Kekik Çayının Faydaları

tarafından
1514
Kekik Çayının Faydaları

Kekik Çayının Faydaları
Hoş ve keskin kokusuyla tanınan, sebze ve özellikle et yemekleriyle çok uyum sağlayan, hem lezzet çoğaltan hem de şifa sağlayan bir bitki olan kekik, tam 350 farklı türe sahiptir ve hem leylak rengi hem de pembe çiçekler açar.

Kekikten sadece yemeklerinizde lezzet arttırıcı olarak değil, şifa çayı olarak da istifade edebilirsiniz.

  • Kekiğin başlıca faydaları arasında diş eti iltihaplarına iyi gelmesini, ağız yaralarını geçirmesini,  hazımsızlığa iyi gelmesini, öksürüğü kesmesini sayabiliriz.  Kekik, antioksidan etkisiyle bünyenin direncini arttırır, boğaz ağrılarına iyi gelir, vücut için gerekli mineralleri içerir, antiseptiktir, gargara suyu olarak kullanılır, soğuk algınlığına iyi gelir, şişkinlik ve gazı giderir, stresi azaltır, romatizmal ağrıları ve baş ağrısını hafifletir.
  • Kekik çayı içerek adet dönemlerindeki ağrıları ve krampları azaltabilirsiniz.
  • Kekik çayı içerek sindirim işleminin hızlanmasını ve kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kekik çayı iştahı açar; sara, cüzzam, felç ve sinir hastalıklarına iyi gelir, alkol ve sigara kullananlarda koruyucu etki gösterir, iç organları temizler, ağız yaralarını iyileştirir, mikrop öldürücü ve dezenfektan etkisi vardır ve grip, nezle, faranjit gibi enfeksiyonlu hastalıkların ateş yapmasını önler.
  • Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında kekik çayı oldukça etkilidir.

öksürüğe-ne-iyi-gelir

  • Kekik bitkisindeki eterli uçucu yağlar kana karışarak bronşiyal kasları etkiler ve krampları çözer.
  • Zekayı açan etkisiyle kekik çayı, özellikle ders çalışan öğrencilere tavsiye edilen bir çaydır.
  • Günde 2 fincan tüketilecek kekik çayı, tümör oluşumunu engeller, yaşlılığı geciktirir ve sizi dış etkenlere karşı korur. 

[reklam id=1]

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı hazırlamak için su kaynatmakla işe başlayın. İçeceğiniz kadar suyu demliğe koyarak kaynatın ve ateşten alarak içine 1 çorba kaşığı kurutulmuş kekik atın ve demliğin kapağını kapatarak 5-10 dakika demlenmesini sağlayın. Kekik tanelerinin suya karışmaması için metal çay poşeti tellerinden de faydalanabilirsiniz. Bitkinin besin değerlerini ve içeriğindeki etkin maddelerin yitirmemesi için suyla birlikte kaynatmayın, suyu ocaktan indirdikten sonra kekiği karıştırın, sıcak ve taze demlenmişken içmeye dikkat edin.

Kekik Çayı Zayıflatır mı?

Kekiğin vücut yağlarını erittiğine, sindirim sistemini uyardığına ve böylelikle fazla kalorilerin yakılmasını sağladığına dair bilgiler var. Kekik çayının metabolizmayı hızlandırdığını, yağ yakan mate, ada çayı, yeşil çay gibi çaylarla desteklendiğinde kilo kontrolünde kişiye destek sağladığını söylemek mümkün. Ancak kadınların regl döneminde kullanacağı kekik çayı, reglden kaynaklanan ödemden dolayı sanki etki göstermiyormuş gibi algılanabileceğinden bu dönemler haricinde kullanılmalıdır.

Her şifalı ve faydalı bitki, dozaj aşıldığında vücuda zarar verir. 2 fincanı aşmayan doz normaldir.

Bir de dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus da, kekik çayının düşük yaptırıcı etkisi olabildiğinden, hamile kadınlar tarafından tüketilmemesi gerektiğidir.