Kefir Mucizesi ve Faydaları

tarafından
1559
Kefir Mucizesi ve Faydaları

Kefir mucizesi Orta Asyadan günümüze kadar gelen özellikle Türkler tarafından 5000 yıllık bir serüvene konu olan mucizevi bir içecektir.

Türkler her anlamda süt ve süt ürünlerinden oldukça faydalanmışlardır,keçi ve koyun sütünden kefiri üretmeyi başarmışlardır. Kefirin geçmişine baktığımız zaman bu mucizevi içecek;peynir ve yoğurttan önce üretildiğide bilinmektedir.

Kefir Mucizesi ve Faydaları 1

Tarihe baktığımız zaman;Orta Asya’dan Avrupaya yapılan göçler sonrası beslenmeleriyle dikkat çeken Türkler,Avrupalıların dikkatlerini üzerlerine çekmeyi başarmışlardır.Bu yüzden Avrupalılar Türklere ”süt obur”adını vermişlerdir.Kefir tarihçesi bakımından oldukça eski bir içecek olup halen günümüze kadarda içilmeye devam ediyor.

Türklerin beslenmeleri konusunda önem arzeden kefir; Avrupalı tarihçilerin o tarihlerdeki kayıtlarında sihirli,mucizevi içecek olarak geçmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde bugün ve çok yaygın olan kefir Orta Asya’dan gelen Türkler tarafından getirilmiştir.

[reklam id=1]

Kefirin Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip
 • Yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.
 • Bağırsakların zararlı maddelerden korunması ve bağırsak geçirgenliğini azaltması bakımından oldukça faydalıdır.
 • Zararlı toksinlerin vücuttan atılması kan dolaşımına geçmesini engeller.
 • Özellikle besin allerjilerini ve ekzemayı tamamiyle önler.
 • iltihablı hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Kanseri önler.
 • Yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Antideprasandır.
 • İshali önler ve tedavi eder.
 • İdrar yollları iltihaplarını önler.
 • Kabızlığı giderir.
 • Böbrek taşlarının ilerleyişini azaltır.

Kefir Mucizesi ve Faydaları 2

Kefir Nasıl İçecektir?

Kefir yoğurt kıvamından daha sulu ayrana benzer. Zaten aynı şekilde mayalanır. Bekletikçe tadı ekşir ve  az olan alkol oranı artar.

Kefirin Zararları Nelerdir?

Kefirin  bir zararı kesinlikle yoktur. Nadir olsada bazı kişiler yeni başladıklarında ve fazla içtiklerinde tahammül edemezler. Böyle durumlarda kefir miktarını yavaş yavaş azaltılmalıdır. Bazı kişilerde vücut toksinlerden temizlenirken toksinlerin geçtiği dokularda bazı rahatsızlıklar gözlenebilir.Bu durum geçici olmakla beraber, toksinler vücut dışına çıkacak ve kişi kendini çok iyi hissedecektir.

Kefir Neye Benzer?

Karnabahar görünümünde olup lastik kıvamındadır.Tanelerinin dışında yapışkan bir zar vardır.Yararlı bakteriler bu zarın içerisinde yaşarlar.

Kefir Mucizesi ve Faydaları 3

Kefirin Mayalandığını Nasıl Anlarım?

Oda sıcaklığında yaklaşık olarak;24 saat içinde gerçekleşir. Kefir tanlerlne kürdan sokulur. Ayakta duruyorsa kefir kesinlikle mayalanmıştır. Mayaladığımız kefirde taneler yukarıda  suyu aşağıdaysa ve arasındaki sınır keskin bir durumdaysa kefir olmuştur.

Kefirin Tadı ve Kıvamı Nasıl Olmalıdır?

Kefiriniz tatlı olmuşssa  ve sizde  ekşi seviyorsanız mayalanma süresi 48 saat olması uygundur. Ekşidikçe faydasıda oldukça artar. Tatlımsı bir kefir seviyorsanız mayalanma süresiniz 24 saatten fazla olmamalı ve kefiri buzdolabında saklamalısınız. Kefirin daha katı olmasıni isterseniz  2 saat buzdolabında tutmanız yeterli olacaktır.

Kefir Mucizesi ve Faydaları 4

Sağlıklı ve mucizevi bir besin maddesi olan kefir;faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.Günlük olarak tüketmekte oldukça faydalı…