Kolajen Üretimine Katkı Sağlayan Besinler

tarafından
189
Kolajen Üretimine Katkı Sağlayan Besinler

Kırışıklıklardan uzak ve daha sıkı bir cilt için kolajenin üretiminin önemi oldukça büyüktür. Kolajen en kısa tanımıyla vücut dokularının bir arada tutulmasını sağlayan protein olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle de vücutta kolajen üretimi ne kadar fazlaysa yaşlılık belirtilerinden de o derecede uzak kalmış olursunuz. Kolajen üretiminin artması için serum, maskeler ya da birçok farklı uygulama yapılabilmektedir.

Kolajen Üretimine Katkı Sağlayan Besinler 1

Bu faydalı proteinin üretimini arttırmanın en doğal yollarından birisi de yediğimiz besinlerden geçmektedir. Biz de bu tam da bu noktaya değineceğiz ve sizlere kolajen üretimine katkı sağlayan besinlerden bahsedeceğiz.

İşte hayatınızda dönüm noktası yaratacak o besinler;

– Yaban Mersini

Yaban mersini sahip olduğu faydalı maddelerle vücutta kolajen üretimini arttırır ve kolajen fiberlerinin daha sıkı bağlanmasını sağlar. Böylece cilt hücreleri daha sıkı ve gergin bir görüntü alır.

– Avokado

Avokado içerdiği faydalı minerallerle saç ve cilt bakımının vazgeçilmez bir parçası olmasının yanında vücutta kolajen üretimine katkı sağlayan besinlerin başında gelmektedir.

[reklam id=1]

– Yumurta

Yumurta büyük çoğunluğu protein olan zengin içeriğe sahip bir besindir. Yoğun protein bulundurmasından dolayı kolajenlerin yapı taşlarından birisi olan amino asitleri de bol miktarda bulundurmaktadır. Bu nedenle kolajen üretiminde yumurtanın önemi oldukça fazladır.

– Havuç

Havuç içeriğinde bol miktarda A vitamini bulundurmaktadır. Bu özelliği ile kolajen yenilenmesine katkıda bulunur ve cilt güzelliği için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir.

Kolajen Üretimine Katkı Sağlayan Besinler 2

– Beyaz Çay

Yapılan birçok araştırma sonucunda beyaz çayın cilt hücrelerini ve kolajenleri koruyup yenilenmesine yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

Tüm bunların yanında ıspanak, maydanoz, pazı, karalahana, tere ve roka gibi yeşil yapraklı bitkiler A vitamini yönünden zengin içeriğe sahip oldukları için vücudun kolajen üretiminin hızlanmasına yardımcı olmaktadırlar.

Siz de bu besinleri tüketerek hem kolajen üretiminize katkı sağlamış olursunuz hem de bu sayede cildinizin yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olursunuz.