Kol Ağrısı Neden Olur?

tarafından
1256
Kol Ağrısı Neden Olur?

Kol ağrısı neden olur, kol ağrısı pek çok kişide görülen ve sık rastlanılan bir ağrı çeşididir. Genellikle basit ve gündelik sebeplere bağlı olarak gelişebildiği gibi, daha ciddi rahatsızlıkların sinyali de olabilir. Kaza, çarpma, darbe, incinme, kol kaslarını fazla kullanma, antrenmansız ve ısınmadan kol egzersizleri yapma gibi kola fazla yüklenilen durumlarda, yahut ufak tefek kazalarda kol ağrısı gelişebilir.

Kol ağrısının nedenleri bu türden basit sebeplere dayalıysa birkaç gün içinde ve pratik tedavi yöntemleriyle geçecektir. Ama bazı kol ağrılarının altında yatan daha ciddi ve uzun süreli tedavi gerektiren problemler olabileceği gibi; kol ağrısı tamamen başka bir organda meydana gelen olumsuzlukların da sinyali olabilir.

[reklam id=1]

Kol ağrısı apansız geliştiğinde ve neden oluştuğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, ağrıyan bölgeye buz koyarak ve etkili bir ağrı kesici alarak ağrıyı geçirebilirsiniz. Ancak birkaç gün geçmesine rağmen ağrı yok olmuyorsa ve hatta ağrıda artış bile hissediyorsanız, tüm bunların üstüne bir de ağrıyan bölgede şişlik, kızarma yahut deride renk değişimi gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir hekime görünün deriz.

Zira kimi kol ağrıları, altında daha ciddi sağlık problemlerini gizler ve müdahale ne kadar gecikirse iyileşme süreci o kadar uzayabilir. Eğer kolunuzun üzerine düştüyseniz ve şiddetli bir ağrı oluştuysa ilk akla gelen şey kırık şüphesidir. Böyle bir durumdan şüphe duyuyorsanız acilen hekime görünmeniz gerekir.

Bir başka kol ağrısı sebebi de kol hareketsiz durumdayken yok olan ağrıdır. Genellikle yoğun fiziksel aktivite sonrası oluşan bu tip kol ağrıları göğüs ağrısı habercisi olabilmektedir.

Kol Ağrısı Neden Olur?

En korkulan ve ilk akla getirilen kol ağrısı sebebi de kalp krizi şüphesidir. Böyle bir durumda da hemen tıbbi yardım almak gerekir.

Kol ağrısı nedenleri sıralanacak olursa;

İncinme durumu, kol ağrısının ilk sebeplerinden birisi olarak ilk sıraya oturtulabilir. Kolunuzu her zamankinden daha fazla ve sert bir biçimde hareket ettirdiyseniz, yahut zorladıysanız kolunuz incinmiş olabilir. Koldaki kaslar, bağlar yahut dokular gerilmiş ve zedelenmiş olabilir.

Ana böyle bir durum kolda hasar bırakmaz. Ters ve ani hareketlerde, spor yaparken, ev işi yaparken kolu fazla zorlama sonucu bu tarz bir incinme gelişebilir. Böyle bir durumda kolu fazla hareket ettirmemek ve buz uygulaması yaparak ağrı dindirilebilir.

Kol Ağrısı Neden Olur? 2

Tenis oynayanlarda tenisçi direği denilen bir ağrı hasıl olabilir. Dirsek eklemi civarındaki tendonların ve kasların fazla kullanılması sonucu oluşur ve gelişir.

Boya yapmak, bilgisayar mousesini çok fazla kullanmak, el bileğini zorlayan hareketlerde bulunmak da kol ağrısını ortaya çıkarır.

Sinir ezilmeleri, sinir sıkışmaları de yoğun sancı yapan etkiye sahiptirler.

Bel ve boyun fıtıklar da kollarda ağrı yapabilir.

Kalbi besleyen atardamarı sertleşmesi sonucu da kolda ağrı gelişebilir. Ciddi bir sağlık probleminin işaretidir. Kalp krizi ve inme riskine karşı mutlaka önlem anlamında hekime başvurulmalıdır.

Kol Ağrısı Neden Olur? 3

Kol neden ağrır sorusuna verilecek daha basit sebeplere dayalı yanıtlar da vardır.

El bileğindeki tendonlarda gelişen problemler, Karpal tünel sendromu, bazı kişilerdeki boyun kaburgasının varlığı, koldaki atardamarların tıkanması, kolda buluna sinirlerin iltihaplanması,  dirsek artriti, kırılmış yahut çatlamış kemik de kol ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.

Omuz ve kol ağrısı geliştiğinde ve basit çözümlerle iyileştirilemediğinde mutlaka hekime danışmak ve meselenin hangi sorundan kaynaklandığını bularak tedavi sürecine girmek gerekir.

Sol kolun ağrıması nedenleri çoğunlukla kalple ilgili şikayetleri haber verdiği için, ağrı ısrarla devam ediyorsa muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekecektir. Sol kolun ağrıması nedenleri arasında her zaman illa ki kalp krizi olasılığı bulunmaz, basit bir üşütme da ağrıya dayanak oluşturmuş olabilir ama yine de en azından içinizin rahat etmesi açısından tıbbi destek almanız ve bir uzmanla görüşmeniz en doğru yol olacaktır.