduğunca bulaşık bırakmamak da etkili önlemlerden birisidir. Tabak, tencere, tava gibi mutfak gereçlerinin üzerindeki yemek artıkları karıncalar için açık davetiyedir.
 • Mutfağı nemli bırakmamak, sürekli kuru ve temiz tutmak da iyi önlemlerden birisidir; zira karıncalar nemli ortamları hayli sever.

Karıncalardan Kurtulma Yolları 1

 • Evde evcil hayvan varsa mama kabını karıncaların geldiği ortamdan daha uzağa koyabilirsiniz.
 • Bu önlemleri uygularken diyelim ki bir anlık boşluğunuza geldi ve açıkta yiyecek bıraktınız, onlar da geldiler. Şimdi ne yapabilirsiniz?
 • Mutfak kapısının altına tahta, havlu ve buna benzer barikatlar kurabilirsiniz.
 • Karıncaların eve giriş noktalarını tespit edip, eğer orası küçük bir delik yahut boşluksa o kısmı uygun bir malzemeyle tıkayarak içeri girişlerini engelleyebilirsiniz
 • Silikon kullanarak eve giriş yaptıkları delikleri kapatabilirsiniz.
 • Karınca neye gelmez sorusunun yanıtını bilmek de sizin için bir çözüm olabilir.
 • Yollarına tebeşir tozu, bebek pudrası, tuz gibi maddelerden serpiştirebilirsiniz.
 • Yine eve giriş yaptıkları noktalara ve mutfağın belirli bölümlerine bir miktar tarçın, karabiber ve nane yağı koyabilirsiniz. Bu da karıncayı ne kaçırır sorusuna iyi bir yanıttır.

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur konusunda, onlardan “öldürerek” kurtulma kısmına hiç değinmedik, değinmek de istemeyiz. Tüm bu önlemlere rağmen karıncalar evi istila ettiyse bir müddet sabredin, kendiliklerinden gideceklerdir.