Kronik Sinüzit

tarafından
1461
Kronik Sinüzit

Kronik sinüzit, sinüsler yüz kemikleri içinde bulunan boş kanallardır. Bu kanallar, nemlilik sağlayan ve mikropları arıtan mukusun üretimini sağlayan bir doku ile kaplıdır. Sinüzit, bu doku tabakasının tahriş olmasıyla oluşur. Bu enfekte durumunda örtü tabakası şişer ve mukus üretimi fazlalaşır.

Kronik sinüzit nedir sorusu burada devreye girer. 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen baş ağrısı, burun tıkanıklığı, akıntı, baş ağrısı gibi sinüzite bağlı şikayetler süre geliyorsa, kronik sinüzitten bahsedilebilir.

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzitin en önemli karakteristiği en az 12 hafta sürmesidir. Bunun dışında  burun tıkanıklığı, geniz ve burun akıntısı, yüzde basınç, ağrı ve doluluk hissi ve koku alma hissinin azalması gibi belirtiler görülür. Kronik sinüzit, soğuk algınlığını takiben oluşan ve tedavi gerektiren kalıcı bir problemdir.

[reklam id=1]

Eğer kişideki sinüzit 1 yıl içinde bir çok kez antibiyotik ile tedavi edilmişse ve belirtilerin en az iki tanesine ve daha fazlasına sahipse yüksek ihtimalle kronik sinüzitle yüz yüze demektir. Vakit kaybedilmeden hekime görünerek tıbbi yardım alınmalıdır.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüziti kontrol edebilmek için ömür boyu tedavi gerekir. Kronik sinüzitte her tedavi her hasta için uygun değildir. Tedavilerde farklı ve değişik çaprazlamalar vardır ve kronik sinüzitin tipine göre uygun görülen hangisiyse o uygulanır.

Hekimler belirti ve iltihabı kontrol altına alabilmek adına önce agresif bir tedavi ile işe başlayarak, zaman içinde daha hafif bir tedaviye geçebilir.

Kronik sinüzit nasıl geçer hususu daha yakından incelenecek olursa; belli başlı önlemlerin ve yaşam tarzındaki yaklaşımların yeniden düzenlenmesi ile işe başlanabilir. Tabii ki hekimin başlattığı tedavi ile paralel yürütülecek şekilde.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüziti olan bir kişinin sigara tüketimini terk etmesi gerekir.

Bazı alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişilerin bu alerjenlere maruz kalmamak adına daha dikkatli bir yaşam sürmeleri gerekecektir.

Tuzlu su yani salin ile burun yıkama da kronik sinüzit hastalarının günlük rutinleri arasında olması gereken bir destekleyici unsurdur. İlaçların kullanımından evvel bunun tuzlu su çözeltisi ile yıkanması mukusu temizleyerek ilaçların daha etkili olmasını sağlar.

Glükokortikoid içeren burun spreylerinin kullanımı, şişme ve tahriş içeren kronik sinüzit rahatsızlığında tedaviye dahil edilir.

Kronik Sinüzit Tedavisi 1

Steroid olarak da adlandırılan anti enflamatuar ilaçlar, tıkalı sinüslerdeki mukus üretimini azaltır ve polipleri küçülmesine destek sağlarlar. Damla ve burun spreyi şeklinde kullanılabilen glukokortikoidler vücudun başka bölümlerine etki etmediğinden yan etkileri de neredeyse yok gibidir. Bu tür spreyler sinüs boşluklarına tam ulaşamazlar fakat burun mukozasındaki ödemi azaltarak sinüslerde boşalma sağlarlar. Damlayı yatar pozisyonda iken burun içine uygulamak gerekir.

Hekiminiz bazen de oral yolla alınan haplardan önerebilir. En sık kullanılanı prednizondur. Ağız yolu ile alınan glukokortikoid genel dolaşıma karışır ve iltihabı daha iyi tedavi eder. Belirtilerde de daha hızlı bir düzelme sağlar. Fakat bazı yan etkilere de zemin hazırlayabilirler. Bu sebeple mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Bazı sinüzit hastalarında antibiyotik kullanımı önerilebilir. Antibiyotikler, sinüs enfeksiyonunu tamamen tedavi etmek için belirli bir süre kullanılabilir.

Kronik Sinüzit Tedavisi 2

Eğer ilaç kullanımı alerji yahut başka sebeplerden ötürü mümkün değilse, veya hastada ilaçlarla kontrol sağlanamıyorsa sinüs boşluklarını tıkayan mukus ve poliplerin temizlenmesine ve sinüs kanallarının yeniden açılmasına olanak sağlayan kronik sinüzit ameliyatı uygulanabilir.

Kronik sinüzit bitkisel tedavisi de tıbbi yöntemlerin yanı sıra uygulanacak destekleyici tedaviler olabilir. Buruna tuzlu su çekmek, deniz suyu, papatya suyu buharı gibi rahatlatıcı çözümler de uygulanabilir.