Kızamık Aşısı

tarafından
476
Kızamık Aşısı

Kızamık Aşısı, çoğunlukla küçük çocuklarda görülen, küçük kırmızı lekelerle kendini gösteren, kuluçka devresi ortalama 1 yahut 2 hafta süren, ataş yapan bulaşıcı bir hastalık olan kızamık, genellikle kızamık aşısı ile birlikte anılır. Bu konuda özellikle annelerin pek çok sorusu mevcuttur.

Kızamık aşısı ateş yapar mı, yan etkileri var mıdır, kızamık aşısı kaçıncı ayda yapılır gibi sorular annelerin zihnini meşgul eder ve yanıt aratır. Kızamık tedavisinde çok etkili bir faktör olan kızamık aşısı hakkında en çok merak edilenleri bir araya derleyelim ve sizlerle paylaşalım.

Kızamık Aşısı 1

Kızamık aşısı önceleri, yeterli geleceği düşüncesiyle tek doz olarak yapılmış. Daha sonra aşının etkisini arttırmak için 1989 yılından itibaren iki doz uygulanmaya başlanmıştır. Zira iki doz aşının koruma gücünün daha yüksek olduğu tespit edilmiş.

Kızamık tedavisi denilince akla gelen kızamık aşısı, hastalık yapıcı etkisi azaltılmış bir canlı virüstür. Bebeklerde kızamık aşısı deri altındaki yağlı dokuya uygulanır. Kızamık aşısı yapılan bebekler ve çocukların vücuduna verilen virüs sayesinde bağışıklık sistemleri bu virüse karşı antikor denilen bazı proteinler üretir ki vazifeleri vücudu korumaktır.

[reklam id=1]

Böylelikle aşı olan çocuk, ilerleyen yaşantısında kızamık hastalığını meydana getiren virüsle karşılaşsa bile kızamık hastalığına yakalanmaz.

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamık aşısının ilk dozu bebek 12-15 aylıkken, ikinci dozu ise çocuk okul öncesi dönemdeyken, yani 4 ila 6 yaşları arasındayken yapılmalıdır. Özel durumlar olursa iki doz arasında en az 1 ay zaman bırakılmalıdır.

Annenin kızamık geçirmiş olması, antikorlarının bebeğe geçmesine sebep olur ve bu da bebeği 9 aylık olana kadar koruyabilir. Bu sebeple bebekler kızamık aşısı doğar doğmaz değil 9 aylık olduktan sonra yapılır.

Kızamık Aşısı 2

Kızamık aşısı sadece bebeklere ve çocuklara değil, kızamık hastalığı geçirmemiş yetişkinlere de yapılır.

Kızamık Aşısının Yan Etkileri

Kızamık aşısı yan etkileri olan bir aşı mıdır, bu kısım da hayli önemli. Kızamık aşısının en sık rastlanılan yan etkisi ateştir. Aşı yapılanların %5 il 15’inde ateş görülür. %5’inde ise kızamık benzeri döküntüler ve lenf bezlerinde şişlikler görülür. Bu yan etkiler aşıdan 7 ila 12 gün sonra belirebilir. Kızamık aşısı olan yetişkin yaşlardaki kadınların %25’inde eklem ağrıları görülür.

Kızamık Aşısı 3

Kızamık aşısı yapılan kişilerin 3 binde birinde 5 ila 12 gün sonra ateşli havale de görülebilir. Daha önce havale geçirmiş veya birinci derece akrabalarında havale görülen çocuklarda risk daha da yüksektir. Aşı yapıldıktan sonra 2 ay içinde 30-40 binde bir olacak şekilde trombosit azalması görülür.

Kızamık aşısı olduktan sonra çok nadir de olsa sağırlık, havale, bilinç kaybı, koma ve kalıcı beyin hasarları da görülmüştür; ama bunların aşı ile mi ilgili olduğu yoksa tesadüfen mi geliştiği netlik kazanmamıştır.