Kene Nasıl Çıkarılır?

tarafından
317
Kene Nasıl Çıkarılır?

Yaz geldi, havalar ısındı ve yine kenelerden bahsedilmeye başlandı. Kene nedir? Yaşamlarını devam ettirmek ve üreyebilmek için canlılara yapışan kan emici havyandır. İnsanlara ve hayvanlara yapışarak yaşamlarını sürdürürler. Ancak bu arada viral ve bakteriyel hastalıklara da yol açarlar.

Özellikle son yıllarda kanamalı Kırım Kongo hastalığının oldukça yaygınlaşması ile kene nasıl çıkarılır, kene çıkarma yöntemleri ve kene ısırmasında ilk yardım konuları en çok merak edilenler arasındadır. Biz de bu makalemizde kene çıkarma konusuna, kene ilacı ve kene çıkarma yöntemlerine değineceğiz.

Genellikle kene ısırmasında ağrı sızı olmaz ve çoğunlukla fark edilmezler. Kene kan emmeye başlar ve bölgede şişlik olur. O zaman anlaşılır. Ne kadar çabuk fark edilirse vücuda o kadar az zarar verir. Bu yüzden kene çıkarma yöntemlerini bilmek ve doğru uygulamak çok önemlidir.

[reklam id=1]

Kene yapışması kan emmek için başını derinin altına sokar ve vücut kısmı derinin üstünde kalır. Kene çıkarma sırasında birde çekildiğinde başının deri altında kalma olasılığı yüksektir. O yüzden çok dikkatli olunmalı ve özellikle kenenin başı deri altından çıkarılmalıdır.

Kene ısırmasında ilk yardım uygulayacak kişinin eldiven giymesi gerekir. Kene çekildiği sırada sıvı salgılayabilir ve bunu ilk yardım uygulayan kişiye de bulaştırabilir. Ayrıca ısırma olasılığı da bulunmaktadır. Bu yüzden eldivenle çalışmak önemlidir.

Kene Nasıl Çıkarılır? 1

Çıkarılan kene bir süre cam kavanoz içinde bekletilmelidir. Hastada herhangi bir sorun çıkarsa keneyi incelemek ve ne tür mikroplar barındırdığını anlamak gerekebilir.

Kene çıkarma yöntemleri uygulanırken kenenin başının kopmamasına özen göstermek gerekir. Bunun püf noktalarından biri de kene ısırığı olan bölgeye nane yağı damlatmaktır. Bu şekilde kenenin başı rahatlıkla derinin altından çıkmaktadır.

Kene yapışması durumuyla karşılaşıldığında kibrit veya ateş değdirmek, alkollü kimyasallar sürmek oldukça tehlikelidir.  Cımbız ve pense kullanarak derinin altından keneyi çıkarmak en çok uygulanan yanlış yöntemlerden biridir. Kene bu çekme esnasında sıvı salgılayabilir ve bu da ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. O yüzden kene yapışması şüphesi olduğu an hastaneye gidilmeli ve  kene ısırmasında ilk yardım hizmeti alınmalıdır.

Kene yapışmasını önlemek için kene olan yerlerden uzak durmak gerekir. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda kene ilacı kullanmak gerekir. Özellikle piknik alanlarında, çevrede ki hayvanların yanında kene yapışması ihtimali unutulmamalıdır. Önlem alınmalıdır.

Kene Nasıl Çıkarılır?

Köpekte Kene Nasıl Temizlenir?

Özellikle hayvanların derilerinde kene yapışmasına oldukça sık rastlanır. Tüylü olmaları nedeni ile zor fark edilir. Bu yüzden köpeği olanlar sık sık kontrollerini yapmalıdırlar. Eğer köpeğinizi kene ısırmışsa kene nasıl çıkarılır bilmeniz gerekir. İlk olarak kene şampuanı ile köpeğinizi kullanabilirsiniz.

Kene şampuanının kokusu keneyi yoracak bitkin düşürecek ve tutunmasını zorlaştıracaktır. Bu esnada cımbızla tutup çekebilirsiniz. Ancak kenenin başının deri altında kalmamasına mutlaka özen göstermelisiniz.

Cımbızla kene nasıl çıkarılır? Cımbızı dik tutmak ve kanıttırmamak önemlidir. Eğer keneyi çok sıkarsanız patlar ve sıvı salgılar bu da istenmeyen bir durumdur.

Kene Nasıl Çıkarılır? 2

 

Ayrıca köpekte kene çıkarma yöntemlerinden biri de vazelindir. Kene olan bölgeye kalın bir tabak vazelin sürerseniz kene nefes alamaz ve başını deriden çıkarır. Birkaç dakika bekleyip cımbızla keneyi çıkarabilirsiniz. Köpekten kene çıkarma sırasında mutlaka eldiven giymelisiniz. Bu unutulmaması gereken bir kuraldır. Aksi halde kene sizi ısırabilir ya da salgısı elinize bulaşabilir.

Piyasada bulunan kene ilacı köpeklerinizi keneden korumanızda etkili olmaktadır.

Kene yapışması durumunda kene ilacı olarak satılan kene spreylerini de kullanabilirsiniz. Kene şampuanı gibi etkili bir kene ilacıdır.