Koltuk Altı Kararması

tarafından
238
Koltuk Altı Kararması

Koltuk altı kararmalarından rahatsızlık duyuyor musunuz? Koltuk altında meydana gelen kararmalar birçok kadının problemlerin arasındadır. Bu kararmalar bir anda oluşmamaktadır. Zamanla oluşur ve buda sorun haline gelir. Koltuk altı kararmalarından dolayı kişiler rahatsızlık yaşamakta ve kısa kollu kıyafetler giyememektedir.

Koltuk altı kararması genel olarak bakıldığı zaman tıraş, jilet ve sürtünme gibi durumlardan meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, pek çok hastalıklarda koltuk altı kararmasına neden olabilmektedir.

Koltuk Altı Kararması 1

Koltuk altı kararmalarının önüne geçebilmek için ve yok etmek için aşağıdaki tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Neden Meydana Gelir? 

Tıraş: Tıraş etmek cildin pürüzlü ve pul pul olmasına neden olur. Erkeklerde özellikle akşam saatlerinde tıraş uyguladıkları alanlar kara durmaktadır. Bu olay da koltuk altı içinde geçerlidir. Tıraş uygulaması yapılan koltuk altı koyu ve kalınlık oluşur. Bir zaman sonra kararmaya neden olur.

[reklam id=1]

Sürtünme: Koltuk altındaki cilt sürekli olarak sürtünme oluşmaktadır. Bu durum ise tahriş etmesine ve cildin hassas olmasına neden olmaktadır. Sürtünme ve hasar görmesi nedeni ile koltuk altı kararmasına neden olmaktadır.

Hormon Değişikliği: Vücut hormon dengeleri periyodik olarak değişmektedir. Bu neden ile birlikte koltuk altı kararmasına neden olmaktadır.

Bakteriler: En önemli nedenlerden bir tanesi bakterilerdir. Gün içerisinde en fazla terleyen bölgelerden biri olan koltuk altı, bakterilerin çoğalma nedeni ile kötü kokuya neden olmaktadır. Bakterilerin artmasıyla da kararmalar meydana gelir.

Koltuk Altı Kararmasının Tedavi Yöntemleri 

Aşağıda verilen bilgilerde koltuk altı kararmasına iyi gelen ve olumlu sonuçlar veren yöntemler verilmektedir. Bu kolay yöntemlere uyarak koltuk altı kararmalarının önüne geçebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması 2

Limon İle Koltuk Altını Beyazlatmak 

Ciltte oluşan birçok kararmalarda çözüm yöntemlerinden ilk akla gelen limondur. En iyi beyazlatıcı yöntemlerin arasında gelmektedir. Düzenli olarak koltuk altına limon uygulanması halinde koltuk altı kararmalarının önüne geçebilirsiniz. Bu durumda limon nasıl kullanılmalıdır?

Düzenli olarak duş almadan yuvarlak keserek koltuk altına uygulama yapılmalıdır. Ancak cildi çok fazla kurutmaması için limonun suyunu sıkıp bir kaşık bal karıştırabilirsiniz.

Patates Yardımı İle Beyazlatmak 

Limonun yanı sıra, patateslerinde doğal beyazlatıcı özelliği vardır. Patateslerin cilde herhangi bir tahriş edici özelliği yoktur. Koltuk altını beyazlatabilmek için şu şekilde kullanılmalıdır;

Koltuk Altı Kararması 3

İnce dilimlenmiş bir patatesi 5-10 dakika boyunca kararmış bölge üzerine ovalanmalıdır.

Salatalık İle Beyazlatmak 

Salatalık yöntemlini limon ile karıştırılarak uygulayabilirsiniz. Limon ne kadar beyazlatıyorsa salatalıkta bir o kadar faydalıdır.

Salatalıkları yuvarlak bir şekilde kesilerek kararmış olan bölgeye masaj yaparak sürülmektedir. Bu yöntemi haftada düzenli olarak yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, salatalığın kaşıntılara da iyi gelmektedir.

Portakal Kabuğu İle Beyazlatmak 

Portakal kabuğu cilde ve sağlığa oldukça faydalıdır. İçerisinde bulundurduğu mineraller ve proteinlerin yanı sıra, koltuk altı kararmasını da en iyi şekilde önüne geçmektedir. Bu yöntemde yapmanız gerekenler şu şekildedir;

Koltuk Altı Kararması 4

  • Portakal kabukları ilk olarak bir gölgede kurtulması gerekmektedir.
  • Süt ve gül suyu ekleyerek daha iyi sonuca varabilirsiniz.
  • Kuruyan kabuklar toz haline getirilmelidir.
  • Daha sonra koltuk altına temas edilerek 10 dakika boyunca bekletilmektedir.
  • Soğuk su ile iyice temizlenmelidir.