Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır?

tarafından
929
Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır?

Kehribar tespih nasıl anlaşılır, kehribara karşı sempatisi olanlar ve kehribardan yapılmış takı, obje ve tespih gibi materyalleri kullanmayı sevenler için kehribarın gerçek olduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı hayli önem taşır. Sahiden de gerçek kehribar tespih nasıl anlaşılır, bunu anlamak için hangi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır bir göz atalım.

Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır? 1

Kehribar, ya da diğer adıyla amber, çam ağacının fosilleşen reçinesinden meydana gelir. Çam sakızı olarak da bilinen bu fosiller yer altından çıkarılarak işlenir.

Kehribar az bulunan bir madde olduğu için sın derece kıymetlidir. Orjinal kehribar tespih nasıl anlaşılır sorusu burada devreye girer. Orijinal kehribar tespihler yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

[reklam id=1]

Bu sebeple piyasada kehribar adıyla satışa sunulan ama aslında kehribar olmayan çok fazla tespih vardır. Her gördüğünüz kehribar tespih orijinal kehribar tespih değildir; hele de fiyatı makulse…

Peki sahte kehribar nasıl anlaşılır, gerçek kehribarı nasıl tanırız?

Gerçek kehribar tespihin içinde fosiller, yani böceğe benzeyen nesneler bulunur.

Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır? 2

Gerçek kehribarın içindeki fosiller net olarak gözükmez. Taşın içindeki böcekler net olarak gözüküyorsa o kehribar muhtemelen orijinal değildir. Gerçek kehribarın içindeki böcekler zaman içinde deforme olurlar ve net bir şekilde görünmezler. Gerçek kehribar içindeki böcekler oldukça küçüktür; öyle ki boyutları birkaç milimetreyi geçmez.

Kehribarın gerçek olduğu nasıl anlaşılır sorusuna en iyi yanıtlardan birisi de koku kontrolüdür. Bir iğneyi ısıtıp kehribara dokundurduğunuzda hoş bir reçine kokusu geliyorsa o kehribar gerçektir. Ama tam tersine aynı işlemi yaptığınızda plastik kokusu geliyorsa o kehribar gerçek değildir.

Gerçek kehribar tespih nasıl anlaşılır sorusuna yanıt bulabilmek için ir başka yöntem de şudur:

Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır? 3

Kehribarı ısınıncaya kadar bir kumaşa sürtün ve küçük küçük kesilmiş kağıt parçacıklarına yaklaştırın. Gerçek kehribar ısındığında kağıt parçacıklarını yahut kollardaki ince kılları bir mıknatıs misali çeker; ama sahte kehribar bunu yapamaz.

Orjinal kehribar tespih nasıl anlaşılır için bir başka deneme şekli de şudur: gerçek kehribar ultraviyole ışığında sarı yahut mavi renkte, sahre kehribar ise beyaz renkte gözükür.