Kekik Faydaları

tarafından
7119
Kekik Faydaları

Kekik Faydaları

Kekik ilaç sanayinden, kozmetik sanayine hatta kimya sanayine kadar geniş bir alanda kullanılan çalı türü bir bitkidir. Bu kadar çok, özellikle de ilaç sanayinde kullanıldığına göre, faydaları olmalı, kekiğin faydaları nelerdir? Kekiğin Faydaları vücudun hemen hemen her noktasında görülebilir. Kekik suyu saçlara. Kekik çayı iç organlara, kekik yağı ise cilde muazzam ölçekte faydalıdır. Kekik Faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da çok bahsedilen konulardandır. Şimdi bakalım nedir bu kekik ve faydaları nelerdir?

Kekik aromatik bitkiler sınıfındandır. Yerden en fazla 20cm kadar yükselir, keskin ve hoş bir kokusu vardır. Anadolu’nun her yerinde yetişmekle birlikte, anavatanı Lydia bölgesi, yanı Batı Anadolu’dur. Kekik bir dağ bitkisidir ve ıslahı söz konusu değildir. Toplama yoluyla elde edilir. Baharat olarak kullanılabildiği gibi, bitkinin yaprakları ve çiçekleri çay yapılabilir, suyu çıkarılıp kullanılabilir veya yağı damıtılıp kullanılabilir.

Kekik bitkisinde başta Thymol olmak üzere Carvacrol, Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavon maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler ila ve kimya sanayinde büyük öneme sahiptir.

Etken maddeleri sebebiyle kekik aşağıdaki özelliklere sahiptir

  • Aniseptiktir
  • Sinir sistemi üzerinde ciddi etkiye sahiptir
  • Laksatif etkisi vardır
  • Antioksidandır

Kekiğin faydaları çok olmakla birlikte dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. Sinir sistemi ve kaslar üzerinde ciddi derecede rahatlatıcı etkisi vardır, bu nedenle özellikle hamilelerin bu bitkiyi kullanmaması önerilir, zira bazı düşüklerin oluşmasını tetiklediği yönünde tespitler bulunmaktadır.

Ancak, bu etkisi dışında kekiğin, diyare (ishal) dışında pek fazla yan etkisinden bahsedemeyiz. Abartılmadan kullanılması durumunda, pek çok nörolojik fonksiyonu iyileştirdiği tespit edilmiş olup, sindirim ve solunum sistemi üzerinde çok olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Ayrıca antibiyotik özelliği ile, ağır mikrobik rahatsızlıklara dahi iyi geldiği söylenebilir.

Ayrıca kekik, sinir sistemi rahatsızlıklarına da çok iyi gelir. Günlük tüketilecek kekik çayı, depresyona karşı en olumlu sonuçların alınmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

[reklam id=1]

Kekik Nasıl Kullanılır

Kekik, Baharat olarak, çay olarak, haşlanarak suyu veya damıtılmış biçimde yağı kullanılabilen bir bitkidir. Kekik yağı, Anadolu’da çok kullanılan yakıcı ve uçucu bir yağdır, yara ve travma tedavisinde dahi kullanılmaktadır.

Baharat olarak kekik, ağır yemeklerin tadının ve kokusunun bastırılmasında, ayrıca hazmının kolaylaştırılmasında etkilidir. Özellikle et yemeklerinin vazgeçilmez baharatıdır. Pişirilmeden, kuru olarak kullanılır.

Kekik Çayı, kekiğin demlenmesi ile elde edilen çaydır. Çok faydalı bir çaydır, günde 2 bardağa kadar tüketilebilir.

Kekik Cayi

Kekik suyu yine kekiğin kaynatılarak, suyuna özünü salmasından elde edilen sudur. Cilt ve saç bakımında kullanılabilir.

Kekik Suyu

Kekik yağı ise, damıtılması gerektiği için evde yapılması biraz zor olan bir üründür. Aktarlardan temin edilebilmektedir.

Kekik Yagi

Kekiğin Cilde Faydaları

Kekiğin faydaları başlığında belki de en dikkat çeken, kekiğin cilde olan faydalarıdır. Güçlü bir antiseptik olan kekik,  öncelikle bakterilerin sebep olduğu aknelere karşı ciddi oranda etkilidir. Her gün cildinizi kekik suyu ile temizlemeniz bakterileri cildinizden uzak tutacak ve akne oluşumunu engelleyecektir.

Ayrıca kekik, cildin A, B6, C ve K vitamini ihtiyacını karşılar ve kırışıklıklara karşı etkili olur.

Kekigin Cilde Faydalari

Kekiğin Saça Faydaları

Kekik, esasında direkt saç tellerine değil, saç derisine olumlu etkileri olan bir bitkidir. Saç derisini temizler, gözenekleri acar ve muhtemel bakterileri öldürerek saç derisinin sağlıklı kalmasını sağlar. Düzenli olarak banyoda saç derinize kekik yağı veya kekik suyu ile masaj yapmanız saç derinizi rahatlatacaktır.

Kekik Faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da sıkça üzerinde durulan bir konudur. Ünlü hekim bu konudan sıkça bahsetmekte ve kitaplarında kekiğin faydaları konusuna geniş yer vermektedir.