Kimyasal Gebelik Belirtileri

tarafından
253
Kimyasal Gebelik Belirtileri

Kimyasal gebelik belirtileri laboratuar testleri ile ortaya çıkmaktadır. Normal hamilelik öncesinde döllenmiş yumurtaların embriyoların sağlıklı bir şekild egelişme göstermeden devam etmesi durumudur. Bu tür gebelik durumunda kimyasal gebelik sonrası hamilelik ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik hormonu ile ilgili bir durumdur.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Bu süreçte yapılan test ve incelemelerde hamilelik hormonunun yüksek çıkmasıdır. Sağlıklı bir hamilelik için çok sağlıklı bir durum değildir. Oluşan kimyasal gebelik anne rahmine yerleşemez ve kendiliğinden düşük yaşanır. Son zamanlarda çok sık karşılaşılan bir gebelik şeklidir. Ne gibi belirtileri vardır diye merak edenlere somut yanıtlar veremiyoruz. Çünkü, pek çok kadın bu durumu fark etmez ve ancak hamilelik testlerinde teşhis edilebilir.

Kimyasal gebeliği dış gebelik ile karıştırmamak gerekir. Her iki gebelik durumu da birbirinden farklıdır. Kimyasal gebelik oldukça riskli bir durumdur. Kontrol ve gözlem altında düşük yapılması beklenir. Gerçeklemez ise derhal müdahale edilmesi gerekmektedir. Klinik şartlarına geldiğinde sürecin çok hızlı geliştiğini ifade edebiliriz. Ancak, şunu da net bir şekilde ifade etmeliyiz.

[reklam id=1]

Bu tür gebelikler klinik ortamlara gelmeden kendiliğinden sonlanır. Bu nedenle çok önemli riskler söz konusu değildir. Yazımızın devamında kimyasal gebelik nedenleri üzerine bilgiler bulabileceksiniz. Kimyasal gebe olan kadınların adet dönemleri bir süre uzayabilir. Bu süreçte düşük yaşanır ve kimyasal gebelik sonlanmış olur. Hamileliğin devam eden aşamasında ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda ilgili hormon hem kanda, hem de idrarda artar.

Klinik testleri sonucu teşhis edilmesi mümkündür. İdrar ile teşhis edebilmek için kan seviyesinin yüksek olması gerekmektedir. Düşük kan seviyesi olan gebelerde kimyasal gebelik teşhis edilemeyebilir. Bu süreçte adet dönemi takip edilmelidir. Birkaç günlük gecikmelerde klinik testlerine başvurulmalıdır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri 1

Kimyasal Gebelik Tedavisi

Daha öncede ifade etmiştik. Kimyasal gebelikler genellikle kendiliğinden adet kanaması ile sonlanmaktadır. Bu nedenle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak, bazı durumlarda istisnai sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Adetin gecikmesi sonrası klinik testi muhakkak yapılmalıdır. Bu şekilde kimyasal gebelik nasıl anlaşılır sorusu yanıt bulmuş olacaktır. Beta HCG değerinin düşüş seviyesi ve hızı kontrol edilmelidir. Normal yollarda oluşmayan düşüşler için kürtaj tedavisi gerekebilir. Normal düşüş olmaması durumunda dış gebelik ya da farklı bir patoloji olma olasılığı mevcuttur.

Sağlıklı bir embriyo gelişimi oluşmadığı için kimyasal gebelik risklidir. Bu durumlarda daha çok vücut kendi kendine hamileliği sonlandırmaktadır. Bu durumun sağlıklı olduğu ve herhangi bir risk teşkil etmediği pek çok uzman tarafından ifade edilmektedir. Kimyasal gebelik geçiren kadınların endişe duymalarına kesinlikle gerek yoktur. Ancak, tedbiri de elde bırakmamak çok önemlidir. Çok normal bir şekilde yeniden ve sağlıklı bir gebelik yaşayabilirsiniz.

Ayrıca, bir önceki olaydan dolayı yine kimyasal gebelik olacak diye endişe duymanız yersizdir. Birbiri ile bağlantılı durumlar değildir. Tekrarlayan gebeliğinizin normal ve sağlıklı olması yüksek ihtimaldir. Normal şartlar altında kimyasal gebeliği anlamanız ve bunun belirtilerini hissetmeniz mümkün değildir. Endişe duyabileceğiniz ve süreci takip edebileceğiniz tek belirti adetinizin gecikmiş olmasıdır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri 3

Bu durumda klinik testlerine başvurabilirsiniz. Büyük olasılıkla kimyasal gebeliğinde adet kanaması sırasında kendiliğinden düştüğünü ve ortadan kalktığını göreceksiniz. Çok düşük bir ihtimal de olsa, kimyasal gebeliğin sonlanmaması durumu olabilmektedir. Bu durumda da klinik ortamda kürtaj gibi yollara başvurulabilmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, gebelik dönemleri oldukça hassas süreçlerdir. Bu süreçleri izlemek, gerekli testleri yaptırmak ve hiçbir detayı atlamamak gerekir. Bu şekilde olası riskleri en aza indirmiş olur ve bu şekilde daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.