Kefirin Zararları

tarafından
4163
Kefirin Zararları

Kefir; Kafkasya kökenli, kefir mayasının sütle buluşması ile hazırlanan, tadı hafif kekremsi olan çok faydalı bir içecektir. Faydaları saymakla bitmeyen kefir içeceğinin ömrü uzattığı ve bağışıklık sisteminin güçlendirdiği bilinmektedir. Faydası olduğu kanıtlanmış her yiyecek ve içeceğin aslında zararları ve yan etkileri de olabilmektedir. Kefir de son derece yararlı bileşenlere sahip olmasına rağmen bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Yararları kadar zararlarını da bilmek ve dozunda tüketmek lazım. Kefirin yan etkileri nelerdir, zararı var mıdır, hamilelikte kefirin zararları nelerdir bir göz gezdirmekte fayda var.

Kefir her şeyden önce kalorisi yüksek bir içecektir ve sık tüketilmemesi gerekir. Kilo sorunu olan kişilerin kefir tüketimine dikkat etmeleri, iyi olacaktır. Eğer fazla kilo probleminiz varsa günde 1 bardaktan fazla kefir tüketimi önerilmez. Ama kefiri çok seven, vazgeçemeyen ve kilo sorunu da olan kişilerin yağsız sütle mayalanan kefiri tüketmeleri yerinde olacaktır. 1 bardak kefir aşağı yukarı 150 kalori içerdiğinden dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

[reklam id=1]

Kefirin Zararları Nelerdir

Kefir, süt ürünü olduğundan yapısı gereği çok çabuk bozulan bir içecektir. Bu sebeple hazır da alsanız, kendiniz de mayalamış olsanız kefirimizi muhakkak buzdolabı gibi serin bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Bozulan bir kefir zararlı olacağından tüketilmemeli ve bozulduğu anlaşıldığında da atılmalıdır.

Kefir içeceği şeker hastalarını da etkilemektedir bu yüzden şeker hastalarının kefir tüketmemesi gerekir. Kefiri ilk sefer içenlerde mide de kramp oluştuğu da belirtilmektedir.

Kefirin Zararları

Hamilelikte kefirin zararları da kafa kurcalayan bir soru. Anne adaylarının hekimlerine danışarak kefir tüketmesi gerekiyor.

  • Kefir bazı bünyelerde ishale sebep olmaktadır. Bu konuda da dikkatli olmakta fayda vardır.,
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan AIDS ve Hepatit hastalarının da kefir tüketmelerinin sakıncalı olduğu söylenmektedir.
  • 2 yaşın altındaki bebeklere de kefir vermek zararlı olabilmektedir.