Kedi Bakımı

tarafından
219
Kedi Bakımı

Kedi bakımı, kediler ev hayatına en uygun evcil hayvanlardır. Kedilerin insan ruhu ve psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Evinizi bir kediyle paylaşmak istiyorsanız ve kedi bakımı hakkında kafanızda pek çok soru ve endişe varsa eğer, yazımızda,  bu sevimli yaramazların bakımına ilişkin pek çok bilgi bulabilirsiniz. Evde kedi bakımının ana hatlarına ilişkin tüm detaylar sizlerle…

Kedi Bakımı

Kedinizi eve ilk getirdiğiniz andan itibaren bu yabancı alanı tanımak için harekete geçecektir. Onu evin diğer bireyleri ve varsa evdeki diğer evcil hayvanlarla tanıştırmak için yoğun çaba sarf etmenize lüzum yok. O kendisi etrafı tanımak isteyecek ve sınırlarını belirleyecektir. Ona mama kabının, kum kabının ve yatağının yerini göstermeniz yeterlidir. Geri kalan kısmı kendisi halleder. Kediler zaten başlarına buyruk, akıllarına eseni yapan, pervasız ve akıllarına estiği gibi davranan karakterde oldukları için ana hatların dışında istedikleri gibi davranacaklardır.

Bebek kedi bakımı erişkin kediye göre biraz daha ihtimam ve dikkat ister. Sahiplendiğiniz kedi eğer bebekse, ilk gece yatağına sıcak su torbası, yahut sıcak suyla dolu bir şişe koyabilir, yatağını yumuşak dokulu bir battaniye ile kaplayabilirsiniz.

[reklam id=1]

Evde kedi bakımı sürecinde, kediniz hem bebekken hem erişkinken ama özellikle bebekken daha da dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de evdeki kapı ve pencerelerin kapalı tutulması hususudur. Ayrıca elektrik kabloları, toprak dolu saksılar, çiçekler, canlı bitkiler de kediden uzak tutulmalıdır. Bitkileri çiğneyen kedide sindirim sorunu oluşabilir. Kabloları kemirdiğinde elektriğe çarpılma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Özellikle zambak bitkisi kediler için son derece zararlıdır. Evde bulundurmamak daha doğru olacaktır.

Kediniz eğer genç yahut erişkin kediyse aldığınız yerde hangi mamayı yediğini öğrenerek o mamayla devam edebilirsiniz. Yeni doğan kedi bakımı özellikle beslenme konusunda daha fazla özen ister. Yavru kedinize vitamin ve mineral açısından zengin mamalar yedirmelisiniz.

8 ila 12 haftalık kediler günde 4 sefer; 3 ila 6 aylık kediler günde 3 sefer, 6 aylıktan sonra ise günde 2 sefer mama yeme gereksinimi hissederler. Yavru kediler için üretilen konserve ıslak mamaları kuru mamayla karıştırarak vermeyin.

Kedi Bakımı 1

Bu iki mamayı ayrı ayrı vermeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca mama kabı yanında başka bir kap içinde mutlaka temiz içme suyu bulundurun ve kedinizin suyunu mutlaka sık sık tazeleyin. Yavru kedilere süt verilmeyeceği da asla akıldan çıkarılmaması gereken bir detaydır. Anne sütü harici bütün sütler yavru kedilerde ishal ve daha ciddi ölümcül neticeler doğurabilmektedir. Eğer kediniz anne sütünden kesilmiş ve annesinden ayrılmış bir kediyse veterinerden temin edeceğiniz anne sütü karışımlarından verebilirsiniz.

Yeni doğmuş kedi bakımı sürecinde tuvalet eğitimi de son derece mühimdir. Kediler doğuştan temiz canlılardır. Kendilerini ve bulundukları ortamı temiz tutma içgüdüleri oldukça gelişkindir. Kum kabını gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini gayet iyi bilirler. Eğer yavru kediler bir müddet anneleri ile yaşayabildilerse ondan tuvalet eğitimini zaten almış olacaklardır. Yavru kediyi kum kabının üzerine götürüp bırakırsanız birkaç seferde ne yapması gerektiğini zaten anlayacaktır.

Yavru kediler anneleri tarafından anüs bölgeleri yalanarak zaten kaka ve çişlerini yapma eğiliminde olurlar. Annesi olmayan bir bebek kedi sahiplendiğinizde ıslak bir pamuk parçasıyla ona tuvaletini yaptırmanız gerekebilir.

Kedi Bakımı 3

Evde kedi bakımında bir önemli husus da kedi tüylerinin bakımıdır. Kaliteli mama, düzenli yaptırılan aşılar ve rahat bir ev yaşantısı kedilerin tüylerinin sağlıklı olmasını ve parlamasını sağlar. Kediler normalde yılda iki sefer tüy değiştirirler. Ev kedileri ise daha sık tüy değiştirir. Kediniz bir de tüyleri uzun cinsten bir kediyse bu tüyleri düzenli olarak taramanız ve fırçalamanız gerekecektir. Böylelikle ölü tüyler ve derileri toplamış; kedinizi de, bu tüyleri yalayarak bağırsaklarını tıkanmaktan korumuş olacaksınız. Uygun bir fırçayla kedinin baş kısmından başlayarak kuyruğuna kadar kesintisiz olarak fırçalamalısınız.

Yeni doğan kedi bakımı sürecinde kedinin göz bakımı da ihmal edilmemelidir. Annesinden erken ayrılmak zorunda kalmış olan yavru kedilerde gözlerde çapaklanma ve hatta kapanma görülebiliyor. Annesinin yalayarak yaptığı bu işlemi siz başka türlü halletmek durumundasınız.  Serum fizyolojik çözelti kullanarak ve bir pamuk yardımıyla kedinizin gözlerini günde birkaç sefer temizleyin. Eğer çapaklanma geçmez ve kedinizin gözleri açılmazsa bir veteriner hekimden destek almanız gerekecektir; zira  kedinizin gözlerinin kapalı olma durumu körlükle sonuçlanabilir.

Evde kedi bakımı hususuna dikkat ettiğiniz sürece size evde son derece sevimli bir oyun arkadaşı eşlik edecek demektir.