Kemoterapi Nasıl Yapılır?

tarafından
420
Kemoterapi Nasıl Yapılır?

Kanser hastalığının son yıllarda yaygınlaşması ile kemoterapi tedavisi oldukça sık gündeme gelmektedir. Kanser tedavisinde uygulanan en etkili tedavi yöntemlerinden biri de kemoterapi tedavisidir. Yan etkilerinin çok olduğu bilinmekte ancak tedaviye verdiği katkı dolayısıyla uygulanması kaçınılmazdır.

Kemoterapi Nasıl Yapılır? 1

Bu makalemizde kemoterapi tedavisi nedir ve kemoterapi nedir nasıl yapılır sorularınıza yanıt vermek istedik.

Öncelikle kemoterapi tedavisi nedir? Kanser hastalarına uygulanan, tümörün ilaçla tedavi edilmesini sağlayan, kanser hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini önleyen tedavi şeklidir. Kanser ilaçları damar yoluyla hastaya verilir. Hastalığın türüne göre uygulama süresi 1 saatle 6 saat arasındadır.

[reklam id=1]

Kemoterapi tedavisi, bazı kanser türlerine uygulanan tek seçenek olduğu gibi cerrahi ve radyoterapi tedavisiyle birlikte de hastaya uygulanmaktadır. Genellikle ameliyat öncesi tümör kemoterapi tedavisi ile küçültülür ve ameliyat ile çıkarılır.

Ameliyat sonrası da kanser hücrelerinin yayılmasını önlemek için kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Radyoterapi tedavisi ile aynı anda uygulanabilmektedir.

Kemoterapi Nasıl Yapılır? 2

Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar doğrudan tümöre etki edebilirken bazı ilaçlar hormonal yollarla tümöre ulaşması sağlanmaktadır. Uygulanan her ilacın farklı yan etkileri bulunmaktadır. Kemoterapi tedavisinde nedir ilaç uygulanacağı hastalığın türüne, hastanın yaşı ve durumuna göre değişmektedir.

Tedavi süresi de aynı şekilde hastanın genel durumuna, hastalığın evresine ve türüne göre belirlenmektedir. Bazı durumlarda kemoterapi tedavisi uzatıldığında tümör ilaca karşı direnç kazanarak büyümeye devam etmesi söz konusudur. Bu yüzden kemoterapi tedavisi süresine çok dikkat edilmelidir.

Kemoterapi tedavisi genellikle günü birlik yapılmakta ve uygulamadan sonra hasta evine gidebilmektedir.

Kemoterapi tedavisinde uygulanan ilaçların birçok yan etkisi bulunmaktadır. Ancak bu yan etkilere rağmen tedaviye devam edilmeli ve tedavi bırakılmamalıdır. Bu yan etkiler Kemoterapi tedavisi sonrası birkaç gün yoğun olarak devam etmekte ve daha sonra hasta günlük hayatına ve işlerine geri dönebilmektedir.

Kemoterapi Nasıl Yapılır? 3

Kemoterapi tedavisi uygulanan onkoloji bölümlerinde özel kemoterapi koltukları bulunmakta ve hastalar rahat bir ortamda onkolog doktorların gözetiminde tıbbi ekipmanlar aracılığı ile damar yolundan kemoterapi ilacı almaktadırlar. Bu konuda kemoterapi nasıl yapılır video paylaşımlarımızı da izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mide kanseri, meme kanseri gibi bazı kanser türlerinde kemoterapi tedavisi direk hedefe yönelik yapılmaktadır.

Damar yolu ile alınan kemoterapi ilaçları serum içine karıştırılarak hastaya verilmektedir. Uzun süreli uygulama gerektiğinde hastaneye yatmak gerekebileceği gibi hasta işlem sonrası evine de gönderilebilmektedir. Bazı kanser türlerinde kemoterapi tedavisi ağız yolu ile alınan haplarla da yapılabilmektedir. Bunun dışında hastalığın bulunduğu yere göre de hedefe yönelik kemoterapi tedavisi yapılabilmektedir.

Kemoterapi Nasıl Yapılır? 4

Mide Kanserinde Kemoterapi Nasıl Yapılır?

Mide kanserinde kemoterapi nedir nasıl yapılır? Mide kanserinin teşhisi ile hangi evrede olduğu ve yayılma olup olmadığına göre onkologlar tarafından tedavi şekline karar verilir. Mide kanserinde kemoterapi tedavisi üç çeşittir. Ameliyat öncesi, sonrası ve ileri evre kanserlerde uygulanan farklı kemoterapi tedavisi bulunmaktadır.

Kanser hücreleri yayılmışsa hedefe yönelik kemoterapi tedavisi uygulanır ve ilaç direk kanser hücrelerine gönderilerek çoğalmaları engellenir.

Mide kanseri tedavisinde uygulanan sıcak kemoterapi tedavisi de son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir. İkinci evredeki mide kanseri hastalarına ameliyat öncesi ve sonrası uygulanmaktadır. Karın zarı ve karın içi organlarına kanserin yayılması söz konusu ise bu bölgeler 40-42 derecede özel ilaçlarla yıkanmaktadır.

Kemoterapi Nasıl Yapılır? 5

Bu şekilde tümörün daha da yayılması engellenmekte ve ortadan kalkması sağlanmaktadır. Mide ameliyatı sırasında uygulanır. Son zamanlarda kullanılan etkili mide kanseri tedavilerinden biridir.

Kemoterapi nasıl yapılır video ve yazılarımız ile kemoterapi tedavisi hakkında verdiğimiz bilgiler ışığında sağlıklı günler dileriz.