Kaşıntıya Ne İyi Gelir

tarafından
9761
Kaşıntıya Ne İyi Gelir

Kaşıntıya Ne İyi Gelir
Kaşıntı kimi zaman tek bir nedene bağlı olmayabilir. Kaşıntı, sedef ya da dermatit gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi, küçük mikroorganizmalardan böceklere kadar birçok etmene de bağlı olabilir. Çoğu zaman sinir bozucu bir durum olan kaşıntının deriyi tahriş edecek boyutlarda olan çeşitleri de vardır. Elbette bu, kaşınan herkesin ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu göstermez. Kaşıntı ile birlikte yanma, kızarıklık ya da ciddi derecede şişlik varsa, o zaman doktora başvurulabilir.

Kaşıntı gelip geçici olabileceği gibi, uzun vadeli ya da kronik de olabilir. Bu tip kaşıntıların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Doktor tavsiyesine göre kaşıntıyı ortadan kaldırabilecek ürünler kullanılabilir.

Kaşıntının belirtileri arasında öncelikle lokal huylanmalar vardır. Örneğin yalnızca kolda veya bacakta görülebilir. Çok küçük alanda gerçekleşir. Genel anlamda kaşıntı belirtileri;

 • Kızarıklık
 • Leke, sivilce ve kabarıklıklar,
 • Kurumuş ve çatlamış deriler,
 • Ciltde köseli veya pullu deri,

Şiddetli kaşıntılar, sürekli artan kaşıntılar cilde ciddi zararlar verebileceği için tedavi edilmesi gerekir.Kaşıntıya-Ne-İyi-Gelir1

Kaşıntının Nedenleri

Kaşıntının gerçekten yüzlerce nedeni olabilir. Hatta bazen iç organlardaki bir sorun bile kendini kaşıntı olarak gösterebilir. Ancak bu bir sinek ısırığından kaynaklanan kaşıntı da olabilir. Unutmamak gerekir ki, insan derisi ciddi anlamda geniş bir yüzeydir ve kaşıntıya neden olabilecek etmenlerin sayısı oldukça fazladır.

 • Kuru cilt kaşıntıya neden olabilir. Cildin koruması genel olarak kış ortamlarında kapalı alanda çok kalmaktan ileri gelebilir. Vücut susuz kaldığında da cilt kurur ve bu durum kaşıntıya neden olur.
 • Egzama, su çiçeği vb. rahatsızlıklar ciltte kaşıntılara sebep olur. Daha doğrusu cilt rahatsızlıklarının birçoğu kaşıntı nedenidir. Bu rahatsızlıkların başlangıç seviyesinde tedavi edilmeleri önemlidir.
 • Karaciğer rahatsızlıkları kendini kaşıntı olarak gösterebilir. Yine aynı şekilde birçok böbrek hastasında da kaşıntılar görülür. Yani denilebilir ki, iç hastalıklar kaşıntıya neden olabilir.

[reklam id=1]

 • Kanser kaşıntıya neden olabilir. Özellikle lösemi vakalarında kaşıntı görülür.
 • Zona, sinir sıkışması ya da multpl skleroz gibi sinir bozuklukları da kaşıntılı seyreder.
 • Diyabette kaşıntı görülür.
 • Alerjisi olanlar kaşıntılı bir süreç içerisine girer. Özellikle kimyasallara karşı alerjiler; kozmetik ürünleri, sabun vs. sık sık kaşıntıya neden olur.
 • Birçok ilacın yan etkisi kaşıntıdır.
 • Hamilelik sırasında gerilen ve kuruyan ciltten dolayı kaşıntılar görülür.

Kaşıntıya-Ne-İyi-Gelir2Kaşıntının tedavisi ve doğal tedavi önerileri arasında en önemli şey kaşıntının nedenini bulmaktır. Kaşıntı nedeni korkulacak bir şey değilse, rahatlıkla evde tedavi uygulanabilir. Ancak başka ciddi bir durumdan şüpheleniliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Karbonatın banyo suyuna karıştırılması ve bu suyla banyo yapılmasının kaşıntıyı geçirdiği bilinmektedir. Yine bu konuda limon da iyi bir kaşıntı geçiricidir. Aynı zamanda antiseptik özelliği dolayısıyla kaşıntıya sebebiyet veren bir mikroorganizma varsa onu da ortadan kaldırabilir. Limon bir pamuk yardımıyla kaşıntı olan yere sürülebilir. Sinek ısırıkları nedeniyle oluşan kaşıntılara limon kolonyasının iyi geliyor oluşu bundan dolayıdır. Yine sirke de limonla aynı etkiyi yapar. Ancak sirke kullanırken doğal elma sirkesi kullanılmasına özen gösterilmelidirç

Kaşıntıya İyi Gelen Doğal Bitkiler

Bilinen en iyi kaşıntı geçiricilerden biri yulaftır. Yulafın anti tahriş ve yatıştırıcı etkisi vardır. Kekik de iyi bir kaşıntı geçiricidir. Kekik içeriğindeki timol maddesinin anestezik özellikleri vardır. Bu sayede kaşıntıyı rahatlatır. Kaşıntıya iyi gelen bitkiler arasında nane de önemli bir yere sahiptir. Ilık bir banyonun içerisinebirkaç damla nane yapı damlatılır ve içerisinde 20-30 dakika beklenirse bu da kaşıntıyı geçirir. Üstelik nane yağı stresi azaltır ve uyuz kaynaklı kaşıntıları da sakinleştirir.Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür. İbrahim Saraçoğlu kaşıntı kürü sayesinde kaşıntılar rahatlar ve hatta çoğu zaman etkileri de geçer.