Kimyasal Gebelik Nedir?

tarafından
236
Kimyasal Gebelik Nedir?

Sessiz düşüş olarak bilinen ve adet döneminde kendiliğinden sonlanan bir gebelik türüdür. Kadınlar için keyifli ve aynı zamanda zor bir dönem olan hamilelik, kimyasal gebelik, dış gebelik ve normal gebelik gibi durumlarla olabilmektedir. Özellikle kimyasal gebelikten sonra hamile kalanlar için herhangi bir endişe söz konusu değildir.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kadınlar için mutluluk ve heyecan verici olan hamilelik dönemlerinin kimyasal gebelik gibi evreleri olabilmektedir. Hamile olduğunuzu hissedebilir, bununla ilgili testler yaptırabilirsiniz. Ancak, her hamilelik normal olmayabilmektedir.

Bazı sağlık problemleri nedeniyle düşüğe neden olabilmektedir. Erken düşük olmasını açıklayan tıbbi bir ifade olarak söyleyebiliriz. Genellikle hamileliğin ilk 5 haftası içnde gerçekleşmektedir. Son zamanlarda çok karşılaşılan bir durumdur.

Gebeliğin düşük ile sonuçlanması durumunda kimyasal gebelik oluşmuş olur. Kimyasal gebeliğin teşhisi çok zordur. Bazı durumlarda ultrasonla bile teşhisi çok zor olabilmektedir. Biyokimyasal testler yaparak sonuç almak daha kolaydır.

[reklam id=1]

Yazımızın devamında kimyasal gebelik nedenleri hakkında bilgilere yer veriyor olacağız. Son zamanlarda çok sık yaşanan bir durum olduğunu ifade etmiştik. Ancak, kimyasal gebelik geçirmek korkulacak bir durum değildir. İlk 5 hafta içinde adet dönemine denk gelen zamanda kendiliğinden gerçekleşmektedir. Bazı istisnai durumlarda düşük gerçekleşmeyebilir.

Bu durumda da klinik operasyon yapılmalıdır. En çok tercih edilen yöntem sezaryen ameliyattır. Kimyasal gebelik yaşayan kadınlar düşüş olduktan hemen sonra tekrar gebe kalabilirler. Gebelik oluşmasına engel bir durum değildir. Normal ve sağlıklı olarak gebe kalınması mümkündür.

Kimyasal Gebelik Nedir? 1

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Kimyasal gebelik neden olur noktasında net ifadeler kullanmamız şuan için mümkün değildir. Tıbbi olarak neden ve nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Bununla ilgili yapılan yorumlarda bebeğin kromozomlarının normal olmamasıdır. Kromozom bozukluğunun pek çok nedeni olabilmektedir. Sperm veya yumurta kalitesinin düşük olması buna etken olan nedenler arasında yer almaktadır.

Bebeğin normal olmayan hücre bölünmeleri de yine kimyasal gebelik için etken unsurlar arasındadır. Bazı kimyasal enfeksiyonlar yine bu durum için etkendir. Troid hastalıklarının geç tedavi edilmiş olması, çeşitli rahim bozuklukları,rahim astarının yetersiz olması, hormonal bozukluklar, fetüsün rahim dışında kalması, fetüsün kromozom anormallikleri ve myomlar bu durum kimyasal gebelik sebepleri olarak  sayılabilmektedir.

Kimyasal Gebelik Tedavisi

Kimyasal gebelik tedavisi konusuna geçmeden önce nadir görünen birkaç belirtisinden bahsetmek istiyoruz. Regl döneminde yaşanan gecikme bununla alakalı olabilmektedir.Ev ortamında yapılan gebelik testinin pozitif sonuç veriyor olması, vajinada kanama, şiddetli karın ağrıları ve kan içinde HCG seviyesinin düşük olmasını gösterebiliriz.

Kimyasal Gebelik Nedir? 3

Son olarak kimyasal gebelik tedavisi üzerine konuşarak yazımızı tamamlamak istiyoruz. Kimyasal gebeliği önlemek normal şartlarda mümkün değildir. Kimin ve hangi durumda kimyasal gebelik geçirebileceği tıbbi olarak bilinmemektedir. Normal ve tıbbi bir tedavi yöntemi henüz geliştirilmemiştir. Kimyasal gebeliğin herkeste olabileceği ve sıradan bir durum olduğunu ifade edebiliriz. Gebelik sonrası tekrar hamile kalamamam gibi endişeler yersizdir.

Gebeliğin sonlanması ile birlikte her an gebe kalma ihtimaliniz bulunmaktadır.Kimyasal gebelik geçiren kadınların sonraki süreçlerde bazı testleri yaptırmaları ve sonuçlarını takip etmeleri çok önemlidir. Bunun dışında yapılacak farklı bir durum yoktur. Kimyasal gebeliğin bazı durumlarda hiç fark edilmeden kendiliğinden sonlandığını bile ifade edebiliriz. Gebeliğin ilk ayında ortaya çıkması ve sonlanması nedeniyle hiçbir belirti vermeden kendiliğinden bitebilmektedir.

Bu nedenle endişe edilecek ve korkulacak bir durum söz konusu değildir. Her şeye rağmen riskleri yok etmek, tedbirli olmak ve olası problemleri önlemek için tıbbi süreçleri aksatmamanız çok daha sağlıklı olacaktır. Gebelik şüphesi duyduğunuz dönemlerde daha sık doktor kontrölü şarttır.