Köpek Tuvalet Eğitimi

tarafından
312
Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek tuvalet eğitimi, eğer bir yavru köpeğiniz varsa ona tuvalet eğitimi vermeniz hayli kolay olacaktır; zira yavru köpekler tuvalet eğitimini hayli kolay öğrenirler.

Tuvalet eğitimi köpekler için oldukça önemlidir. Köpekler sağlam bir tuvalet eğitimi almışlarsa, hasta olmadıkları sürece olmadık yerlere tuvaletlerini yapmazlar.

Köpek Tuvalet Eğitimi 1

Yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek sevgi, zaman ve sabır gerektirir. Yavru köpeğiniz henüz eve gelmeden onun için bir özel bir bölge ayarlayın. Bu bölge onun için hem keyifli zaman geçireceği, hem de onun için güvenli bir bölge olmalı. İçinde rahatça hareket edebileceği, güvenli bir bölgede köpeğiniz hem keyifli vakit geçirir, hem de uyur.

İşte bu güvenli bölgeyi tuvalet pediyle kaplayın. Tuvalet pedlerini veterinerlerden yahut petshoplardan temin edebilirsiniz. Eczanelerde satılan hastalara özel olarak üretilen tuvalet pedlerinden de kullanabilirsiniz.

[reklam id=1]

Ancak burada şu hususa dikkat etmek gerekir; köpeği önce pede alıştırıp, ardından da tuvaletini dışarıda yapması için onu zorlamak yanlış olacaktır. Tuvalet pedi, eğitim süresince meydana gelebilecek tuvalet kazalarını önleme amaçlı kullanılmalıdır. Ancak köpeğiniz küçük ırksa ve büyüdüğünde de tuvaletini sadece pede yapmasını istiyorsanız, o zaman tuvalet pedlerini tuvalet olarak kullanabilirsiniz.

Köpek Tuvalet Eğitimi 2

Yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir hususu aslında oldukça kolay yanıtlarla özetlenebilir. Güvenlik amaçlı serdiğiniz pedleri hemen değiştirmelisiniz. Yavru köpeğiniz 8 haftadan büyükse bu süreç 2 şla 5 gün arasında sürecektir.

Köpekler ve kediler içgüdüsel olarak uyudukları ve yemek yedikleri yerlerin yakınlarına tuvaletlerini yapmazlar. Bu davranışı yavru köpek tuvalet eğitimi için kullanabilirsiniz. Pedlerin sayısını düzenli olarak azaltın.

İki üç günde bir 1 adet pedi eksiltin ve her seferinde daha ufak bir alanı boş bırakın. Pede tuvaletini yapmaya alışkın olan köpeğiniz boş alanlara değil pedlere tuvaletini yapacaktır. En sonuncu pedin de köpeğin yemek ve uyuma alanına en uzakta kalan ped olmasına dikkat edin.

Köpek Tuvalet Eğitimi 3

Yavru köpek tuvalet eğitiminde köpeğinize tuvalet için bir anahtar kelime öğretebilirsiniz. Tuvalet için onu dışarıya götüreceğinizde yüksekçe ama sakin ve tatlı bir ses tonuyla “Haydi kızım / oğlum tuvalet zamanı” diyebilir, tuvaletini yaptıktan sonra da “Aferin kızıma / oğluma” diyerek onu övebilirsiniz. Ona ödül maması verebilir ve onunla oynayabilirsiniz. O da bu sayede doğru bir iş yaptığının farkında olacaktır.

Köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir konusunda verilecek ana hatlar bu şekildedir. Gerisi köpeğinizin içgüdülerine kalmıştır.