Kilo Aldıran Besinler

tarafından
831
Kilo Aldıran Besinler

Kilo vermek kadar almanın da zor olduğu zamanlar olabilir. Kilo verme problemleri gibi kilo alma problemleri de yanlış uygulamalardan dolayı çözülemeyebilir. Kilo almak isteyen ancak bir türlü alamayanların uygulayabilecekleri kilo alma yöntemlerinin yanında en çok kilo aldıran besinler de etkilidir. Kilo aldırıcı besinler ve bu besinlerin tüketimi hakkında detayları yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Kilo Aldıran Besinler

Sağlıklı ve kalıcı kilo almak için kalori bakımından yüksek besinler tüketilmesi gerekir. Kilo almak için tüketilmesi gereken besin grupları şu şekildedir.

  • Bitkisel Yağlar: Kalori oranı yüksek doğal bitkisel yağlar, kilo almak için tüketilebilir. Bu yağlar arasında zeytin yağı, palmiye yağı, soya yağı ve kanola yağı ilk sıralarda yer alıyor. Haftada yaklaşık 100 grama denk gelecek şekilde bu bitkisel yağlardan tüketilebilir.
  • Hayvansal Yağlar: Et ve balık yağları yüksek kolesterol içeren yağlardır. Kilo almak için tüketilirken dikkatli olunmasında fayda vardır. Bu yağları yemeklerin içinde ya da etleri ile birlikte kullanabilirsiniz.

[reklam id=1]

  • Kuruyemişler: Sağlıklı yağ asitleri, kalori ve protein bakımından zengin kuruyemişler, kilo almak için ara öğünlerde tüketilebilir. Özellikle fıstık ve badem, ara öğünlerde tüketildiğinde kilo almayı kolaylaştıracaktır.
  • Fıstık Ezmesi: Yüksek kalorili besinlerin başında fıstık ezmesi geliyor. 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesinde yaklaşık 100 kalori bulunur. Kilo almak için düzenli olarak özellikle kahvaltılarda ya da ara öğünlerde 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi tüketilebilir.
  • Siyah çikolata: Bitter çikolata içeriğinde %50-70 oranında kakao içerir. Yüksek antioksidan özelliği de bulunan bu özel çikolatayı düzenli olarak tükerek kilo alabilirsiniz.

Kilo Aldıran Besinler 1

Yukarıdaki en hızlı kilo aldıran besinler ve gruplarının dışında; kuru üzüm, tam buğday ekmeği, kuru kayısı, hindistan cevizi sütü, avokado, esmer pirinç, yulaf ezmesi, üzüm suyu, ananas suyu, elma suyu, patates, ceviz, susam, balık yağı, kuzu ciğeri, keten tohumu yağı, fındık yağı, tereyağı ve yumurta da hızlı kilo almak için etkili besinlerdir.

Günlük beslenme düzeninde bu gıdalara yer verildiğinde kısa sürede istenilen kiloya ulaşmak mümkündür. Ancak hızlı kilo almak için yine de aşırı derecede kilo aldırıcı besinlerden tüketilmemesi gerekir. Yavaş ve sağlıklı kilo alımı, hem alınan kiloların kalıcı olması hem de kişinin vücut dengesinin bozulmaması için önemlidir.

Kilo Aldıran Besinler 2

Bacaklara Kilo Aldıran Besinler

Kilo almak isteyen özellikle bayanların ilk kilo almayı hedefledikleri bölgeler bacaklarıdır. Çok ince ve şekil bozukluğu olan bacaklar için kilo aldıran besinler listesi ayrıca yoktur.

Vücut genelinde kilo almayı sağlayan bazı besinler ve bacak egzersizleri ile daha kalın bacaklara sahip olmak mümkün. Bacak kaslarını geliştirmek ve daha kalın bacaklar için şu 3 hareketi düzenli olarak yapabilirsiniz.

  • Dambıl ile çömelme: Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve dambılları iki yanınızda tutun. Belinizi dik tutun, dizlerinizi bükerek çömelin. 10-12 kere bu hareketi tekrar edin.
  • Dambıl ile hamle: Dambılları iki yanınızda tutarken sağ bacağınızı ileri atıp ağırlığı üzerine vererek bacağınızı kırın. Daha sonra ilk poziyona gelin ve aynı hareketi sol bacağınız için de yapın. 10-12 kere tekrar edebilirsiniz.
  • Dambıl ile adım atma: Yerden yüksek bir cisim üzerine sağ bacağınızı koyun ve vücudunuzu sağ bacağınız üzerinde kaldırın. Dambıllar elinizde iken aynı hareketi sol bacağınız için de yapın. 10-12 kere tekrar edin.

Kilo Aldıran Besinler 4

Yukarıdaki dambıl ile hareketleri her gün belirli sayıda yapıp hızlı kilo aldıran besinler ile beslenerek kısa sürede bacak bölgenizin kalınlaşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde kollarının kalınlaşmasını isteyenler, kilo aldırıcı besinleri tüketirken kola kası geliştirme hareketleri ile kollarının kalınlaşmasını sağlayabilir.