Kedi Tuvalet Eğitimi

tarafından
291
Kedi Tuvalet Eğitimi


Kedi tuvalet eğitimi, hayatında ilk kez kedi bakacak, bir kediyi sahiplenecek kişiler için soru işaretidir. Kedi sahiplenecek kişilerin en büyük endişelerinden birisi de ona tuvalet terbiyesini nasıl verecekleri endişesidir. Ya çişini ve kakasını ortalık yere yaparsa, ya kuma alışmazsa, ya kuma yapmayı öğrenemezse gibi korkularınız varsa ve sırf bu sebeple kedi besleme düşüncesini erteliyorsanız, bu endişelerinizden kurtulun zira kediler içgüdüsel olarak tuvalet terbiyesine yakındırlar ve çok temiz hayvanlardır.

Kedi Tuvalet Eğitimi 1

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi aslında oldukça kolaydır. Eğer kedinizi çok küçükken aldıysanız annesinden tuvalet terbiyesi alması olanaksız olacaktır. Tuvalet eğitimi için kedinize plastik kum kaplarından satın alın. Pet shoplarda envai çeşit kedi tuvaleti ve plastik kap bulabilirsiniz. Kabın içini kedi kumuyla doldurun ve kedinizi yemeğini yedikten sonra onu kumun üzerine bırakın.

Etrafı koklamaya başladığında, çömeldiğinde, patileriyle halıları tırmaladığında onu kumunun üzerine bırakın. Eğer ilk çişini ve kakasını kum harici bir yere yaparsa, bir parça tuvalet kağıdı yahut peçeteyi çişin üzerine bastırarak emmesini sağlayın ve kağıdı kumun üzerine bırakarak kedinize koklatın. Bir dahaki sefere tuvaletini kuma yapacaktır. Kedinizin kum kabı, mama kabından ve yatağından mutlaka uzakta olmalıdır.

[reklam id=1]

Kediniz kuma kakasını yaptıkça kakayı mutlaka oradan alarak atın. Kumu da düzenli aralıklarla boşaltıp yeni kumla değiştirin. Kumu kirlenen bir kedi o kumu kolay kolay kullanmaz. Tuvaletini kum harici bir yerlere yapabilir. Bu sebeple kumu düzenli olarak temiziyle değiştirin. Kedinin tuvalet kabını çamaşır suyuyla yıkamayın; zira çamaşır suyu toksik maddedir. Sıcak su ve deterjan kullanın. Hamile iseniz kumu değiştirirken mutlaka tek kullanımlık plastik eldiven takın ve ellerinizi çok iyi yıkayın.

Kuma tuvaletini yapmaya alışmış kediler için kedi tuvalet eğitimi seti de kullanabilirsiniz. Bu setle kediniz tuvaletini aşamalı olarak klozete yapmayı öğrenecek ve sizi hem kum temizleme derdinden hem de masraftan kurtaracak.

Kedi Tuvalet Eğitimi 2

Kedi tuvalet setini bir miktar kumla birlikte klozetin üzerine yerleştirin ve birkaç hafta içinde kediniz alıştıkça halkaları tek tek çıkararak ve tümden kaldırarak kedinizi tuvaletini klozete yapmasını sağlayın.

Kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir hususunun ana hatları bu şekildedir. Kediniz bir kez tuvalet terbiyesini aldığında, istisnai durumlar haricinde tuvaletini mutlaka kumuna yahut gösterdiğiniz yere yapacaktır.