Kekik Suyu ile Zayıflama

tarafından
24401
Kekik Suyu ile Zayıflama

Kekik Suyu ile Zayıflama
Alınan fazla kilolardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Kalori alımını kısıtlamak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve bitkisel ürünlerden faydalanmak. Doğada var olan sayısız ot ve bitkinin sayısız derde şifa olduğu düşünülürse, fazla kilolardan kurtulmayı ve doğal yollardan yağ yakımını sağlayan pek çok bitki çeşidi de mevcuttur. Hemen hemen her türlü rahatsızlığa iyi gelen  değişik türden ot ve bitki, kullandığımız hap ve ilaçların da ham maddesini oluşturur. Baş ağrısından, egzamaya; saç dökülmesinden bağırsak tembelliğine; cilt sorunlarından, dolaşım bozukluklarına; soğuk algınlığından kilo problemine kadar pek çok konuda fayda sağlayan bitkilerden biri de kekiktir. Ballıbabagiller familyasından, kendine has keskin, iştah açıcı ve hoş bir kokusu olan; çimenlik, tarla ve orman ve dağlarda yetişen kekik bitkisi, özellikle et yemeklerine verdiği yoğun aroma ve lezzetin yanı sıra, yağ yakıcı özelliğiyle metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Kekik-Suyu-ile-Zayıflama1

Vücuttaki yağları erittiği bilinen kekik suyu, kan dolaşımının hızlanmasına da etki eder ve bu sayede tansiyon dediğimiz kan basıncı da dengelenmiş olur.  Ülkemiz, kekik üretiminde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır ve değişik bölgelere has kokulu kekikler yetiştirilmektedir.

[reklam id=1]

Kekik Suyu Faydaları
Demir ve K vitamini başta olmak üzere, besin lifi, magnezyum ve kalsiyum yönünden oldukça zengin olan kekik, antiseptik ve mikrop kırıcı özelliğiyle de vücuda direnç verir. Gargara şeklinde kullanıldığında kekik suyunun, diş eti çekilmeleri ve diş eti iltihaplarına, boğaz ve ağız içi yaralarına iyi geldiği, ağız hijyeni sağladığı ve ağız kokularını gidermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Her tip  öksürük, mikrop temizleme, sindirim sorunları, saç bakımı, adet sancılarını giderme, böcek sokmaları, romatizma, kaşıntı ve sivilce problemlerinde, tıbbi müdahale ve ilaç desteğinin yanı sıra kekik suyu kullanımının da oldukça etkili ve faydalı olduğu bir gerçektir.

Kekik Suyu Nasıl Yapılır

Kekik suyu hazırlarken kekik yapraklarının taze olmasına özen göstermek gerekir. Kekik kurutulduğunda yağ asitleri uçar ve bitkinin etken maddeleri uçup gider. Bu yüzden taze kekik yaprakları tercih edilmelidir. Kekik suyu hazırlama için iki farklı boyutta tencere alın. Büyük olana su doldurun, küçük olan tencereye de kekikleri koyun. Küçük tencereyi, içi su dolu olan büyük tencerenin içine oturtun ve tencere kapağını ters çevirerek kapatın. 1 saat süresince kaynatın. Kekik suyunuz hazır.

Sadece kekik kullanılarak elde edilecek su acı olacağından, farklı sebzelerle karıştırarak da daha yumuşatılmış bir aroma elde edebilirsiniz. Bunun için 1-2 tutam taze kekik, 1 adet limon ve 2-3 adet domates gerekiyor. Domatesin suyunu sıktıktan sonra, içine taze kekik ve limon suyu karıştırarak 5 dakika bekleyip içebilirsiniz.

Kekik suyu hazırlamak için vaktiniz kısıtlıysa çay olarak da içebilirsiniz. Bunun için 1 çay bardağı kurutulmuş kekik veya 2 çay kaşığı taze kekik gerekiyor. 1 bardak kaynamış suyun içine 2 çay kaşığıı taze kekiği ekleyin, 3-4 dakika demlenmesini bekleyin ve tüketin. Tadı çok keskin olursa bal ve limonla yumuşatabilirsiniz. Çayı hazırlar hazırlamaz hafif ılındıktan sonra tüketmeye özen gösterin; zira kekik çayı, demlenme süresi uzadıkça acılaşır.

Kekik Suyu Nasıl İçilir
Kekik suyunu öğün aralarında veya aç karnına, meyve suyu ile tatlandırarak, bal ilave ederek yahut sade olarak içebilirsiniz. 1 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterin. Doz aşımı durumunda mide yanması, reflü, baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlere sebebiyet verebilir.