Kolay Temizlenebilir Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

tarafından
234
Kolay Temizlenebilir Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

Ev ve iş yerlerimizin yaşam alanına dönüşmesini sağlayan mobilyalar, hayatımızın pek çok bölümüne arkadaşlık eder. Yatak Odası, Yemek Odası, Salon, Kütüphane, Mutfak gibi ev köşelerinin yanı sıra ofiste gücü gösteren çalışmayı kolaylaştıran önemli ekipmanlar, mobilyalardır.

Kolay Temizlenebilir Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır? 1

Ahşap, masif yani doğal malzemelerin kullanıldığı ürünler seçmek temizlemesi en kolay mobilya ürünleridir. Ahşap doğadaki en dayanıklı ve uzun ömürlü ve sağlıklı malzemedir diyebiliriz.

Yapısı gereği nefes alarak bulunduğu ortamdaki nem oranını düzenlerken, yanma gibi tehlikelere karşı da daha koruyucudur, bu nedenle sizi yormaz ve kirlenmez, içine bakteri hapsetmez. Ahşap çizilmelere karşı da güçlüdür. Ufak zedeleri ve çizikleri göstermez. Sadece saf temiz suyla ve yumuşak bir bezle tozunu alarak uzun yıllar kullanabilirsiniz.

[reklam id=1]

Ahşabın parlak hali olan ”Lake” sevenlerdenseniz temizlik konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü parlak yüzeyi güzel göründüğü kadar hassastır. Doğal ahşaba nazaran çizilmeye yatkındır. Temizliğini yaparken mutlaka yumuşak ve dokulu olmayan pamuksu bezler kullanmasınız.

Üzerinde kullanılan boyanın kalitesine göre temizlik malzemesi seçmek de oldukça önemli. Boyanın atmaması için içeriğinde kimyasal olan temizlik ürünleri yerine daha organik ve kimyasal içermeyen ürünler tercih etmeniz gerekmektedir.

Kolay Temizlenebilir Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır? 2

Oturma Gruplarında Temizlik

Koltuk ve kanepelere yani oturma gruplarına gelince, nano-teknolojik kumaşlar, tay tüyü, kadife gibi silinebilir ve makineler ile temizliği sağlanabilir kumaşlar seçebilirsiniz. Deri kumaş tercih ettiğinizde de temizlik son derece kolay olacaktır. Deri yaşayan bir malzeme olduğundan, yıllara meydan okuyan bir yapıya sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken, deri döşemeli oturma gruplarda, derinin alt kısmına astar yapılmasıdır. Alt kısımda bulunan astar, hava sirkülasyonu sağlayacağından deri koltuklarınız, sandalyeleriniz kokmaz. Temizlerken de nemli bezle tozunu alabilir, bulaşık süngeriyle kararmaları silebilirsiniz.