Kavitasyon Nedir?

tarafından
284
Kavitasyon Nedir?

Kavitasyon bir çeşit bölgesel incelme yöntemidir. Vücutta özellikle belli başlı yerlerde toplanan yağların eritilmesi ve vücuttan atılma yöntemi olan kavitasyon, yağların parçalayarak bu erimeyi sağlıyor. Yağ aldırma yöntemleri kadar etkili olmayan kavitasyon nedir nasıl uygulanır sorularından yola çıkarak bu yöntem hakkında genel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kavitasyon Nedir?

Kavitasyon, vücutta yağların toplandığı belli başlı bölgelere yoğunluğu azaltılmış ultrasonik ses dalgaları verilerek yağları yakmaya yarayan bir zayıflama yöntemidir. Bu yöntem ile parçalanan yağlar vücuttan karaciğer yolu ile ya da idrar ile birlikte atılır. Bölgesel incelmenin yanında selülit tedavisinde de kullanılan bu özel yöntem, hem erkeklere hem kadınlara uygulanabilir. Ancak bazı özel durumlara sahip olan kişiler tarafından kavitasyon uygulanmaması önerilir.

[reklam id=1]

Kavitasyon yaptırması riskli olan kişiler;

 • Belli bir yaşın üzerindeki yaşlılar
 • Kalbinde kalp pili bulunanlar
 • Şeker hastalığı yaşayanlar
 • Vücudunda her hangi bir bölgede pilatin olanlar
 • Hipertansiyon hastalığı yaşayanlar
 • Otoimmün hastalığı bulunanlar
 • Altı aydan kısa bir süre önce sezeryan ya da benzeri bir ameliyat geçirmiş olanlar olarak sıralanabilir.

Kavitasyon Nedir? 1

Bu kişiler dışında kavitasyon uygulaması yaptıracak olanların da önlem için ilk olarak doktor kontrolünden geçmeleri uygun olacaktır.

Kavitasyon özel bir alet ile uygulanır. Uygulama öncesi bölgeye özel kavitasyın jeli sürülür. Bu jel hem aletin daha kolay hareket etmesini sağlar, hem de daha etkili bir kavitasyon uygulaması olması için etkili olur. Hastaya hiç bir anestezi uygulaması gerekmeden yapılan kavitasyon seansında her hangi bir acı, ağrı ya da sızı yaşanmaz. Seans sonrasında kişi hemen günlük hayatına dönüp işlerine devam eder.

Kavitasyon uygulaması seanslar halinde yapılır. Uygulama bölgesi ve uygulama yapılan kişiye göre seans sayısı değişiklik gösterir. Kavitasyon seans ücreti yapılan uygulama ve uygulamayı yapan merkeze göre değişiklik gösterir. Kavitasyon haftada bir seans şeklinde uygulanır. 3 hafta düzenli olarak uygulanan seanslar sonunda her hangi bir başarı elde edilmezse devam edilmeden bırakılır.

Kavitasyon Nedir? 3

Eğer başarılı sonuç elde edilirse 8-10 seans yapılabilir. Kavisyon fiyatları hakkında en doğru bilgiyi uygulama yaptırılmak istenen merkezden alabilirsiniz.

Kavistasyon uygulamasının başarılı olması halinde genelde her işlem başına ortalama 2 cm incelme sağlanır. Bu hesaba göre 5-7 seans arasında 10 cm gibi bir incelme söz konusu olacaktır. En fazla bel, basen, sırt ve kol bölgelerine uygulanan kavitasyon, aynı anda birden fazla bölgede uygulanmaz. Bunun için sıra ile vücuttaki fazla yağların atılması sağlanır. Kavitasyon uygulamasından önce mutlaka merkez ve uygulamayı yapacak olan uzman hakkında bilgi alınması gerekir.

Kavitasyon Zararları

Kavitasyon yaptıranlar genel olarak bu uygulamanın zararları olarak aşağıdaki maddeleri yaşayabilirler.

 • Yapılan uygulamada ultrason hücreleri parçalanır. Hücre yaşlanmasına neden olan oksidan maddelerin ortaya çıkmasından dolayı riskli olabilir.
 • Yanlış uygulamalar ile deride kızarıklık, yanma, soyulma ve kaşıntı yaşanabilir.
 • Kesin inceltme garantisi yoktur ve herkeste başarılı sonuca ulaşılmaz. Bu nedenle hayal kırıklığı yaşanabilir ve boş yere ücret ödenebilir.
 • Kesinlikle uzman doktorlar tarafından ve genç kişilere uygulanmalı. Aksi halde zararları daha yüksek olabilir.
 • Uygulama sırasında cihaz 10-15 cm uzak tutulmazsa testis ya da over kanserine neden olabilir.

Kavitasyon Nedir? 4

Kavitasyon uygulaması vücudunun belirli bölgesinde yağlanma olan kişilere uygulanır. Genel olarak fazla kilolu olan 120-130 kilodaki obez hastalarda bu yöntem işe yaramamaktadır. Uygulama öncesinde kişilere bu konuda bilgi verilmesi, konu hakkında bilinçlendirici konuşmalar yapılması gerekir.