Kehribar Nasıl Anlaşılır?

tarafından
3163
Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kehribar nasıl anlaşılır, kehribar doğanın kalbinde, ağaçların reçinesinde çok uzun sürede olgunlaşıp vücuda gelen, rengiyle ve yaydığı enerjiyle büyüleyen bir doğal maddedir. Kehribarın değerini gömülme şartları, yaşı, oluştuğu ağacın türü ve bunun gibi etkenler belirler.  Kehribar saydam, yarı saydam ve opak olabilir. Tortuların içinde topak, yumru, damlacık ya da sarkıt şekillerinde bulunur.

Kehribar Nasıl Anlaşılır? 2

Kehribar kimyasal yapısından dolayı tuzlu suda yüzebilir. Kehribar denilince ağırlıklı olarak sarı renk akla gelse de, turuncu, kırmızı, kahverengi, konyak rengi, bal rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, mavi, yeşil ve hatta renksiz bile olabilir. Kehribarın 256 farklı tonu olduğu belirlenmiştir.

Kehribar sevenler kehribar takı yahut tespih alacakları zaman taşın orijinal olup olmadığını nasıl anlayacaklarını düşünürler. Gerçekten de orijinal kehribar tespih nasıl anlaşılır sorusu o zaman anlam kazanır ve yanıt ister. Kehribar ısıtıldığında reçine kokusu açığa çıkar. 150 dereceye kadar ısıtılan kehribar yumuşar, 375 derece civarına geldiğinde ise güzel bir çam reçinesi kokusu yayarak ve parlak dumanlı bir alev çıkararak yanar.

[reklam id=1]

Bu özelliği de kehribara Almanların “Bernstein” yani yanan taş demesine sebep olur. Kehribar ısıtıldığında rengi değişir ve kızıla döner. Buna renk alma denilir. Bunun dışında sıkma kehribar nasıl anlaşılır ve ateş kehribar nasıl anlaşılır soruları da sıkça sorulur. Kehribar, çözücü maddelere karşı oldukça dirençlidir ve tamamen erimez. Kehribar UV ışığı altında ışıldar.

Doğal kehribarın yünlü kumaş gibi yüzeylere sürtüldüğünde kıvılcım çıkardığı gözlemlenmiştir. Farsça Kah-ı Rüba kelimesinden türeyen kehribar, saman çeken anlamına gelir; zira doğal kehribarın kıymık, saç teli ve saman gibi hafif maddeleri kendine çeken manyetik özellikler barındırdığı bilinmektedir.

Dünyada 150 farklı kehribar tipi olduğu biliniyor. Parlaklığı, yaydığı ısı ve enerji, sıcaklığı ve kokusu ile bir süs taşı olarak kehribar oldukça mühim bir yere sahiptir.

Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kehribar aslında bir taş değil çam ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir.

Kehribar zor bulunan bir madde olduğu için günümüzde sentetik olarak üretilme yoluna gidilmiştir. Sonradan üretilen kehribarı gerçeğinden ayırt etmenin de hayli zor olduğunu söyleyebiliriz. Bir iğne ısıtılarak kehribara batırıldığında ortaya çıkan koku çam yahut reçineye benziyorsa kehribarın orijinal olduğu söylenebilir.  Sahte kehribar ise plastik kokusu yayar. Sıkma kehribarlarda hava kabarcıkları bulunmaz, birbirine paralel uzanan şeritler olur.

Yün kumaşa sürtüldüğünde saman parçasını kendine çekebiliyorsa o kehribarın gerçek olduğu söylenebilir.

Gerçek kehribarlar piyasada damla kehribar ismiyle satılır. Ama her damla denilen kehribarın gerçek olup olmadığını da ilk bakışta anlamak güç olacağından güvenilir ve bilinen yerlerden kehribar alışverişi yapmak gerekir.