Kordon Kanı Nedir ve Neden Saklanmalıdır?

tarafından
198
Kordon Kanı Nedir ve Neden Saklanmalıdır?

Kordon kanı, insan için en fazla önem taşıyan kaynaktır. Kök hücreler kordon kanı ile sınırsız bir şekilde üretilebilir. Kordon kanının tedavi edici yönleri vardır. Vücuttaki bütün hücreler dönüşebilen kök hücreler hem sinir hem de kalp hücresi olarak kullanılabilmektedir. Kök hücrelerin bulunduğu yer sadece plasenta değil yetişkinlerin kemik iliklerinde de bulunmaktadır.

Kordon Kanı Nedir ve Neden Saklanmalıdır?

Kemikteki ilikten kök hücre üretmek olasıdır. Fakat kordon kanından kök hücre üretmek, ilikten üretmekten daha kolaydır. Bunun nedeni ise doğum sırasında alınmasıdır. Bunun bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Ek bir işleme de ihtiyaç duyulmamaktadır.

Doğum yöntemi ne olursa olsun. İster sezaryen isterse normal doğum olsun, kordon kanının toplanma şeklini değiştirmez.

[reklam id=1]

Kordon kanının ne önemi vardır?

İnsanın kanında temel olarak ‘’plazma’’ adı verilen sıvının içinde 3 tip ana hücre bulunmaktadır. Bunlar; kırmızı ve beyaz kan hücresi, pırtılaşma elemanlarıdır. Bu 3 ana hücre kordon kanının içerisinde bulunmaktadır. İleri zamanlarda bu 3 ana hücre ile ilgili bir sorun yaşandığında, kordon kanından yararlanılmaktadır. Kordon kanı bu gibi durumlarda, sorunun çok daha kolay çözülmesini sağlamaktadır. Bu yüzden kordon kanı çok önemlidir.

Kordon Kanı Nedir ve Neden Saklanmalıdır? 2

Kordon kanında bulunan kök hücreler biyolojik olarak çok daha genç ve diridir. Ayrıca kordon kanında bulunan hücreler hemen kullanıla bilmektedir. Bu yüzden nakil sonrası doku uyumsuzluğu riski çok ama çok daha az olmaktadır. Bununla birlikte, tedavi daha da kolaylaşmaktadır. Ayrıca tedavi sürecindeki başarıyı arttırır.

Kordon kanının muhafaza edilmesi ile elde edilen o hücreler sadece o bebek üzerinde değil, diğer tüm aile bireylerinde (anne, baba, kardeş) kullanıla bilmektedir.  Kardeşlerden herhangi birisinde kanser çıkar ise kök hücrelerden bu kanser tedavisinde yararlanıla bilir.

Kordon kanı bankası, kordon kanının muhafaza edildiği özel bir ortamdır. Bu bankalarda tahmin edebileceğiniz gibi kordon kanı muhafaza edilmektedir. Bu kordon kanları, kordon kanı bankasında muhafaza edildiğinde hiçbir zarar görmez. İhtiyaç duyulduğu anda bu kordon kanlarını, kordon kanı bankasından anında alınmaktadır.

Bu banka, kordon kanına hiçbir zarar vermediği için her zaman güvendedir. Kordon kanının önemi ortada. Bu kordon kanını, kordon kanı bankasında muhafaza edildiği süreçte, ihtiyaca göre her an kullanıma hazırdır. Kordon kanı sadece doğumda alındığı için, kordon kanını uzun süre saklamak, kordon kanı bankası tarafından yapılmaktadır.

Kordon Kanı Nedir ve Neden Saklanmalıdır? 3

Peki, aklınıza ‘’Kordon kanı saklama ücreti?’’ diye bir soru geldi mi?

Kordon kanının saklama ücreti elbet vardır. Standart olarak söyleye bileceğimiz ücret; 2750 TL + 100 € yıllık ek ücret. Bu fiyatı söylersek yanlış olmaz sanırım. Bu ücret standart olarak söylene bilmektedir.

Kordon kanı saklama önemlidir. Kordon kanı sadece doğum esnasında alına bildiği için, uzun süre muhafaza edilmelidir. Kordon kanı neden saklanmalıdır? Gelecekte aile içersinde herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığımızda (kanser gibi) kordon kanı en başta gelen tedavi yöntemlerinden birisidir.

Doğumda saklanılan o kordon kanı, gelecekte belki de bir aile bireyinin hayatını kurtaracak. Geleceği görme yeteneğine sahip değiliz sonuçta. Gelecekte kök hücre tedavisi ile birçok hastalığın da çaresinin buluna bileceğini ön görürsek, bu kordon kanı bize baya büyük bir oranda yardımcı olacaktır.

Kordon Kanı Nedir ve Neden Saklanmalıdır? 4

Kordon kanı bankası fiyatı, Yaşam bankası FamiCord Group için;

  • Kordon kanından hematopoetik kök hücre ayrıştırılması: 2.750 TL + 100 € yıllık ücret.
  • Kordon kanından hematopoetik kök hücre ayrıştırılması ve kordon dokusundan mezenkimal kök hücre elde edilmesi: 4.350 TL + 180 € yıllık ücret.