Kimyasal Peeling

tarafından
364
Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, bir çeşit cilt bakım yöntemidir. Cildin daha pürüzsüz, daha canlı ve daha genç görünmesi için uygulanır. Özel kliniklerde farklı şekillerde uygulanabilir. Bu yazımızda sizlerle kimyasal peeling nedir ve kimyasal peeling uygulamaları hakkında detayları ileteceğiz.

Kimyasal peeling en kısa tanımı ile cilt üzerindeki hasarlı ya da yaşlı derinin yok edilmesi olarak tanımlanabilir. Derinliğine göre farklı isimleri vardır. Kimyasal peeling çeşitlerine geçmeden önce kısaca uygulama öncesinde incelenmesi gereken durumları sizlere aktarmak istiyoruz.

  • Cilt üzerinde aktif enfeksiyon ya da açık yaraların olması
  • Herpes virüsüne bağlı enfeksiyon uçuklarının olması
  • Yoğun sigara kullanımı
  • Gebelik olması ya da hamilelik sonrası emziriyor olmak
  • Son 3-12 ay arasında orta ya da derin peeling uygulaması yapılmış olması
  • Yakın zamanda her hangi bir yüz cerrahisi operasyonu geçirmiş olmak
  • Cilt üzerinde geç iyileşen yaraların olması
  • Radyoterapi öyküsü

[reklam id=1]

Kimyasal peeling fiyatları çeşitlerine göre değişir. Peeling uygulamasını genel olarak 3 kategoride incelemek mümkün. Aşağıda bu 3 ana kategoriyi sizlerle paylaşıyoruz.

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Cilt üzerindeki ilk tabaka olan epidermisin yenilenmesi için uygulanabilir. Meyve asitleri ile uygulanan bu yöntemde cildin onarılması, temizlenmesi ve canlandırılması sağlanır. Meyve asitleri içinde bulunan vitaminler ile cilt beslenir ve olduğundan daha genç bir görünüme kavuşur.

Kimyasal Peeling 1

Akne, siyah nokta, beyaz nokta ya da cilt lekeleri için kullanılabilir. Hasta uygulama sonrasında hemen günlük hayatına dönebilir.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling

Glikolik asit ve trikloroasetik asitler ile uygulanır. Bu yöntemde dermis tabakası hedef alınır. Aşırı güneş ışınına maruz kalan el, kol, boyun ve bacaklarda kanser öncesi bir cilt hastalığı olan aktinik keratoz hastalığının tedavisinde uygulanabilir. Yapılan işlem sonrasında ciltte kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklık 2-3 gün içinde deride pul pul dökülme ve en son kahverengi leke şeklinde devam eder.

İyileşme süresi 1 hafta kadar sürer. Bu sürenin azalması için cildin temiz tutulması, gün içinde bir kaç defa saf su ile yıkanıp nemlendirici sürülmesi gerekir.

Derin Kimyasal Peeling

Derinin en alt tabakasına işleyen peeling uygulamasıdır. Tca kimyasal peeling uygulamalarından birisi olan bu uygulamada ciddi oranda cilt üzerinde soyulma gerçekleşir.

Kimyasal Peeling 2

Bu nedenle ağrı ve sızı yaşanır. Hastanın bu ağrıyı işlem sırasında hissetmemesi için lokal anestezi altında işlem yapılır. Tam iyileşme süresi 3 ayı bulur, ancak diğer yöntemlere göre daha etkilidir. İşlem sonrasında şişlikler 1-2 hafta sürer ve düzenli ağrı kesici kullanılması gerekir.

Kimyasal peeling yaptıranların yorumları, uygulamanın etkili olduğu yönündedir. Hangi tür kimyasal peeling yaptırılması gerektiği konusunda tamamen hastanın sorunu ve uzmanın görüşleri önemlidir. Kimi cilt sorunları sadece yüzelsel kimyasal peeling ile çözülebilirken, kimi cilt sorunları derin kimyasal peeling gerektirir. Bu yöntemlerin seçiminde mutlaka doktorunuza güvenmeli, klinik ve doktor seçiminde güvenilir yerleri tercih etmelisiniz.

Çeşitlerine göre kimyasal peeling seans sayıları değişir. Yüzeysel peeling uygulamalarında 2 – 4 hafta aralıklarla 4 – 8 seans uygulanabilir. Kişinin istediği sonuç erken elde edildiğinde sonlandırılabilir uygulama. Orta derinlikte peeling uygulamalarında 2 – 4 ay aralıklarla 2 – 4 seans uygulama yapılabilir.

Kimyasal Peeling 3

Yine cilt sorunu bu sürede çözüldüğünde daha erken seanslara son verilebilir. Derin peeling uygulamalarında ise genelde tek seans yeterlidir. Bu seansta tek seferde tüm cilt sorunlarının üstesinden gelinebilir. Kimyasal peeling uygulamalarının fiyatları, seans başına ücret şeklindedir ve uygulanan seans sayısına göre hesaplama yapılır.