Kıl Dönmesi Neden Olur

tarafından
3749
Kıl Dönmesi Neden Olur

Kıl Dönmesi Neden Olur
Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi çoğunlukla erkeklerin başına gelmekte olan, vücuttaki kılların deri dışına çıkmak yerine deri atkında toplanması ver burada enfekte olması halidir. Elbette erkeklerde daha çok görülmesinin nedeni erkeklerdeki kıl yoğunluğunun kadınlara göre fazla oluşudur.

Tıbbi ismi plonidal sinus olan kıl dönmesi her ne kadar ölümcül bir rahatsızlık olmasa da hayli rahatsızlık verici bir durumdur, zira çoğunlukla kuyruk sokumu ve anal bölge çevresinde ortaya çıkarlar bu sebeple hareket kısıtlayıcı hale gelirler veya hareket edildiğinde ciddi acı verirler.

Kıl, keratin adı verilen, bitki, insan ve hayvanlarda ortak yapıya sahip bir proteindir. Tüm canlıların erkek tüylerinde daha yoğundur. Hayvanlarda iklim düzenine göre farklı yoğunlukla kıl örtüleri vardır. Örneğin Kuzey Denizinde yaşayan kutup fokları, Akdeniz foklarından daha kalın bir örtüye sahiptir. İnsanlarda durum tam olarak böyle değildir. Hayvanlardan çok farklı olarak, tropik iklim insanların daha az, Avrupa’nın güneyi ve doğusunda yaşayan insanlar daha fazla kıla sahiptir.

Vücudunuzda ne kıl miktarı ne kadar fazlaysa kıl dönmesi yaşama ihtimaliniz matematiksel olarak o kadar fazladır.

Kil-Donmesi-Neden-Olur

Kıl bir çeşit bitki gibi vücutta herhangi noktaya saplanıp, burada içeriye doğru hareket edebilir ve adeta köklü bir canlı gibi burada yuva yapabilir. Kıl dönmesi köküyle aynı yerde içeri doğru hareket etmek zorunda değildir, vücudun bambaşka bir yerinden kopan kıl, derinin yumuşak ve hassas olduğu, kılcal giriş noktalarının bulunduğu bir noktasından vücuda girebilir. Bi nokta çoğu zaman kuyruk sokumu ve anal bölge olmaktadır.

Kıl dönmesi neden olur sorunun ise kimyasal veya biyolojik bir cevabı yoktur. Zira kıl dönmesi, vücut yapınıza bağlı olarak, fiziksel etkinlikleriniz nedeniyle ortaya çıkan bir anomalidir. Başlangıçta hiçbir patolojik etlen yoktur, kendisi de patolojik değildir. Ancak tedavisi gecikirse bir çeşit enfeksiyona, buradan da kist ve tümörlere dönüşmesi ihtimali vardır.

Kıl dönmesin risk grubunun başında kıl yoğunluğu fazla olan kişiler vardır. Bu kişiler hele ki şişmansa kıl dönmesi yaşama olasılıkları %70 civarında olacaktır. Bunun yanında çok fazla yürüyenler, duruş ve oturuş kusuru olanlar, herhangi bir sebeple çok fazla oturanlar da risk grubunun içerisinde yer almaktadır. Ancak ne yazık ki bunların hiç birisine dahil olmasanız dahi, kıl dönmesi yaşama ihtimaliniz eğer erkekseniz %50 civarındadır. Yani kıl dönmesi nedenleri diye bir başlık açtığımızda, belki de amiyane tabirle, “kıllarımızın olması” bile diyebiliriz. Zira her şeye rağmen yaşanması muhtemel bir sorundur.

[reklam id=1]

Kıl Dönmesi Belirtileri

Pekiyi kıl dönmesi nasıl anlaşılır? Eğer kıl dönmesi problemi yaşıyorsanız acı hissetmeniz muhtemeldir. Bazı vakalarda yuvalanan kıl, enfekte olmadan acı vermemekte, bu durum da anlaşılmasını geciktirmektedir.

Daha çok kuyruk sokumunda ortaya çıkmak üzere, vücudunuzda bezeye benzer, bezelye büyüklüğüne ulaşabilen yumrular görürseniz kıl dönmesinden şüphe edebilirsiniz. Ancak değinilmesi gerekir ki, bu yumrular eğer anal bölge dışında ise, çoğu zaman yağ bezeleri veya başta tip kistler olabilmektedir. Hekiminize görünmeden vücudunuzdaki yumrulara asla müdahale etmeyiniz.

Yürürken, otururken, bacaklarınızı kullanarak hareket ederken kuyruk sokumunuzda acı hissediyordanız, haricen kontrol ettiğinizde elinize bahsettiğimiz şekilde bir yumru geliyorsa muhtemelen kıl dönmesi yaşıyorsunuz demektir.

Kıl dönmesine ne iyi gelir sorusu ise hemen akla gelen ilk sorudur. Ne yazık ki kıl dönmesinin harici tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Kıl dönmesinde tedavi sadece oluşmuş yumağın cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır. Elbette ileride tekrar bu sorunla karşı karşıya gelmemek için alınabilecek tedbirler bulunmaktadır. Yani kıl dönmesi tedavisi yalnızca cerrahi müdahale ile mümkündür.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Pek çok farklı cerrahi yöntemi olan kıl dönmesi ameliyatı, çok basit lokal anestezi ile yapılan en fazla yarım saat süren bir ameliyattır. Nekahat süresi kısa ancak iyileşme süresi uzundur. Tek problem ameliyat edilen yerin, hareketli ve hassas bir nokta olması ve bu ameliyatı olan kişinin temel iyileşme olmadan ayağa kalkmasının sakıncalı olmasıdır.

Kıl dönmesi ameliyatı olanlar normal yaşantılarına 2-3 hafta içerisinde dönebilmektedir.