Köpek Eğitimi

tarafından
3169
Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi, köpek sahibi olmak isteyen bir kişinin öncelikle köpek bakımı, beslenmesi, tuvalet eğitimi gibi konularda bilgi sahibi olması gerekecek. Bunun için önce bir köpek eğitim uzmanından bilgi alabilirsiniz. Seçeceğiniz köpeğin sizin düzeninize uyup uyamayacağını önceden düşünüp tasarlamanız gerekecektir.

Yavru köpek alacaksanız yavru köpek eğitimi konusunda birkaç kaynak taramanız yahut konuyla ilgili makaleleri incelemeniz de yerinde olacaktır.

Köpek Eğitimi

Köpeğinizi eve getirdikten sonra ilk bir iki gece yatak odasında uyumasına müsaade edebilirsiniz. Eve ve ortama alıştıktan sonra her şey daha da kolay olacaktır.

Tuvalet yapması için belli bir yer belirleyin. Böylelikle tuvaletini sadece oraya yapacaktır. Belli bir rutininin olması sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

Köpeğiniz için koyduğunuz kuralları, evdeki diğer bireylerin de uygulamasını isteyin. Köpeğinizin yapmasını istemediğiniz hareket ve davranışlar için yavruyken onu teşvik etmeyin. Nasıl alışırsa öyle gidecektir zira.

Köpeğinizi fırsat buldukça park, bahçe gibi açık ve sosyal alanlara götürün ki orada insanlarla hem de diğer köpeklerle iletişim halinde olsun ve sosyalleşsin.

[reklam id=1]

  • Köpeğiniz hoşunuza giden ve doğru bir davranışta bulunduğunda onu ödüllendirin.
  • Zarar vermesini istemediğiniz eşyalarınızı köpeğinizin gözünün önünden ve erişebileceği yerlerden uzak tutun.
  • Köpeğinizin dışkısını sık sık kontrol edin. Sağlığı ile ilgili büyük ipuçları dışkısında gizlidir. İshal, dışkıda renk değişimi yahut kan görürseniz derhal veterineri ziyaret edin.
  •  Köpeğiniz evdeki eşyaları parçalıyorsa ona değişik oyuncaklar alabilirsiniz. Basit bir plastik eşyayla bile saatlerce oyalanabilirler. Oyuncaklarını da sık sık değiştirmeniz, oyuncaklarından sıkılmasını önler.
  • Yavru köpekler genelde ısırmaya meyillidir. Isırırsa ona bağırıp vurmayın, sert muamele yapmayın.
  • 6-10 aylık olduğunda köpeğiniz ergenliğe geçiş dönemine gelmiş olacak. Ergenlik dönemi daha da zorlayıcı geçecektir.
  • Köpek eğitiminde en önemli hususlardan birisi de köpek tuvalet eğitimi,  hatta yavru köpek tuvalet eğitimidir.       
  • Köpek tuvalet eğitimi için şu yöntemi kullanabilirsiniz.

Köpek Eğitimi 2

Yavru köpeğinizi tuvalet için eğitmenin bir yolu zildir. Evet. Evin dış kapısına, köpeğinizin de ulaşabileceği kadar yüksek bir noktaya küçük bir çan asın. Köpeğinizi dışarıya tuvalete götürmeden önce astığınız bu çanı çalarak “Haydi kızım yahut oğlum tuvalete gidiyoruz” deyin. Bunu yaklaşık 2 hafta boyunca, köpeğinizi her tuvalete götürmeden önce tekrarlayın.

1 hafta boyunca çanı çalarak ve sözle komut vermeye devam ederek köpeğinizi tuvalete götürün. 1 hafta sonunda kapının önüne gelerek sadece “Haydi kızım/oğlum, tuvalete” diye komut verin ama zii çalmayın. Köpeğiniz komuta uyarsa onu sevin ve ödüllendirin.

Aynı davranışları köpeğiniz sözlü komutunuzu anlayana kadar sürdürün. Köpeklerin çoğu aradaki bağlantıyı kuracak ve tuvaleti geldiğinde gidip zili çalacaktır.

Köpek eğitim fiyatları eğitimin şekline, kapsamına, türüne göre ve verilen eğitimin yerine ve mekanına göre değişiklik gösterir. Köpek eğitim fiyatları ortalama 1000 TL civarı olmakla birlikte, eğitimin verildiği merkeze göre değişir.