Kilo Aldıran Yiyecekler

tarafından
1062
Kilo Aldıran Yiyecekler

Genelde hep kilo verememekten yakınılır değil mi? Ama bir de kilo almak ve ideal kilosuna kavuşmak isteyen, ne yerse yesin kilo alamayan ve zayıf olmaktan şikayetçi olanlar da var. İnanın kilo almak da en az vermek kadar zor. Ama imkansız değil. İşin sırrı kalori sözcüğünde saklı. Günlük kalori alımınızı artırmanız ve bunu sürekli hale getirmeniz durumunda kilo almanız kaçınılmaz.

Kilo almanın püf noktası, öğün atlamamak ve öğünleri abur cubur yiyerek geçiştirmemek. Üç öğünün yanı sıra çiğ kuruyemiş ya da kuru meyve içeren ara öğünleri de ihmal etmemek gerekiyor. Öğünlerde protein tüketimine çok önem verilmeli. Yumurta, et, yoğurt, tam yağlı peynir bol bol tüketilmeli.

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Kilo almak için sağlıklı yağ tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Sağlıklı yağ ile sözü edilmek istenen yağlar doğal köy tereyağı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, kuruyemişlerden gelen faydalı yağlar, balık yağı ya da Omega 3 tabletleri. Margarin ve diğer bitkisel yağları tüketmemeye çalışın.

Protein tüketimi artırılmalıdır. Et tüketimi artırılmakla birlikte pişirme yöntemine dikkat edilmelidir. Etler yağda kızartılmamalı, ızgara ya da haşlama tercih edilmelidir. Kırmızı et, yağlı balıklar, organik tavuk eti, tam yağlı yoğurt, tam yağlı beyaz peynir, kaşar peyniri, kaymak hem sağlıklı hem de kilo aldıran besinlerdir.

[reklam id=1]

Kuru baklagil grubu yiyecekler sofradan eksik edilmemelidir. Kuru fasulye, barbunya, nohut, yeşil mercimek, kırmızı mercimek hem çok yararlı besinlerdir hem de sağlıklı kilo alımını desteklerler.

Bol bol kuruyemiş tüketilmelidir. Kuruyemişler tuzlu ve kavrulmuş olmamalı, çiğ olarak tüketilmelidir. Ceviz mümkünse kabuklu olarak satın alınmalıdır. Kuruyemişler sağlıklı yağ içerikleri ile sağlıklı kilo alımına yardımcı olur, metabolizmanın sağlıklı yağ gereksinimini karşılar.

Kalorisi yüksek olan meyvelerin bol bol yenilmesi kilo alımına yardımcı olur. Muz ve üzüm gibi yüksek kalorili meyvelerden her gün tüketmeye çalışmak gerekir.

Kuru meyveler en iyi kilo aldırıcı besinlerdendir. Özellikle kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, kuru erik ve hurma hem içerikleri bakımından oldukça zengin gıdalardır hem de hızlıca kilo aldırırlar.

Yukarıda geçen tüm yiyecekleri bol miktarda yemenize rağmen yine de kilo alamıyorsanız her öğününüze doğal tereyağı ile pişirilen pirinç pilavı ekleyebilirsiniz.

Buraya kadar kilo almak için ne yemeliyim, sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Kilo aldıran yiyeceklerin yanı sıra kalorileri oldukça yüksek olan kilo aldıran içecekler tüketmemiz tartıda istediğimiz sonucu görmemize yardımcı olacaktır. İçecek hazırlarken hayal gücünüzü kullanıp damak tadınıza göre karışımlar yapabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta içeceğin içeriğinde muz, ananas, hurma, tam yağlı süt gibi kalorili fakat sağlıklı besinlerin bulunması gerektiği.

Kilo Aldıran Yiyecekler 1

Hızlı kilo alabilmek için çeşitli smoothie’lerden de yararlanabilirsiniz. Bol meyve ve süt içeriği ile smoothieler oldukça yüksek kalorili olduğundan günlük kalori ihtiyacınızı karşılayarak kilo almanıza yardımcı olacaktır. Bu lezzetli ve içimi keyifli içeceklerden bir kaç tarifle devam edelim.

Ballı muzlu süt: Bir adet muzu blenderda ezerek içine bir tatlı kaşığı bal ilave ederek karıştıralım. Malzemelerimizin üzerine bir bardak tam yağlı süt ekleyelim. Nefis ballı muzlu sütünüz hazır!

Kuru meyveli süt: Arzuya göre hurma ya da kuru incir tercih edilebilir.Ya da her ikisi de kullanılabilir. Böylece hem daha lezzetli hem de daha kalorili bir içecek hazırlamış oluruz. Kuru meyveler bir saat kadar ılık suda bekletilerek yumuşamaları sağlanır. Hurmaların çekirdekleri çıkarıldıktan sonra blenderda ezilir. Karışımı yumuşatmak için yarım ya da bir tam muz eklenebilir. Bir bardak tam yağlı süt ile karıştırılır ve içmeye hazır hale gelir.

Çikolatalı, fındık ezmeli süt: Tam yağlı sütün içerisine 2 yemek kaşığı kakaolu fındık ezmesi eklenir ve mikserle karıştırılır. Karışım fincana döküldükten sonra arzuya göre üzerine bir miktar krema eklenebilir.

Ananaslı/kivili kefir: Ananas ya da kivi, hangisini tercih ediyorsanız blenderda ezdikten sonra kefir ya da süt ile karıştırmanız durumunda nefis, ekşi ve kalori yüklü içeceğiniz hazır olacak.