Küçük Tansiyon Neden Düşer?

tarafından
754
Küçük Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon düşmesi, vücuttaki doğal kan akışının düşmesi anlamına gelir. Kanın pompalanma hareketlerine göre ölçümü yapılan tansiyon, büyük ve küçük tansiyon olarak adlandırılır. Büyük tansiyon kan pompalanması sırasında kasılma evresinde alınan değerlere verilen addır. Küçük tansiyon ise kalbin kan pompalaması sırasında gevşeme evresinde alınan değerlerdir.

Tansiyon düşmesi bazı durumlarda anlık ya da kısa süreli olabilir. Genel olarak ani değişimlerden kaynaklanan bu kısa süreli tansiyon düşmeleri, acil müdahale ile yok edilebilir. İster kısa süreli olsun, ister uzun süreli, tüm tansiyon düşmeleri, tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

[reklam id=1]

Bu tehlikeli sonuçların önüne geçmek için tansiyon düşmesinin nedenlerinin iyi bilinmesi ve bu nedenleri yok edecek düzenlemeler yapılması gerekir. Tansiyon düşmesi, hem büyük hem küçük tansiyonda oluşabilir. Küçük tansiyondaki ufak oynamalar genelde hastalarda etki yaratmazken, büyük tansiyondaki en ufak bir değişiklik hemen etki yaratabilir.

Küçük tansiyon düşüklüğü fazla etkiye sebep olmadığı için özel tansiyon ölçme aletleri ile ölçülerek belirlenebilir. Bu ölçümlerde küçük tansiyon değerleri 60 mmHg’den düşük olarak tespit edildiğinde kişide küçük tansiyon düşüklüğünden söz edilebilir. Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen küçük tansiyon düşmesinin en çok öne çıkan nedenlerini aşağıda maddeler halinde sıraladık.

Küçük Tansiyon Neden Düşer? 1

Sağlıksız ve yetersiz beslenme tansiyon düşmesinin ilk nedenleri arasında yer alıyor.
Vücudun ihtiyacı olan su miktarından daha az alması durumunda küçük tansiyon düşebilir. Genelde kusma, ishal, aşırı egzersiz, uzun süre susuz kalma, çokça idrar söktürücü kullanılması ve aşırı terleme, vücutta ani ve aşırı su kaybına neden olabilir. Bu da tansiyon düşmesini tetikler.

  • Yüksek dereceli yanıklar, iç ya da dış kanamalar da küçük ve büyük tansiyon düşmesinin nedenlerindendir.
  • Hipertansiyon, parkinson hastalığı, depresyon gibi hastalıklar için kullanılan ilaçlar, tansiyon düşmesine neden olabilir. bu ilaçların üzerinde ya da arka kısmında yan etkileri olarak tansiyon düşmesi de belirtilir.
  • İdrar söktürücü özelliği olan ilaçlar tansiyon düşmesinde etkilidir.
  • Bazı hormonal hastalıklar da küçük tansiyo düşmesine neden olabilir. Bu hastalıklar, tiroit bezinin az çalışması, böbrek üstü bezlerinin az çalışması, kan şekeri düşüklüğü ve şeker hastalığı gibi hastalıklardır.
  • Hamilelik döneminde hem büyük hem de küçük tansiyonda düşme meydana gelebilir. Bu konuda doktorların ve anne adayının çok dikkatli olması gerekir.

Küçük Tansiyon Neden Düşer? 3

  • Bacaklarda oluşan varisler de tansiyon düşmesine neden olabilir. Kanın damarlarda daha yavaş akmasına neden olan ciddi bacak varisleri bu nedenle tedavi edilmelidir.
  • Ciddi kalp yetmezliği ve ana atar damar kapak darlığı gibi kalp hastalıkları tansiyon düşmesine neden olan önemli faktörlerdendir.
  • Anafilaksi dediğimiz ilaç alerjileri, yemek alerjileri ve böcek sokmaları da tansiyon düşmesine neden olabilir.

Küçük tansiyon düşmesi, her yaşta ve herkeste görülebilir. Baş dönmesi, göz kararması, mide bulantısı, bayılma hissi ve şuur kaybı ile kendini belli eden bu rahatsızlığa karşı her zaman bilinçli olmak ve belirtilerini iyi değerlendirmek gerekir. Hamilelik döneminde de anne adaylarında görülebilen tansiyon düşmesi hamileliğin son aylarına doğru azalarak devam eder.

Küçük Tansiyon Neden Düşer? 2

Genelde doğum ile birlikte tansiyon dengelerinin normale dönmesi beklenir.
Küçük tansiyon düşmesi aniden ve yüksek dereceli olduğunda belirti verir. Bu belirtiler oluşmaya başladığında kişinin hemen ayaklarının yüksek bir yere uzatılması ve dinlenmesi gerekir. Bu şekilde dinlenme kanın ayaklardan baş bölgesine daha hızlı ilerlemesi ve tansiyon dengesinin düzenlenmesini sağlar.