Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

tarafından
504
Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap okumayı sevenlerin, koleksiyon halinde evinde bulunan kitap ayraçları, hazır olarak satılabildiği gibi evde de el emeği ile hazırlanabiliyor. Kişinin kendi zevki ve yaratıcılığına göre değişik çeşitlerde hazırlayabileceği bu kitap ayraçları, okul öncesi el becerisi eğitimlerinde de sıkça karşımıza çıkıyor.

Kitap ayraçları farklı çok sayıda malzeme ile yapılabiliyor. Malzemelerin seçiminde ayraç üzerine uygulanmak istenen genel tasarımın payı büyüktür. Çocuklar için hazırlanacak bir ayraç ile yetişkin bir birey için hazırlanacak ayraçlarda aynı malzemeler kullanılsa bile desen ve renklerinin seçimi farklı olacaktır.

Evde kitap ayracı yapımı yetişkinler için zevkli bir aktivite olduğu kadar minikler için de eğitici bir çalışmadır. Annelerin çocukları ile kaliteli zaman geçirmesi için gerçekleştirebilecekleri bir aktivite olan bu çalışmalarda, karton, kağıt, keçe, dondurma çubuğu ve farklı yapıda iplerden yardım alınabilir.

[reklam id=1]

Seçilen ana malzemeye ek olarak boncuk, pul, yapma göz, simli kumaş parçaları da genel tasarım için kullanılabilir. Çocuklar ile birlikte yapılan kitap ayracı çalışmalarında küçük yaştaki çocukların makas, iğne ya da iplik kullanmasına izin verilmemesi, bu konuda büyüklerinden yardım alması gerekir.

Bazı çizimler ve kesme işlemlerinden sonra yapıştırıcı, zımba ya da dikiş araç-gereçleri ile hazırlanan küçük parçaların büyük kitap ayracı parçasına birleştirilmesi ile kitap ayracı yapımı tamamlanabilir.

Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? 1

Kitap Ayracı Yapımı

El yapımı kitap ayracı tamamen kişinin kendi hayal gücünü yansıtan, kişiye özel ürünlerdir. Bazı kitap ayraçlarında kullanan kişinin adı ya da adının baş harfine yer verilir. Bu ayraçlar tamamen kişinin kendisine özeldir. Bazı kitap ayracı satışı yapan özel firmalarda da bu tür uygulamalar mevcuttur. Hazır olarak satın almak yerine kendi el emeğiniz ile kitap ayracı hazırlamak için aşağıda sizler için hem pratik, hem çok hoş kitap ayracı yapımını paylaştık.

Dondurma Çubuğu ile Kitap Ayracı

Dondurma çubukları ya da hazır olarak satılan hobi çubukları, farklı el işlerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Kitap ayracı yapımında da en fazla kullanılan malzemelerden birisi olan dondurma çubukları, her tür ayraç için ideal bir malzemedir. Dondurma çubuğu ya da hobi çubuğu ile kitap ayracı hazırlamak için gereken malzemeler;

Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? 2

  • Hobi çubuğu ya da dondurma çubuğu
  • İstenilen renklerde ahşap boyası ya da akrilik boya
  • Boya fırçası
  • Gerekli ise boncuk ya da yapma gözler

Çubuk ile kitap ayracı yapmadan önce aklınızda bir tasarım yapmanız ve bu tasarıma göre gerekli olabilecek malzemeleri hazırlamanız gerekir. Malzemeleri hazırladıktan sonra ilk olarak tasarıma uygun şekilde çubukların boyamasını yapın. Tek renk ya da desenli şekilde boyayabilirsiniz.

Her hangi bir figür, hayvan resmi ya da çiçek deseni yapılacaksa uygun şekilde boyama yapılması gerekir. Hayvan figürlerini tamamlamak için yapma göz yapıştırabilirsiniz. Çiçek desenlerini tamamlamak için minik boncuklardan yardım alınabilir.

Evde kolay kitap ayracı yapımını bu şekilde tamamlayabilirsiniz. İsterseniz çubukların uç kısımlarından delik açıp ufak bir ip sarkıtarak ipin ucuna istediğiniz sevimli bir figür ya da adınızın baş harfini yerleştirebilirsiniz.

Kitap Ayracı Nasıl Yapılır? 3

Kağıttan Kitap Ayracı Yapımı

El emeği ile hazırlanan pek çok işte karton ve kağıttan yardım alınabilir. Kağıttan kitap ayracı yapımı son derece basittir. İstediğiniz renk ya da desende bir kağıt ile saniyeler içinde kitap ayracı hazırlayabilirsiniz. Çok acil durumlarda kitap ayracı ihtiyacınızı da bu hoş kağıt ayraçlar ile karşılayabilirsiniz.

Kağıttan kitap ayraçları farklı büyüklükte kağıt parçalarının katlanması ile elde edilir. Genel olarak üçgen şeklindedir ve kitabın kalınan yerine sayfa üstü ya da altına konulur. Kalınan yerin belli olması için sayfanın ucu bu kağıt üçgenin içine konularak sabitlenir. Bu kitap ayracı da çocukların çok severek hazırlayabileceği, yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir çalışmadır.