Kırmızı Ginseng

tarafından
199
Kırmızı Ginseng

Kırmızı ginseng, en faydalı ve değerli olan ginseng türüdür. Ginseng, bir Uzak Doğu bitkisidir. M.Ö. dönemlerden bu yana kullanılmaktadır. Kalın ve etli kökleri olan şifalı bir bitkidir. Özellikle kırmızı kore ginseng çok popülerdir. Az önce belirtmiş olduğumuz gibi, kırmızı ginseng, ginseng türleri arasında en çok tercih edilenidir. Kore’de üretilmekte ve üretimi devlet kontrolünde yapılmaktadır.

Kırmızı Ginseng 1

Etkin ve değerli olanıdır. Bir diğer adı panax ginsengtir. Çin’de ilk yapılan araştırmaya göre zihin açıcı, irfan verici ve bilge özelliklerini arttırıcı bir bitki olarak tanımlanmıştır. Kırmızı doğal ginseng, Kuzey Doğu Çin’de, Rusya’nın uzak doğu bölgesinde ve Kore’de yetişmektedir. Kültürü Japonya, Kore, Çin ve Rusya’da yapılmaktadır.

Ginseng, çok uzun yıllar yaşayabilen bir bitkidir. Bir söylentiye göre 1976 yılında Çin dağlarında 400 yıllık kök bulunmuştur. Bulunan bu kökün 28,3 gramı 10 bin dolardan satılmıştır. Genel anlamda kırmızı ginseng faydaları üzerine bilgiler vermeye çalışıyor olacağız.

[reklam id=1]

Panax ginseng iki farklı türdedir. Beyaz ve kırmızı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kökün işlenmiş haline beyaz ginseng adı verilmektedir. Beyaz ginseng köklerinin su buharıyla işlenmesi sonucu kırmızı ginseng ortaya çıkmaktadır.

Ginseng, görünüm bakımından insan vücuduna benzemektedir. Özellikle eski yaşamlarda insana benzemesinden dolayı şifalı olduğu inancı ortaya çıkmıştır. Bu inanç daha sonraki yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Kırmızı Ginseng 2

Kırmızı ginsengin en önemli özelliği uyarıcı ve enerji verici olmasıdır. Fiyat bakımından da diğer ginseng türlerine göre daha pahalı düzeydedir. Bu bağlamda kırmızı ginseng fiyatı için daha fazla bütçe ayrılmalıdır.  Özellikle Asya ülkelerinde yaşlı erkekler için kuvvetlendirici özelliğinden dolayı kullanımı çok fazladır. Dikkat ve motivasyon arttırıcı özelliği çok fazladır. Çok fazla yan etkisi yoktur. Bu nedenle bazı istisnalar hariç rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kırmızı ginsengin bir diğer faydası ise antidepresan özelliğinin olmasıdır. Bilişsel performans üzerinde de çok olumlu etkileri bulunmakta ve bu özelliği 2005 yılında kanıtlanmıştır. Cinsel isteği arttırıyor olması eşler için çok önemlidir. Bu nedenle de kullanımı yaygındır. Kırmızı ginseng kullanan erkeklerde cinsel ilişki performansı daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Özellikle stres fakötrlerine karşın vücudun enerjisini yükseltme özelliğine sahip bir bitkidir. Kan şekerini dengelemesi ve uygun seviyede tutması bir diğer önemli özelliğidir. Kırmızı ginsengin doğru kullanımı çok önemlidir.

Kırmızı Ginseng 3

Kişisel istek ve ihtiyaçlara göre farklı şekillerde kullanımı mümkündür. Genel anlamda 3 hafta ya da 3 ay süreli kullanılması tavsiye edilmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında kırmızı ginseng ne işe yarar sorusunun yanıtları ortaya çıkmış oldu. Ancak, özellikle ginseng alımlarında dikkat edilmesi gereken çok sayıda önemli husus bulunmaktadır.

Online internet teknolojisinin gelişimi ile birlikte internet üzerinden bitkisel ürün satışı yapan çok sayıda sanal mağaza bulunmaktadır. Ginseng adı altında satılan her ilaca güvenmemelisiniz. Piyasada satışı yapılan ginsenglerin pek çoğu doğal değildir. Yapılan bir araştırma sonucu bu ilaçların içerisinde sıfır oranında ginseng olduğu ortaya çıkmıştır. Ginseng olanlarında içerisinde çok az miktarda ginseng olduğu belirlenmiştir.

Bu nedenle online alışverişlerde çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlık Bakanlığı onayı olmayan ve birkaç lira düşük satan satıcıları asla tercih etmemelisiniz.

Kırmızı Ginseng 4

Bu şekilde yapılan ginseng alımlarında fayda yerien ciddi zararlar ortaya çıkabilecektir. Yaşanan bu tür sorunlarda da hem paranızı, hem de sağlığınızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalıyor olacaksınız. Ginseng talebinin çok fazla artmasından dolayı hem bitkinin yapayları, hem de satışı yapılan ilaçları doğal olmayan yollardan üretilmeye başlanmıştır.