Kehribar Nedir?

tarafından
273
Kehribar Nedir?

Kehribar nedir, bin yıllar öncesinde çam ağaçlarından sızan reçinelerin taşlaşmasıyla meydana gelen, çoğunlukla takı ve tespih gibi süs eşya yapımında kullanılan, açık sarıdan kızıla kadar türlü tonlarda olabilen, kolay kırılabilen, bir yüzeye sürtülüp hafif cisimlere yaklaştırıldığında o cisimleri kendine çekebilen saydam maddeye kehribar denilir.

Kehribar daha çok kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş gibi takılar, tespih ve süs eşyası yapımında kullanılır. Kendine has sarı rengi ve saydam dokusuyla göz alıcı bir taş olan kehribarın değişik renk ve çeşitleri vardır. Bakalım o kehribar çeşitleri neler ve nerelerde kullanılıyor.

Kehribar Nedir? 1

Kehribar Çeşitleri  

Kehribar çeşitlerini sıkma kehribar, toz kehribar, ateş kehribar ve damla kehribar olarak sıralayabiliriz.

İlkin sıkma kehribar nedir kısmına bakalım. Sıkma kehribar, ekstra özellikler kazandırılmış, yani bir nevi modifiye edilmiş fenol formaldehittir. Fenol ve formaldehitler, ısıyla sertleşen bir materyal türüdürler. Dış yüzeyi zamanla koyulaşan, kararan ve yakıldığında kendine has bir koku yayan sıkma kehribar Alman sakızı, sıkma, Osmanlı gibi isimlerle de bilinir.

[reklam id=1]

1910’lu yıllarda Osmanlı hudutlarına dahil olan sıkma kehribar, tesbih, sigara ağızlığı, şemsiye sapı, baston sapı, çekmece kulbu olarak kullanılmaktadır. Sıkma kehribar; opak, saydam, yarı saydam  olarak üçe ayrılmaktadır. Saydam ve yarı saydam kehribarlar hareli ve haresiz olarak ikiye ayrılır.

Ateş kehribar nedir kısmına bakacak olursak; ateş kehribar denilen malzemenin gerçek kehribar taşı ile alakası yoktur. Ateş kehribar kimyasal bileşenlerden oluşur ve sıklıkla tesbih yapımında kullanılır. Ateş kehribar zamanla hem renk hem de form alır. Ateş kehribar bileşenleri fenol, formaldehit ve boyadır. İçeriğinde elyaf olmadığı için saydam görünüşlüdür.

Sürekliliği olmayan nesnelerin ustalarca işlenerek tesbih haline getirilmesi işlemidir ateş kehribar tesbih. Ateş kehribar ismi kehribarın rengi ve güzelliğinden gelmektedir.

Kehribar Nedir? 2

Ateş kehribar yapımında kullanılan nesneler kolayca bulunabilen nesneler değildir. Bulunan malzeme pahalı olduğundan yeni döküm malzemelerden de ateş kehribar teşbihler yapılabilmektedir.

Şimdi de damla kehribar nedir hususuna değinelim. Damla kehribar milyonlarca yıl evvel var olan tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçlardan salgılanan reçinenin fosilleşmiş halidir. Damla kehribar genellikle kozalaklı ağaçların reçinesinden oluştuğu gibi, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir.

Bir de toz kehribar nedir hususuna değinelim ve kehribar çeşitlerini tanımış olalım. Toz kehribar, sıkma kehribarın atölyelerde işlenirken çıkan tozlarının kimyasal işlemlerle yeniden yapılandırılması işlemidir. Özellikle hediyelik tesbihlerin yapımında sıkça kullanılan toz kehribar kullanışlı bir malzemedir ve sıklıkla kullanılır.