Kudret Narı Nasıl Yenir?

tarafından
743
Kudret Narı Nasıl Yenir?

r. İçeriğinde çok sayıda yararlı vitamin ve madde bulunan kudret narının ana vatanı, Doğu Hindistan’dır.

Bu ülke dışında Asya, Afrika, Güney Amerika ve İtalya’da yetişen bu bitki, ülkemizde de bazı bölgelerde yetişebiliyor. İlk olarak yeşil olan meyveleri olgunlaştıkça kızaran kudret narı, kırmızı fasulyeye benzer meyveler verir.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Kudret narı daha çok tropikal, sıcak memleketlerde yetişen bir meyvedir. Ülkemizde Yalova ve Bursa civarında daha çok bulunan bu özel meyve dünya genelinde de sıcak ülkelerde yetiştiriliyor. Filipinler ve civarında şifalı olduğu konusunda genel bir inanış olan meyve sıklıkla üretilip tüketilir.

Farklı çok sayıda faydası bulunan bu özel meyvenin en çok Eylül ayı civarında tüketilmesi gerekir. Kısaca kudret narı nerede bulunur sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi de kudret narının tüketimi konusunda bir kaç bilgi vermek istiyoruz.

[reklam id=1]

Ülkemizde çok sık tüketilen meyvelerden olmayan kudret narı, farklı bie tada sahiptir. Yapısı ve tadı farklı olan bu meyvenin tüketiminde aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir.

Kudret narı meyvesi, acımsı bir tada sahiptir, bu nedenle tek başına sade olarak tüketilemez. Kudret narını zeytin yağı ve bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanıp aktarlarda hazır olarak satılan karışımı, evde de kendi damak tadınıza göre hazırlayabilirsiniz.

Sonbahar aylarında taze olarak bulunan kudret narı meyvesi, geri kalan zamanlarda kurutulmuş olarak bulunup tüketilebilir.

Kudret narından en verimli şekilde faydanlanmak için sabahları aç karnına tüketmek gerekir. Her sabah 1 ay kadar aç karnına kudret narı tüketmek, sağlık için çok faydalı olacaktır. Kudret narını isteğe bağlı olarak sabah ve akşamları günde iki kere de tüketmek mümkün.

Kudret Narı Nasıl Yenir? 2

Kudret narı tüketilmeden de yarar sağlayabilir. Yaraların iyileşmesi için 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı kalen dula yağı, 1 tatlı kaşığı kudret narı ve yine 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırıp yara üzerine sürebilirsiniz. Bu karışım ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Kudret narı aynı zamanda kapsül olarak da satılır. Bu kapsül günde 2 ya da 3 defa kullanılabilir.
Kudret narı çay olarak da tüketilebilir. Baharatçı ya da aktarlarda bulunan bu özel çayı, normal bitki çayı demler gibi demleyip tüketebilirsiniz.

Kudret narının acılığının gitmesi için ilk olarak üzerindeki kabuğundan arındırın. Ardından uygun büyüklükte bir tencere içine meyve tanelerini koyup üzerini biraz geçecek kadar su ile kaplayın. Tencere içine biraz tuz ekleyerek 20 dakika boyunca kaynatın. Kaynayan suyun içine zeytin yağı ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Yumuşayan kudret narını sudan çıkarıp bal, ceviz ve fındık ile birlikte tüketebilirsiniz.

Kudret Narı Nasıl Yenir? 2

Kudret narı nasıl tüketilir sorusunun cevabını yukarıdaki maddeler ile vermiş olduk. Çok yaygın şekilde ülkemizde yetiştirilmeyen bu meyve hakkında en çok merak edilen kudret narı nasıl kullanılır, sorusunun cevabı olarak da nitelendirilebilen bu yazımızın sonunda kısaca kudret narının faydalarından bahsetmek istiyoruz. Kudret narı, damarlarda biriken kirli kanın temizlenmesini sağlar.

Bu yönü ile kandaki oksijen miktarının da artmasını sağlayan meyve, ayrıca kanser önleme özelliğine de sahiptir. Mide yaraları ve ülser için etkili şekilde kullanılabilen kudret narı, cilt yaraları için de kullanılabiliyor. Kokusu ve tadı nedeni ile çok fazla tercih edilmeyen kudret narı, şifa bulmak için tüketilebilir. Tazesi ve kurusu tüketilebilen bu özel meyveyi, baharatçılarda, özel meyve satan yerlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz.