Kilo Vermenin Püf Noktaları

tarafından
2752
Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kilo vermenin püf noktaları, dünya son kez dönene dek kulaktan kulağa fısıldanacak, tez konusu yapılacak, ilaç ve güzellik endrüstrisini meşgul edecek. Binyıllardır insanlar, ama özellikle de kadınlar, kendilerini zayıflatacak iksirlerin peşinde.

Herkes istiyor ki yesek yesek kilo almasak. Akşam yemeğinde patlıcan musakkaya ekmek bansak, çatala kremalı mantarlı spagettiyi dolasak, arkasından çay faslına geçsek yanına bir kase kuruyemişi eşlikçi etsek, yatmadan evvel bir kaşıkçık nutellayı halletsek ama sabah karnımız dümdüz kalksak.

Sonra zayıflatıcı haplardan, şuruplardan, karışık bitki çaylarından medet umsak; alkalili sular çalkalasak, otları kaynatıp içsek de aldığımız kiloları hızlıca versek. Bir yerden duyulan reçete, bir koşu yapılan aktar alışverişi, Dukan diyeti için buzdolabına stoklanan tavuk göğüsleri, lorlar, salamlar.

[reklam id=1]

Sonra en ufak bir moral bozukluğunda koca bir paket fıstıklı çikolatayı mideye indirmekle heba olan emekler, ilmek ilmek örülüp bir çırpıda suya düşen hayaller ve her seferinde en başa dönüş. Sağlıklı kilo verme yöntemleri var mıdır, varsa nelerdir, zayıflamanın püf noktaları nelerdir bir kez daha göz atalım.

Sağlıklı Kilo Vermenin 7 Püf Noktası

Kilo vermenin sırları vardır var olmasına ama bu hakikatler dizini dünyanın neresine giderseniz gidin değişmez.

1-Zayıflamanın püf noktaları içinde ilk sırada her zaman, günlük alınan kalori miktarını belli bir sınırda tutmak yer alır. Kalori miktarını kısıtlamadan kilo kaybı yaşamak pek de mümkün değildir. Aç kalmak kilo verdirir. Hem de çok hızlı şekilde. Hele de verilmesi gereken kilo miktarı fazla ise.

Kilo-Vermenin-Püf-Noktaları1

Ama bir müddet sonra vücut kendini kapatır, çalışma hızını yavaşlatır, kendini garantiye alır ve hayatta kalma içgüdüsü ile metabolizma hızını ve dolayısıyla enerjiyi kullanma kapasitesini düşürür. Bu da bir süre sonra kilo kaybının çok yavaşlaması hatta bir süreliğine durması demektir.

Üstelik aç kalan bir kişi bir müddet sonra bu durumdan sıkılarak daha fazla yiyecektir. Dolayısıyla kalori miktarını çok azaltmadan ama günlük alınmadı gereken kalorinin biraz daha altında eksik kalori alarak kilo vermek mümkündür.

2- Kilo verme yöntemleri arasında hareket etmek ikinci sırada gelir. Hareketin önemi büyüktür. Terlemek en önemli kriterlerden birisidir. Kan damarlarda ne kadar hızlı deveran ederse, hücrelere taşınan oksijen miktarı da o kadar artar ve yağ yakımı da hızlanır. Kam dolaşımı hızlandıkça metabolizma da hızlanır, terleme artar. Terlemek iyidir. Vücudun aktif olduğunu gösterir.

Kilo Nasıl Alınır2

Daha fazla yürümek, bunun için imkan yaratmak, cam silmek, elektrikli süpürge çalıştırmak, jimnastik yapmak, bisiklet sürmek, kısa mesafelere yürüyerek ulaşmak, asansör yerine merdiven tercih etmek, yani kısacası olabildiğince hareket halinde olmak kilo vermek konusunda büyük faydalar sağlar. Daha fazla hareket ederek gün içinde fazlada 200-300 kalori yakmak mümkündür.

3- Sıvı tüketmek kilo vermeye katkı sağlayan faktörlerden birisidir. Her gün yeterli miktarda su içmek, organların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, toksinlerin atılabilmesi, böbreklerin ve bağırsakların düzgün çalışabilmesi, vücut ısısının yükselerek metabolizmanın hızlanması için su tüketimi gereklidir.

Ama günde 3 litre değil. Abartılı su tüketimi böbreklerin boşu boşuna yorulmasını sağlamaktan ileri gidemez. Günde 8 bardak su yeterlidir.

Ev-için-En-Uygun-4-Spor-Alet-egzersiz-bisikleti

4- Zayıflamanın püf noktaları arasında dengeli beslenme gelir. Proteinlerin, yağların, karbonhidratların dengeli alınması; sadece proteine endeksli bir beslenme tarzından uzak durulması gerekir. Sağlıklı yaşam ve metabolizmanın düzgün çalışması için karbonhidrat ve yağ tüketimi de şarttır.

Sadece miktar ve  yemek yeme saatlerinin erken olması gerekir. Akşam geç saatlerde alınan karbonhidrat birikime ve kilo alımına sebep olur.

5-İşlenmiş, paketlenmiş, katkı maddesi içeren kof yiyecekler yerine; daha doğal, vitamin ve mineralli, taze ve katkısız besinleri tüketmek hem kilo vermek hem de genel vücut sağlığı için son derece önemlidir.

suyun-faydaları1

6-Diyet düşüncesi, sürekli kilo vermeyi düşünmek, bunu bir takıntı haline getirmek, kortizol gibi stres hormonlarının salgılanmasına ve kilo vermenin zorlaşmasına sebep olacaktır. Belli bir diyet disiplini içine girmek ama bu durumu fazla kafaya takmamak ve düşünce akılını rahat bırakmak da stres ve kaygıyı önleyerek kilo kaybını kolaylaştıracaktır.

7- Kilo vermenin sırları arasında çok geç saatlerde yemek yememe kuralı da vardır.  Akşam yemeğini en geç saat 20:00’ye kadar yemiş olmak ve geçe geç saatlerde televizyon karşısında atıştırmamak son derece önemli bir kuraldır. Hava karardıktan sonra daha da yavaşlayan metabolizma hızı nedeniyle, geç vakitte yenilen besinler tam anlamıyla yakılmadan depolanacaktır. Bu da kilo vermeyi zorlaştıran faktörlerden birisidir.

En-Zararlı-10-Abur-Cubur

Kilo vermenin sırları hiç de sır değil aslında. Çırılçıplak, yanı başımızda olan gerçekler. Sadece onları kabullenip hayata geçirmek, belli bir disiplinin içine girmek pek çok insana zor geldiğinden kilo vermek sanki çok zor bir işmiş gibi görülebiliyor. Oysa kilo verme yöntemleri alabildiğine kolay. Tek gereken şey ise kararlı ve inançlı olabilmek.

ideal-kilo-hesaplama1