Kepeğe Ne İyi Gelir?

tarafından
556
Kepeğe Ne İyi Gelir?

Ölü saç derisinin pul pul olup dökülmesi ile kepeklenme meydana gelir. Hem bayanlarda hem erkeklerde yaygın olarak görülen bu sorun, bireylerin kendilerine olan özgüvenlerinin eksilmesine neden olacak kadar ilerleyebilen bir sağlık sorunudur.

Kepeğe Ne İyi Gelir? 1

Sürekli omuz üzerinde dökülen beyaz saç derisi döküntüsü ile dolaşmaktan şikayetçi olan, saç derisinde kaşıntı, yanma ve yaralanma sorunu ile karşı karşıya kalan kepek sorunu yaşayanlar için kepeğe çözüm konusunda biraz araştırma yaptık.

Kepek sorunu yaşayanlar, kötü görüntünün yanında kepeklenmeden kaynaklanan saç derisi kaşıntısı ve yaraların önüne geçmek için doğal yöntemlerden faydalanıyor. Bu doğal yöntemlerden bazıları ve uygulanışlarını sizlerle paylaşıyoruz.

[reklam id=1]

Kepek için Yoğurtlu: Kepeklenmenin önüne geçmek için doğal bir saç maskesi hazırlamak isteyenler, yoğurttan faydalanabilir. Yoğurt ile saç bakımı yapmak isteyenler saç derisine masaj yaparak doğal yoğurt sürebilir. Bu şekilde 10-15 dakika saç derisi ve saçlarda yoğurdu bekletip sonrasında saçlarınızı durulayın. Bu uygulama ile saçlarınız daha yumuşak olacak ve kepeklenmenin biraz olsun önüne geçilmiş olacaktır.

Kepek için Aspirin: Kepeklenme yaşanan saç derisine aspirin uygulanarak bu sorunun çözümü sağlanabilir. Bu uygulama için 2-3 adet aspirini bir bez ya da peçete içine alın. Sert bir aparat ile aspirini toz haline gelene kadar ezin. Ezdiğiniz bu aspirin tozlarını her zaman kullandığınız saç şampuanının içine ekleyip kullanabilirsiniz. Saçtaki kepeklerin yok edilmesinde etkili olduğu gibi yeniden kepeklenmesini de önler.

Kepek için Bebek Yağı: Bebeklerin banyo ve duş sonrasında vücutlarının rahatlaması için kullanılan bebek yağı, kepeklenme için de kullanılabilir. Bebek yağını saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir streç film ile kaplayın ve gece boyuna yağın saçınıza ve saç derinize iyice yedirilmesini sağlayın. Sabah kepek önleyici bir şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Kepeğe Ne İyi Gelir? 2

Kepek için Çemen Tohumu: Bir yemek kaşığı kadar çemen tohumunu elinizle ezin. Ezdiğiniz çemen tohumunu 2 su bardağı su içinde bekletin. Bu karışımı 1 gece boyunca başınızda bekletin. Ertesi gün saçlarınızı durulayıp normal şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Muzlu Saç Bakım Maskesi: Kepekten nasıl kurtulurum diye merak edenler için müthiş bir doğal maske tarifi… Bu maske için 2 bardak elma sirkesi ve 1 adet muzu karıştırın. Çatal ile ezip bu karışımı macun kıvamına getirin. Bu maskeyi parmak uçlarınız ile saç derisinden uzuna kadar uygulayın. 1 saat kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı normal şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı 1 hafta boyunca her gün uygulayın. Kepekten kurtulduktan sonra haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Yumurta Sarısı ile Kepek Önleme: Kepeklenme ve saç bakımı için yumurta sarısı saçlara uygulanabilir. 1 ya da 2 adet yumurta sarısını bir kap içine alın. Çatal ile çırpın ve saç diplerinden ucuna kadar sürün. Saçlarınızı streç filmle sarın ve 1 saat kadar bekletin. Daha sonra her zaman kullandığınız şampuan ile saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın.

Kepeğe Ne İyi Gelir? 3

Kepek için Limon Suyu: Saçlarınız ve saç köklerinize limon suyu ile masaj yapın. Yarım saat kadar bu şekilde bekletin ve daha sonra durulayın. İsterseniz durulama aşamasında saç şampuanı ve kremi de kullanabilirsiniz. Limon suyunu saç diplerine uyguladıktan sonra biraz saç deriniz yanabilir. Bu acı normaldir, endişelenmeyin.
Kepegi ne geçirir, sorusunun cevabı olarak yukarıdaki doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kepek tedavisi ve kepeklenmenin önlenmesi için bu doğal bakım yöntemlerini deneyebilirsiniz.