Krem Karamel

tarafından
355
Krem Karamel

Krem Karamel İçin Gerekli Olan Malzemeler

  •  1 Lt süt
  •  1 tane yumurta
  •  1 su bardak un
  •  1 su bardağı toz şeker (200 ml bardaklar baz alınmıştır.)
  •  2 paket Vanilya

Karamel için gerekli olan malzemeler

  •  1 su bardağı toz şeker

[reklam id=1]

Krem Karamel Tarifi Yapılışı

  1. Çocukların çok sevdikleri ve bayılarak yediği bir tatlıdır. İlk önce kaseler içerisine paylaştırılan karameli hazırlayalım. İlk olarak bir bardak şekeri tencere içerisinde ocakta karıştırarak yakınız. Şeker sıvı bir hale gelince altını kısınız. Renginin çok kararmaması için altını kapatınız. Sıvı hale gelen toz şeker ısıya dayanıklı olan kaseler içerisine birer yemek kaşığı olacak şekilde paylaştırınız.
  2. Ancak bunu yapabileceğiniz uygun olan fırın kaseleriniz yoksa bor cam da kullanabilirsiniz. Dikkat etmenizde fayda olan husus şekerin fazla sıcak olmasıdır. Şekerle ve tencere ile elinizi yakmamaya özen gösteriniz. Şeker çok çabuk donamaktadır ve bu sırada muhallebinizi yapınız.
  3. Tüm malzemeleri bir tencere içerisine alıp çırpıcı ile karışıncaya karıştırın ve ocağın altını açınız. Vanilyayı muhallebinizi ocaktan indirmeden hemen önce ekleyiniz. İsterseniz vanilyayı sadece bir paket de ekleyebilirsiniz. Altını tutmaması için sık sık karıştırarak kontrollü şekilde muhallebinizi pişiriniz. Kaseler içerisinde donmuş olan şekerin üstüne eşitçe paylaştırınız.
  4. Çok fazla doldurmayıp küçük küçük porsiyonlar şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Ancak tam doldurmanız daha iyi olmaktadır. Daha sonra böylece hazırlanan tatlılar en az 8- 10 saat kadar bekletildikten sonra servis edilmelidir. Bu süre de yanmış olan şeker de eriyecek ve sıvı hale gelerek kolaylıkla ters çevirebilirsiniz. Ancak bor cam içerisinde yaptıysanız kare kare kesip servis için hazırlayabilirsiniz ve sütlü tatlılar arasında olan krem karamel tarifimiz hazır.