Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer

tarafından
9052
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer
Koltuk altı bölgesindeki derinin zaman içinde koyulaşması, koltuk altı kararması olarak bilinir. Yaz mevsiminde kolsuz kıyafetlerin kullanılmasını, kış mevsiminde salon düğünlerinde yine dekolte kıyafet tercihlerini zora sokan, özellikle kadınlarda sıkça rastlanan bir durumdur. Koltuk altı bölgesinde terlemenin yoğun oluşu, kıl köklerinin varlığı, traş, sürtünme, nem ve bazı kimselerde genetik olarak var olan yoğun pigmentasyon,koltuk altı kararması için uygun koşullardır. Kullanılan bazı deodorantlar da koltuk altında kararma oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Ağda ve epilasyon sonrası açık duruma gelen ter bezi uçları, roll-on ve deodorant gibi kimyasallara maruz kaldığında ve koltuk altı kılları alındıktan sonra uygulanan kimyasallar sebebiyle de meydana gelen koltuk altı kararması, koltuk altı cildinin, dışardan gelen koşullara verdiği tepki olarak da adlandırılabilir. Bu durum bazı kadınlarda özgüven eksikliği, mutsuzluk gibi psikolojik sorunlara bile sebebiyet verebiliyor. Özellikle yaz mevsiminde mayo, bikini gibi deniz kıyafetleri ve dekolte kıyafetler giymek bile kişide kabusa dönüşebiliyor.

Ağda ve epilasyon sonrası koltuk altına herhangi bir kimyasal ürün tatbik etmemek ve en az 24 saat boyunca deodorant /roll on kullanmamak,koltuk altı kararmasını geriletebilir.

Koltuk altı Kararmasına 5 Öneri

Koltuk altı kararması kabusunuz olmasın. Tüy alınması işleminden sonra kısa bir müddet de olsa koltuk altı cildine kimyasal ürün değdirmemek ve evde hazırlayabileceğiniz doğal ve pratik reçetelerle bu soruna çözüm getirebilirsiniz.

  1.  Limon: Cilt kararması denilince akla gelen ilk çözümlerden biridir limon. Cilde temizlik ve duruluk verir, cilt rengini ağartır ve açar. Kalınca kestiğiniz bir limon dilimini koltuk altı bölgenize sürün ve bir müddet bekledikten sonra durulayın. Limonun asitli yapısı cildi kurutacağından, uygulama sonrasında nemlendirici kullanabilirsiniz.Koltuk-Altı-Beyazlatma-Yöntemleri1
  2. Sirke: Sirke ve pirinç ununu karıştırarak bir macun elde edin ve bu macunu duş sonrası temiz ve kurulanmış koltuk altınıza sürün, kurumasını bekleyin ve durulayın. Sirke ve pirinç unu ile hazırladığınız bu maske sayesinde hem cilt renginiz açılır, hem de ter kokusuna sebep olan bakterilerin etkisiz hale gelmesi sağlanmış olur.cilt-lekeleri-için-elma-sirkesi1
  3. Portakal kabuğu-Gül suyu: Güneşte kuruttuğunuz portakal kabuklarını rendeleyin ve bir miktar gül suyu ilave ederek macun haline getirin. Karışımı koltuk altınıza uygulayın, kurumasını bekleyin ve soğuk suyla durulayın. Ölü hücrelerin atılmasını ve koltuk altı cilt renginin açılmasını sağladığını göreceksiniz.
  4. Sandal Ağacı: Sandal ağacı tozunu ve gül suyunu karıştırarak macun kıvamına getirin ve koltuk altınıza sürün. Karışımı sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve durulayın. Sandal ağacı, koltuk altı cilt renginin açılmasını sağlayacak, gül suyu da yumuşaklık ve ferahlık hissi verecektir.
  5. Karbonat: Karbonat, sadece mutfakta çok gereksinim duyulan bir malzeme olmakla kalmaz, güzellik reçetelerinde de sıkça boy gösterir. Cilt renginin açılmasında da son derece maharetli olan karbonatı, yeterli miktarda suyla karıştırıp koltuk altınıza düzenli aralıklarla uygulayabilirsiniz.Karbonatın-Saça-Faydaları

[reklam id=1]

Koltuk altı Kararması İçin Krem
Piyasada, koltuk altı ve özel bölge kararmaları için üretilen Bepanthen krem, expigment türü pigment açıcı ve leke giderici kremler mevcuttur. İnternet kanalıyla ulaşabileceğiniz koltuk altı kremler de vardır.Çeşitli kozmetik marketlerde de yine koltuk altı kararması için üretilmiş kremlerden istifade edebilirsiniz. Ancak evde hazırlanacak türde daha doğal çözümler arıyorsanız bu konuda son derece zengin bir skala mevcut. Sözgelimi, zeytinyağı çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da imdadınıza yetişebilir. 1 çorba kaşığı doğal ve ısıtılmış zeytinyağı ile 1 çorba kaşığı toz şekeri karıştırıp, hazırladığınız karışımı koltuk altı, hatta diz, dirsek gibi kararan bölgelere uygulayabilirsiniz. 5-10 dakika bekletip, sabunla yıkadığınızda son derece olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Pirinç unu ile hazırlanacak kür maskesi de koltuk altı kararmalarına çözüm sağlayacaktır. Kürü hazırlamak için 1’er tatlı kaşığı pirinç unu ve elma sirkesini, 1 çorba kaşığı yoğurt ile karıştırın ve kararan bölgelere sürerek 15 dakika bekleyin. Süre bitiminde karışımı ovarak çıkartın ve yıkayın. Daha sonra aynı bölgeye limon sürerek işlemi sonlandırın.

Koltuk altı beyazlatma yöntemleri arasında bir de nane ile yapılan kür mevcut ki, bu kür de oldukça faydalı ve çözüme götüren bir içerik barındırıyor. Yarım fincan suyu kaynatın ve içine bir avuç taze nane atın. Biraz daha kaynattıktan sonra içine yarım limonun suyunu da ekleyin ve ocağı kapatın. Karışımınız soğuyunca kararma olan bölgelere pamuk yardımıyla sürün. 15 dakika bekleyin ve durulayın. Bu karışımı bikini bölgenizde de kullanacaksanız, önce koltuk altınızda deneyin. Herhangi bir tahriş ve hassasiyet durumu yaşamazsanız bikini bölgenizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yoğurt ve bademle yapacağınız karışım krem de beyazlatma konusunda size yardımcı olacaktır. 10 adet bademi ezin. Toz haline getirdiğiniz bademlere 2 çorba kaşığı yoğurt karıştırın ve cildinizdeki kararan koltuk altı, diz, dirsek, bikini bölgesi gibi bölgelere dairesel hareketlerle sürün. 15 dakika bekleyerek bu bölgeleri suyla yıkayın. Genital bölge kararmalarında da kullanabilirsiniz.

Suna Dumankaya Koltuk altı Kararması Kürü
Suna Dumankaya tarafından hazırlanan koltuk altı kararması sorununa çözüm getirecek bir kürü de sizlerle paylaşalım.

1’er tatlı kaşığı pirinç unu ve elma yahut üzüm sirkesi ve 1 çorba kaşığı yoğurdu bir kase içinde karıştırın. Tüylerden arındırılmış ve yıkanıp durulanmış temiz koltuk altlarına bu karışımı sürün. (Fırça kullanabilirsiniz.) Karışımı koltuk altlarınızda 15-20 dakika kadar beklettikten sonra bölgeyi ılık su ile durulayın. Durulama işleminden sonra aynı bölgeye bir miktar limon suyu sürün. En son olarak da talk (bebek) pudrası sürerek işlemi bitirin. Koltuk altı kararması orta düzeydeyse haftada 2 kez; koltuk altı kararması yoğun ise haftada 3 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.