Kış Depresyonundan Kurtulmanın Püf Noktaları

tarafından
1409
Kış Depresyonundan Kurtulmanın Püf Noktaları

Kış depresyonu mevsim değişimlerini takip eden olumsuz ruhsal değişimler olarak ifade edilebilir. Bu değişimler arasında iştahın kapanması içe kapanıklık sosyalleşmede isteksizlik konsantrasyon bozukluğu yeterli uykuyu alamamak veya uyandığında yine yorgun hissetmek gibi çeşitli belirtilere sahip olan bir depresyon türüdür. Peki kış depresyonundan kurtulmanın püf noktaları nelerdir?

Kış depresyonu her kış mevsiminde ortaya çıkabilir. Özellikle kış mevsiminde havanın kapalı olması eve kapanmayı zorunlu hale getirdiğinde gezmek eğlenmekten hoşlanan insanları olumsuz etkiler. Psikolojik durumu olumsuz yönde etkileyen bu unsurlar yaşam kalitesini düşürür. Depresyon ağırlaştıkça kişide mutsuzluk geleceğe karşı ümitsiz olma iş yapma eğiliminin azalması uykusuzluk hali ani iştah artması ya da ani iştah azalması sebepsiz yere sinirlenme dikkat bozuklukları ortaya çıkabilir. Günümüzde kış depresyonuna yakalanan insan oranı düşünüldüğünde bu oranın yüzde 30 gibi yüksek bir oran olduğu ortaya çıkar.

[reklam id=1]

Kış Depresyonu Belirtileri

Depresyon; günümüzde çok sık görülen, kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve yaşamını zorlaştıran, tedavi edilmediğinde kendini tekrarlayan bir duygu durum bozukluğudur. Kış depresyonu nasıl önlenir hep birlikte bir göz atalım.

Kış depresyonu belirtileri:

  • Aşırı yemeye eğilim
  • Karbonhidrat ve tatlılar için özlem
  • Kilo alımı
  • Uyku düzeninin değişmesi
  • Boşlukta olma hissi
  • Sürekli uykulu olma hali

Kis Depresyonundan Kurtulmanin Puf Noktalari

Kış Depresyonundan Kurtulmanın Püf Noktaları

Birçok ağır depresyon vakalarında olduğu gibi daha hafif seyreden kış depresyonundan kurtulmak da bireysel çabalarla mümkün olabilir. Neticede insan kendi ruh halinin dizginlerini kendi eline alarak hayata bakış açısını istediği gibi değiştirme gücüne ve enerjisine sahiptir. Aynı şekilde ruh halini olumsuz etkilere karşı korumasız bırakmak daha yine kişinin kendi elindedir. Düşünce olarak birçok kişi tarafından kabullenilmesi zor da olsa her birimiz kendi hayatlarımızı bilinçli veya bilinçsiz yönlendirir ve kontrol ederiz. Dış dünyanın faktörleri olumlu veya olumsuz etkileri iç dünyamız üzerinde belli etkiler yapmaya odaklıdır. Sosyal bir varlık olarak biz insanlar birbirleri ile yaşamak zorunda olan canlılarız. Her bir birey, bu dünyada yalnız başına kaldığını düşündüğünde, korkunç bir kabus görmüş gibi irkilir. Çünkü insanın dışa açılan tüm duyuları, onun dışarıya bağımlı olduğunu her saniye teyit eder. Fakat dış dünyayla iç dünyamız arasında bulunan “Öz Ben”imiz   idareyi ele almak istediğinde her türlü ortamda dingin ruh halini koruyabilir. İnsan yapı itibariyle her kaba uyum sağlayan su gibidir.

Kis Depresyonu Belirtileri

Kış depresyonu nasıl geçer sorusunun cevabını arayan insanın, öncelikle iç dünyasına yönelmesi ve hayatı değerlendiriş yöntemini ele alması gereklidir. Çözüm, insanın iç dünyasındadır. Dış şartları düzeltmek ya da bozmak tek başına yeterli değildir. Her mevsim, gerekli olduğu için vardır. Kış ölümü hatırlatır. Fakat ölüm olmadan tabiatın yeniden canlanmasının bir yolu yoktur. Bu açıdan yaşam ve ölüm, sevinç ve keder, karanlık ve aydınlık birbiri ile sıkı sıkıya bağlı dualitelerdir. Hayatın bilgeliğine güvenmek mutlu olmanın öncelikli şartıdır. Bu açıdan bakıldığında kış mevsimi de bir nimet olarak görülür.

Bir insan, “ ben kendimi iyi hissetmiyorum!” dediğinde, bir şartlanma içine girer. Bu kararlı tavır sonrasında, dışarıdan gelecek hiçbir olumlu etki o insanı iyi hissettirmez. İnsan tüm bünyesini iyi hissetmemeye şartlandırdığının farkında olmadan kendini kötü hisseder. Aynı şekilde, farkındalıklı bir insan, kendini bilen bir birey olarak kendimi seviyorum ve kendimi iyi hissediyorum dediğinde, o izin vermediği müddetçe dış dünyadan gelebilecek hiçbir etki onu kötü hissettiremez. İçsel farkındalığı kazanmak ve dizginleri ele almak, tüm depresyonlardan kurtulmanın en etkili yoludur.