Kil Maskesi Tarifi

tarafından
18193
Kil Maskesi Tarifi

Kil Maskesi Tarifi
Her yaşın ayrı güzelliği olduğu gibi her yaşın ayrı sorunları da vardır. Bunların en başında da cilt problemleri geliyor. Ergenlik dönemindeki sivilceler, genç kızlığa ilk adım atmalarda yapılan makyajlar vs. diye uzar gider bu liste.
Cilt bakımı önemli fakat bu bakımı yaparken kullandığımız malzeme de cildimiz kadar önem taşıyor. Kısacası, kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerek.

Her cilt tipi aynı hassaslıkta olmadığı için ben tercihimi hep doğal yöntemlerle yapılan maskelerden yana kullanırım. Kil maskesi ise listemin ilk sırasında yer alır 🙂

Öyle ki makyajdan yorgun düşmüş, soğuk hava koşullarına maruz kalmış cildinizin yenilenmesi ve doğal ışıltısını geri kazanması için kil maskesi birebir.

Peki, kil maskesi nasıl yapılır?
Kil maskesi için gerekli malzemeler:

 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı limon
 • 2 adet aspirin

Kil maskesi yapımı kolay mıdır?
Evet evet bildiğimiz aspirin 🙂 Yapımı kolay faydası büyük bir formül bu…kil-maskesi-tarifi

Gül Kokulu Kil Maskesi Tarifi: Siz de benim gibi kil maskesinin kokusunu beğenmeyenlerdenseniz. İşte size benim özel tarifim:

Karışımınıza yukarıdaki malzemelerin yanında bir miktar gül suyu da ilave ederseniz, şahane kokulu bir maske elde edebilirsiniz. Aman dikkat! Gül kokulu kil maskesinin, kokusuna tav olup, uzun süre yüzünüzden bekletip, yüzünüzün kızarmasına sebebiyet vermeyin 🙂

Papatya Özlü Kil Maskesi Tarifi: 
Papatyanın nemlendirici etkisini kil maskenizle buluşturarak, hem hoş kokulu hem de daha yoğun formda bir kil maskesi elde edebilirsiniz.

Kil maskesi uygulanışı:Malzemeleri bir kaba koyup karıştırıyorsunuz. Ardından yüzünüze uyguluyor ve 15 dakika bekletiyorsunuz. Bol su ile yıkayarak yüzünüzden arındırıyorsunuz. Cildinize uyguladığınız zengin minareli kil maskesi sayesinde yüzünüzün nefes aldığını hissedeceksiniz. Herhangi bir nemlendiriciye dahi ihtiyaç duymadan bir hafta boyunca parlak bir yüze sahip olacağınızı garanti ediyorum. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Kil maskesini uygulamadan önce yüzünüze bahar banyosu yaparak, etkisini artırmanız mümkün. 

[reklam id=1]

Kil Maskesinin Faydaları

 • Cildi canlandırır
 • Gözenekleri küçültür
 • Cildi derinlemesine temizler
 • Doğal bir parlaklık verir
 • Sivilce ve siyah nokta oluşumunu azaltır
 • Cildi besler ve yumuşatır
 • Düzenli olarak uygulandığında pürüzsüz bir cilt sağlar
 • Cildi onarır
 • Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir
 • Kan dolaşımını arttırır
 • Ölü cilt hücrelerini temizler

Kil maskesi hangi cilt sorunlarında kullanılır?
Yeşil kil, beyaz kil ve pembe kilin karışımından oluşturulan dermokil kil maskesi akneli ciltler için ideal.

Kil maskesinin yan etkisi var mı?
Kil maskenizi, kil maskesi tarifine uygun şekilde ve cilt tipinizi göz önünde bulundurarak hazırlarsanız hiçbir yan etkisi ile karşılaşmazsınız. Dikkat etmeniz gereken yalnızca 15 dakikadan çok daha uzun süre yüzde tutmamak. Hatta yüzünüzde yanma, kaşınma gibi durumlarla karşılaşırsanız, yüzünüz 15 dakikadan önce bile yıkayabilirsiniz.

Rengarenk kil maskesi tarifleri
Beyaz kil maskesi: Rengini beyaz kilden alan kil maskesi, kokusuz ve çirkin bir maske görünümünün çok daha ötesinde bir maske. Beyaz kil maskesi tarifine ek olarak bal ve zeytinyağı ile yoğun bir kil maskesi edinebilirsiniz.

Yeşil kil maskesi: Adını yeşil kilden alan yeşil kil maskesi, nane ve yeşil çay ile daha özel bir karışım haline gelebiliyor.

Dermokil kil maskesi: Güzellik merkezlerinden satılan dermokil kil maskelerine aldanmayın. Kendi dermokil kil maskenizi kendiniz yapın. Akneli ciltler için ideal kil maskesi, yeşil kil, beyaz kil ve pembe kilin karışımından oluşturuluyor. Bu yüzden de faydası büyük. 🙂