Kısa Saç Bakımı

tarafından
7539
Kısa Saç Bakımı

Kısa Saç Bakımı
Kısa saçların daha bakımlı görünmesi için föne ihtiyaç duyulabilir. Ancak fön saçları yıpratarak kırıkların oluşumuna neden olabilir. Saçlarda yıpranmayı önlemek için zeytinyağı kürü kullanılabilir.

kısa-saç bakımı5

Kısa saçı olanların saçlarını boyatmaktan kaçınmalıdır. Çünkü saç kesimi kısa olduğu için boya direkt saç diplerine etki edecektir. Bu durumda saç dökülmesine saç diplerin güçsüzleşmesine yol açacaktır.

Kısa saçlar için fazlaca jöle kullanımı saçın yapısını bozacak ve doğallıktan uzaklaştıracaktır.

Kısa Saç Şekillendirme
Saçın hangi kısalıkta olduğu verilecek şekil açısından önemlidir. Çok kısa saçlar için günlük olarak kullanabileceğiniz bazı modeller;

Kısa saç için kullanabileceğiniz en kolay şekillerden biri jöle kullanarak geriye taramaktır.

kısa-saç-bakımı2

Aynı şekilde daha güçlü bir jöle kullanarak saçlarınızı dik yapabilirsiniz.

kısa-saç-bakımı1

Saçlarınızı öne doğru taramak farklı bir hava katabilir. Özellikle alın bölgesi geniş olanlar yüzlerini ideal şekil olan yuvarlağa yakınlaştırmak için bu modeli tercih edebilir.

kısa-saç-bakımı3

[reklam id=1]

Kısa saç modelleri arasında en popüler kesimlerden biri olan “pixie” modelini deneyebilirsiniz. Genel olarak dağınık bir havası olmasına karşın genç ve canlı bir görünüm sağlayabilirsiniz.

kısa-saç-bakımı4

Kısa Saç Uzatma
Saçınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını istiyorsanız 6-8 hafta arayla saç uçlarınızı kestirmek sağlıklı bir uzama süreci için yardımcı olur, böylece kırık ve yıpranmış saçlarınızdan kurtulmuş olursunuz.

Jojoba yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağları da bakım sürecine dâhil edebilirsiniz. Tavsiye olarak üç damla lavanta yağı, üç damla biberiye yağı, jojoba yağı ve ikişer damla sedir ağacı yağı ile kekik yağını kısık ateşte ısıtıp, elde ettiğiniz bu ılık yağı masaj yaparak saç derinize yedirin, bu yağlar hem saçların hızla uzamasına hem de parlak, bakımlı saçlara sahip olmanıza sebep olur.

Uzun saçlara kavuşmak için diğer bir yöntem ise, saçlarınıza üzüm çekirdeği yağını her gece saç derinize masaj yaparak yedirmek. Eğer saçlarınız çok yağlanırsa bu uygulamayı hafta 2-3’e de düşürebilirsiniz.

Pek çok insan saç uzatma işlemlerinin işe yaramadığını düşünür. Yumurta akı ise geçmişten günümüze kadınların saç bakımında uyguladığı bir numaralı çarelerden biridir. Saçlarınıza yumurtanın akını uygulamak, normalden on kat daha sağlıklı saçlara kavuşturacaktır. Yapmanız gereken yumurta akını saçınıza uygulayıp, saçınızı streç filmle sarıp bir kaç saat beklemek. Yumurta akını, ılık zeytinyağı ile karıştırıp saçınıza uygularsanız daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

kısa-saç-bakımı6

Günde 8 bardak yani 1,5-2 litre su içmek saçlarınızı güçlü kılar. Güçlü saçlar çabuk uzar. Düzenli su içmek ayrıca saçınızı içten dışa nemlendirir, nemlenmiş saç yumuşak bakımlı saç demektir ve bu saçlarınızın kolay kırılmasını ve kopmasını engeller.

Saç uzamasında, kalınlaşmasında, saçların sağlıklı ve ipek gibi görünmesinde, uzmanlarca kabul edilen en etkili yöntem biotin alımıdır. Biotin alımını sağlamak doğal gıdalarla mümkün olduğu gibi, hap alımı olarak ta makul bir çözümdür. Biotin, aslında yumurta, soya, kepekli tahıl vb gibi ürünlerde bulunan bir B vitaminidir. Bu nedenle uzun sağlıklı saçlar için günlük diyetimizde biotin içeren gıdaları bolca bulundurmalıyız.

Kısa Saçlar İçin Havuç Maskesi

  • 1 adet yumurta sarısı
  • 3 adet orta boy havuç
  • 3 su bardağı su
  • 1 kahve kaşığı hakiki zeytinyağı

kısa-saç-bakımı7

Hazırlanışı:3 su bardağı suyu orta tencereye alınır. Su kaynama aşamasına geldikten sonra havuç rendelenir ve kaynayan suyun içine atılır. Yarım saat kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Tencerenin içindeki karışım bir süzgeç yardımı ile süzülerek bir kaba koyulur. Üzerine hakiki zeytinyağı, yumurtanın sarısı eklenir ve karıştırılır.

Maskeyi temiz olan saçlara dipten aşağı doğru yapılarak uygulanır. Bütün maske saça uygulandıktan sonra streç film sarılarak iki saat bekletilir. Daha sonra saç yıkanır. Haftada bir ya da iki kez uygulanması gerekir.