Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

tarafından
543
Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap okumayı sevenlerin en çok hoşuna giden el işi çalışması şüphesiz ki kitap ayracı yapımıdır. Kısa sürede ve çok basit şekilde hazırlanan ayraçlar, tamamen kişinin kendi hayal gücü ile şekillenip hazırlanabiliyor. Daha çok kağıt, karton, ahşap çubuk, ip ya da keçe ana malzemeleri ile ayraç modelleri hazırlanmaktadır. Bu yazımızda sizlerle keçeden kitap ayracı yapımı konusunda merak edilen ayrıntıları paylaşacağız.

Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? 1

Keçe, el işi ve hobi çalışmalarında çok sık kullanılır. El emeği ile yapılan çoğu çalışmada keçeye rastlanır. Kesimi, dikimi ve şekil verilmesi kolay olan keçeler renk seçeneği olarak da çok fazla çeşide sahiptir. Canlı renklere sahip olan keçeler, kitap ayracı yapımında da çok sık kullanılıyor.

Keçeden kitap ayracı yapmak için uygun renklerde çok sayıda keçe, makas, dikiş malzemeleri ve yaratıcı hayal gücünüzden başka ihtiyacınız olmayacaktır. Keçeden kitap ayracı yapımı çalışmaları ile ortaya çıkarılan yaratıcı modellerden bir kaç tanesini gelin birlikte inceleyelim.

[reklam id=1]

Keçeden Kurbağalı Kitap Ayracı Yapımı

Keçe ile birbirinden hoş çalışmalar ortaya çıkarılabilir. Keçeden kitap ayraçlarında en fazla kullanılan hayvan figürlerinden birisi kurbağadır. Resimdeki çalışma için; gerekli renklerde keçeler ve dikiş gereçleri yeterlidir.

Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Malzemeleri hazırladıktan sonra ilk olarak Kitap ayracı yapacağınız parçayı kesin. Bu parçayı kendi zevkinize göre uzunluk ve genişlikte kesip hazırlayabilirsiniz, ancak çok ince olmaması kurbağanın rahat yerleşimi için önemlidir. Ana parçayı hazırladıktan sonra kurbağanın kendisi ve elleri için gereken parçaların hazırlanmasına geçin.

Bu aşamada keçeyi düzgün kesmek için sert bir kartondan yardım alabilirsiniz. Yapmak istediğiniz hayvan figürünün parçalarını ile olarak kartona çizip kesin. Daha sonra uygun renkteki keçelerin üzerine karton parçaları koyup çizim yapın.

Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? 3

Bu parçaları küçük bir makas ile keserek olduğu yerden çıkarın. Deseni vermek için parçaları uygun şekilde ana parça üzerine dikin. İşte kısa sürede, çok sevimli bir kitap ayracınız oldu bile.

Çubuk ve Keçe ile Kitap Ayracı Yapımı

Keçeler tek başlarına kullanılabildiği gibi başka malzemeler ile birleştirilerek de kullanılabiliyor. Örneğin aşağıdaki çalışmada ince çubuk şişler ile birlikte keçe kullanılarak çok hoş kitap ayraçları hazırlanmış.

Evde kitap ayracı yapımı örneklerinden birisi olan yukarıdaki çalışma için farklı renklerde keçeler ve evde yemek yapımında kullanılan ahşap şişler yeterlidir. İstediğiniz her hangi bir hayvan figürünü keçe kalıpları ile çizip çıkarın. Üzerine küçük parçalar da kesip dikin ya da yapıştırın. Bu şekilde hazırladığınız hayvan figürlerini çubuklara yerleştirin. Yeni kitap ayracınız hazır bile…

Keçeden Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? 4

Keçeden kitap ayracı yapımı konusunda tamamen hayal gücüne dayalı çalışmalar ortaya çıkarılır. Birbirinden renkli, özel ve kullanışlı kitap ayraçlarını evde çocuklarınız ile birlikte de eğlenerek hazırlayabilirsiniz. Bu tür çalışmalar çocukların hayal gücünü ve el becerisini geliştirirken kitap okuma alışkanlığı da edinmesinde de etkili olacaktır.