Kepek Nasıl Gider?

tarafından
442
Kepek Nasıl Gider?


Saç kepeği, hem bayanların hem erkeklerin ortak sorunlarından birisidir. Kısa olsun uzun olsun, tüm saç boylarında ve tüm saç tiplerinde meydana gelebilen bu sorun, görüntünün yanında kişinin saç derisinde kaşıntı, yara ya da kepek tabakası gibi sorunlara da neden olabiliyor. Bu tür sorunların da baş gösterdiği durumlarda kişinin mutlaka kepek sorununu gidermek için bir şeyler yapması gerekir.

Kepek Nasıl Gider?

Saçlarında yoğun kepek sorunu yaşayan bireyler bu konuda sorunlarının çözümü için özel formüllü şampuanlar kullanır. Çoğunlukla işe yarayan bu şampuanların yanında bazı doğal malzemeler ile de kepek tedavisi yapılabiliyor.

Kepekten nasıl kurtulurum diye merak edenler için kepek sorununu çözecek bazı doğal maddeleri aşağıda paylaşıyoruz.

[reklam id=1]

Elma Sirkesi: İyi bir kepek giderici olan elma sirkesi, asitik özelliklidir. Bu özelliği sayesinde kepeklenmeye neden olan mantarların saç derisi üzerine yerleşip üremesini engeller. Elma sirkesini haftada 2 kere saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Bunun için yarım fincan elma sirkesi ile aynı miktarda suyu bir sprey şişesine koyun. Saçlarınızı yıkamadan önce özellikle diplerine denk gelecek şekilde bu spreyi uygulayın. 15 dakika kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra normal saçlarınızı yıkar gibi yıkayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı: Saç bakımında önemli bir yere sahip olan hindistan cevizi yağı, kepek sorununun çözümünde de etkilidir. Duş yapmadan, saçlarınızı yıkamadan önce saçlarınızın uzunluğu ve sıklığına göre 3-5 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ile saçlarınıza masaj yapın.

Kepek Nasıl Gider? 2

1 saat kadar bu şekilde bekletin ve daha sonra normal şampuan ve saç kremi ile saçlarınızı temizleyin. İsterseniz bu aşamada hindistan cevizi yağlı saç şampuanı da kullanabilirsiniz.

Limon: Kepegi ne geçirir, sorusuna belki de verilebilek en doğal ve en basit cevap limondur… Her evde ve her zaman bulunan bu malzemeyi saçlarınıza çok basit şekilde uygulayıp etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Limon ile kepeklenmenin önüne geçmek için saçlarınızı yıkamadan önce 2 yemek kaşığı limon suyu ile saç derinize masaj yapın. Daha sonra normal su ile saçlarınızı durulayın. Son aşama olarak 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın ve bu su ile saçlarınızı durulayın. Kepeklenme geçene kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı: Özellikle saç derisinde tabaka haline gelmiş olan kepeklerin önüne geçmek için doğal zeytinyağı kullanılabilir. Zeytin yağı uygulaması için tüm saç derisine bir miktar zeytinyağı masaj yapılarak uygulanır. 1 gece bu şekilde bekletilir.

Ertesi gün sabah saçlarınızı normal şekilde yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 1 kere yapabilirsiniz. Hem saçlarınızdaki kepeklerden kurtulmak için hem de daha güçlü ve sağlıklı saçlar için zeytinyağını her zaman uygulayabilirsiniz.

Kepek Nasıl Gider? 3

Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsağın mantarlar için de doğal oalrak yok etme özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı kepeklenmeye neden olan bakterilerin saç derisine yerleşmesini önler. Sarımsağı saç derisine uygularken kokusunun önlemek için bal ile karıştırabilirsiniz. Saç yıkaması öncesi biraz bal ve bir adet ezilmiş sarımsağı karıştırıp saç derisine masaj yaparak yedirin. Bir süre beklettikten sonra yine masaj yaparak saçlarınızı yıkayın.

Tuz: Sofralardan eksik olmayan tuz da kepeklerin önlenmesinde etkili bir maddedir. Tuzu saç derisine uygulamak için bir avuç kadar sofra tuzu alın. Saç derisine masaj yaparak yedirin. Daha sonra normal şampuan ile saçlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.
Yukarıda saydığımız doğal malzemeler ile saç kepeklenmesinin önüne geçebilirsiniz.