Kirpik Perması

tarafından
6194
Kirpik Perması

Kirpik Perması
Çekici gözlerin olmazsa olmazı uzun ve kıvrımlı kirpiklerdir. Etkili bir göz makyajını çerçeveleyen bakımlı ve göz alıcı kirpikler, bakışlarınızla sizi daima bir adım öne taşır. Ne var ki hepimiz doğuştan istediğimiz gibi dört dörtlük kirpiklerle doğmuyoruz.  Fakat bir takım bitkisel yağlarla kirpiklerimize bakıp yapıp, onları güçlendirip uzatabileceğimiz gibi kirpik perması ile onları kıvrımlı hale getirebiliriz. Şimdi sizlere düz kirpikleri uzun süre kıvrımlı hale getirmek için yapılan kirpik perması uygulamasından bahsedeceğiz.

Kirpik Perması Nasıl Yapılır

Kirpik perması yaklaşık olarak bir saat sürek bir işlemdir. İşte size adım adım kirpik perması uygulaması:

  • Kirpik perması yapmak için öncelikle kirpiklerin tamamıyla temiz ve makyajsız olması gerekir. Temizleme solüsyonu ile kirpikler güzelce temizleyip makyajdan ve küçük tozlardan tamamen arındırılır.
  • Kirpiğin uzunluğuna uygun kalınlıkta bigudi seçilir. İnce bigudiler kirpiği daha fazla kıvıracağında kirpikte aşırı kıvrılma ve kırılma yapabilir. Bu nedenle kirpikler aşırı kısa değilse bigudi seçiminin çok ince yapılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Bigudiler her iki göze de eyeliner hizası boyunca yerleştirilir. Bigudiler kendinden yapışkanlıdır. Bu nedenle ilaveten yapıştırıcı kullanmaya gerek yoktur. Bigudiyi kirpiklerin üzerine yerleştirmeden önce, göz şekline göre elle hafifçe kıvırmakta fayda vardır.
  • Kirpikler bigudiye yapıştırıcı yardımıyla yapıştırılır.
  • Kirpiğe ilk ilaç sürülür ve bigudiye sabitlenir.
  • Kirpiklerin üzeri streç filmle kapatılarak havayla olan teması engellenir. 15 dakika beklenir.

kirpik-permasi-strec

  • Bu işlem yapıldıktan sonra streç film çıkartılır ve ıslatılmış bir pamuk yardımıyla ilk sürülen ilaç temizlenir. Kirpik perması için kullanılan ikinci ilaç sürülür. Bu ilaç kirpiklerin kıvrımını sabitlemeye yarar. Aynı şekilde sürdükten sonra 15 dakika daha bekletilir.
  • Kirpiklere zarar vermeden bigudiler çıkarılır ve ıslak bir pamukla kirpikler temizlenir.

[reklam id=1]

kirpik-permasinin-zararlari

Kirpik Permasının Zararları
Kirpik perması uzman kişiler tarafından doğru bir şekilde yapıldığında hiçbir zararı yoktur. Fakat evde kirpik perması yaparken kirpiklerinize zarar vermemek için dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi uzun kirpiklerin ince bigudiyle sarılması durumunda kirpik uçları kırılabilir ve yanabilir. Ayrıca oval şekilde aşırı kıvrılmış bir kirpik, kötü bir görüntü oluşturur. Bu nedenle kirpikleriniz aşırı kısa değilse çok ince olan permaları tercih etmeyin. Orta uzunluktaki kirpikler için orta kalınlıkta bigudi, uzun kirpikler için ise daha kalın permaları tercih edin. Dikkat edilmesi gereken bir husus da kirpik perması yapılırken bigudilerin düzgün sarılmasıdır. Aksi takdirde kirpikler biçimsiz bir kavis alabilir. Son aşamada ise yapışkanlı bigudiler nazikçe çıkartılmalıdır. Bir anda çekerseniz kirpiklerinize zarar verebilir ve zaten sayılı olan kirpik tellerinden birkaçını feda edebilirsiniz. Buna sebep olmamak için yavaşça çıkartın.

kirpik-permasi-nasil-yapilir

Kirpik perması etkisi 1-2 ay boyunca sürer. İkinci uygulamada ise kirpikler zaten alışık olacağından etkisi daha uzun sürecektir. Bu sayede her gün rimel veya kirpik kıvırıcı zahmetinden de kurtulmuş olacaksınız.

Kirpik Perması Fiyatları
Kirpiklerin uzun sure kalıcı olarak kıvrımlı olmasını sağlayan kirpik perması rimel ve kirpik kıvırıcı kullanımından tasarruf ettirdiği için giderek yaygınlaşmaktadır. Ayrıca kirpikler için zararlı bir uygulama olmadığından, bayanlar tarafından memnun edici bir uygulamadır. Gerekli malzemeleri temin ederek, evde kirpik perması yapabilirsiniz fakat yukarıda bahsettiğimiz noktalara dikkat etmeniz gerekir. El becerisi gelişmiş biri değilseniz ve riske girmek istemiyorsanız bir uzmana yaptırmakta fayda var. Bunun için güvendiğiniz kuaför ve güzellik merkezlerini tercih edebilirsiniz. Merak edenler için piyasadaki kirpik perması uygulaması fiyatları 50-100 TL civarındadır.