Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

tarafından
524
Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Son dönemde çarşılarda pazarlarda mis kokulu rengarenk kokulu taş modelleri görmekteyiz. Dekoratif bir hediyelik ürünü kokulu taş modelleri, banyolara ve evin birçok alanına renk ve farklı bir hava katmaktadır. Özellikle hoş kokuları bulunduğu çevreyi ferahlatmaktadır. Ayrıca kına, mevlüt gibi toplantılarda hediyelik olarak dağıtılmakta, nikah şekeri olarak kullanılmaktadır.

Kokulu Taş Nasıl Yapılır? 4

Evde kokulu taş yapımı nasıl olur? Birçok ev hanımı hem hediyelik amacı ile hem de ev ekonomisine katkı sağlamak amacı ile kokulu taş modelleri yapmaktadır. Ek iş olarak oldukça zevkli ve kolay bir iştir aslında kokulu taş yapımı.

Bu makalemizde kokulu taş malzemelerinden ve kokulu taş yapımından bahsedeceğiz. Malzemeler piyasada kolayca bulunabilmekte ayrıca kokulu taş kalıpları da aynı yerlerde satılmaktadır.

[reklam id=1]

Biraz emek harcayarak sizde rengarenk ve mis kokulu taş modelleri yapabilirsiniz. Nasıl mı? Yazımızı okuyarak tüm kokulu taş yapımı hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Kokulu taş malzemeleri piyasada hobi dükkanlarında, internet satış sitelerinde, tuhafiyelerde kolayca bulunabilmektedir. Ayrı ayrı alabileceğiniz gibi set halinde kokulu taş malzemeleri de satın alabilirsiniz. Kokulu taş yapmak için gerekli malzemeler, kokulu taş tozu, sıcak su, boya, esans, karıştırma kabı ve kokulu taş kalıplarıdır.

Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Kokulu taş yapımına geçmeden kokulu taş kalıplarından bahsedelim. Piyasada hazır satılan silikon kokulu taş kalıpları bulabileceğiniz gibi evde kendinizde kokulu taş kalıpları yapabilirsiniz.

Kokulu Taş Kalıbı Nasıl Yapılır?

Evde silikon kokulu taş kalıpları yapmak için nalbur veya yapı marketlerde satılan Isıtılarak hazırlanan değil soğuk silikona ihtiyaç vardır. Bu silikon ile nişastayı karıştırarak ele yapışmayacak hamur haline getirerek istediğiniz nesnenin üzerine kaplayabilir ve kurumasını bekleyebilirsiniz.

Kuruduğunda kalıbınız hazır olacaktır. Farklı bir yöntemde nişasta yerine su ve sıvı sabun kullanarak kokulu taş kalıpları yapmaktır.  Ancak kıvamı tutturmak daha zor olmaktadır.

Kokulu Taş Nasıl Yapılır? 2

Evde Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Satın aldığınız kokulu taş malzemelerinden kokulu taş tozu ve su bir kapta karıştırılır. 100 gr kokulu taş tozu ve 35 gr su tam ölçülerdir. Bu oranı hassas tartı ile tartarak koyabilirsiniz. Hassas tartınız yoksa ölçü kabı kullanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz nesne ve sayıya göre bu ölçüyü arttırabilir, eksiltebilirsiniz.  Suyu yavaş yavaş eklerseniz topaklanma olmaz.

Dilediğiniz renk boya katarak karıştırmaya devam edin. Esansı da ekledikten sonra içinde hava kabarcığı kalmayacak şekilde iyice yoğurun.  Bu noktada hızlı olmak gerekiyor. Çünkü karışım sertleşmeye başlayacaktır. Sertleşmeden henüz esnek halde iken hazırladığınız kokulu taş kalıplarına karışımı yayın ve sertleşmesini bekleyin. 20 dakika sonra sertleşmesi gerekiyor. Kontrol edin ve sertleştiyse kokulu taş kalıplarının kenarlarından esneterek taşı çıkarın.

Bu şekilde dilediğiniz kokulu taş modelleri yapabilirsiniz. İlk başlarken zor gelebilir ancak kıvamı yakalayınca daha da pratik bir şekilde kokulu taş modelleri yapabilirsiniz.

Kokulu Taş Nasıl Yapılır? 3

Kokulu taş yapımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, kokulu taş tozu ve su ölçüsünü doğru tutmak, hava kabarcığı ve topaklanma kalmamasını sağlamak gerekir. Esansı ise abartmamanızı öneriyoruz. Yukarıda verdiğimiz ölçülere 5 damla kadar esans koyabilirsiniz. Kokulu taş modelleri için genellikle pastel renkler tercih edilmektedir. İstediğiniz rengin tonlarını ikinci, üçüncü uygulamalarda daha rahat tutturabilirsiniz.

Kokulu taş kalıpları için hazır silikon kalıp kullanabileceğiniz gibi, şekilli çikolata ya da dondurma kalıplarını da kullanabilirsiniz. Tabi ki bunları daha sonra gıda için kullanmamalısınız.

Kokulu taş malzemeleri için internette arama yapabilir ya da hobi ürünleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz.