Kefir Nasıl Yapılır

tarafından
2856
Kefir Nasıl Yapılır

Kefir Nasıl Yapılır
Çok eski ve köklü bir içecek olan ama özellikle son yıllarda çokça rağbet gören kefir, ana yurdu Kuzey Kafkasya olan probiyotik bir sür ürünüdür. Kafkas halkının uzun ömürlü ve sağlıklı oldukları düşünüldüğünde, bunda beslenme alışkanlıklarının, özellikle de kefirin rolü büyüktür. Kefirin adeta bir uzun yaşam ve gençlik iksiri olduğu söylenebilir. Kefir yapımı uzun yıllar gizli tutulmuştur.


Kefir mayalama işlemi sütle yapılır. Kefir, sütün mayalanması ile elde edilen, lezzet olarak sodalı ayrana, kıvam olarak salepe benzeyen, fermantasyonla  yapılmış bir süt içeceğidir. Kefir mayalama işlemi sırasında oluşan karbonmonoksit, kefire köpürme özelliği verir. Son derece ferahlatıcı bir içecek olan kefir, Kafkasya’da dağlık bölgelerdeki keçilerin sütünden yapılırken, daha sonraları inek ve koyun sütü kullanılarak da hazırlanmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Kefirin İskandinav ülkelerinde, Amerika, Avrupa ve Japonya’da da bu kadar tanınması ve yayılmasında, yoğurtta 2 adet olan bakterinin, kefirde 25-30 olduğunun anlaşılması da etkili olmuştur. Şöhreti gittikçe artan kefirin bu denli yaygınlaşmasında elbette çok sağlıklı ve şifalı bir içecek olması en önemli faktördür.

Kefir-Nasil-Yapilir

Evde kefir yapımı da oldukça kolaydır. Tıpkı yoğurt yapmaya benzer. Nasıl ki yoğurt yapmak için süte yoğurt mayası konulduğunda yoğurt oluyorsa, süte kefir tanesi konduğunda da kefir olur. İlk iş iyi bir yerden kefir tanesi yani kefir mayası bulmaktır; zira kefir tanelerinin yani mayanın kalitesi  çok önemlidir. Ziraat Fakülteleri’nde içindeki bakteriler analiz edilmiş olan mayalar tercih edilirse daha iyi olur. Evde yapılan kefirin içindeki bakteri çeşitliliği, hazır satın alınan kefirlerden daha fazladır.

[reklam id=1]

Kefir Nasıl Mayalanır

Önce Kefir mayalama işlemi için gereken malzemelere bir bakalım:

  • 1 litre süt
  • 30 ila 50 gram kefir mayası
  • Kavanoz
  • Süzgeç

Yapılışı: Önce çiğ sütü kaynatın ve soğutun. Üzerindeki kaymağı alın. Süt 20-25 derece ısıya düştüğünde kefir mayasını ilave edin. Kavanozun ağız kısmını hava alacak ama toz ve yabancı madde girmeyecek şekilde peçete yahut ince dokulu bir bezle kapatın. 20-25 derecelik ısıyı koruyacak şekilde bir köşede bırakın. Oda ısısı düşükse kavanoz çevresini bir bezle sarmalayın. 18 ila 24 saat sütün pıhtılaşma süresidir. Süt pıhtılaştığında kefiriniz hazır demektir. Bir gece buzdolabında tutarak iyice olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra kefirinizi süzgeçle süzün ve dilerseniz hemen tadına bakabilirsiniz. 2 gün buzdolabında kalabilir.

Kefir-Nasil-Yapilir1

Kefirin bileşiminde %1 süt asidi, %0.5 ve 2.0 oranında etil alkol bulunur. Bekledikçe alkol oranı da artar.

Kefir mayalama işlemi işte bu kadar kolaydır.