Kulak Ağrısı Neden Olur

tarafından
1301
Kulak Ağrısı Neden Olur

Kulak hastalıkları Kulak Kepçesi, Dış Kulak kanalı, orta Kulak ve kulak zarı olmak üzere 4 noktada ortaya çıkmaktadır. Ağrılar, farklı bölgeler için farklı biçimlerde ortaya çıkarlar. Ayrıca bunlara ek olarak, yansıma ağrıları olarak tabir edilen, vücudun başka bölgelerindeki ağrıların kulakta hissedilmesi durumu da sıkça görülen bir durumdur.

Her ne kadar kulak hastalıkları pek çok kimse tarafından ciddiye alınmıyor ve çocuk hastalığı olarak değerlendiriliyorsa da, kulakta meydana gelen rahatsızlıklar, ciddi semptomlara sahip olabildiği gibi, çok farklı ve tehlikeli hastalıkların habercisi de olabilmektedir.

Yani kulak ağrısı basit bir semptom değildir. Dikkatle tetkik, teşhis ve tedavi süreçleri uygulanmalıdır. Ayrıca orta kulak denge merkezini de barındırdığından, burada meydana gelecek hastalıkların sizi ayağa kalkamaz hale getirebileceğini de belirtmeliyiz.

Kulak Ağrısı Neden Olur

Kulak ağrısı, kulağın hangi kısmında oluştuğuna bağlı olarak farklı sebeplerden ortaya çıkar. Örneğin, Orta kulaktaki rahatsızlıkların enfeksiyon nedeniyle ortaya çıktığı söylenebilirken, kulak kepçesi rahatsızlıkları çoğu zaman travma kaynaklıdır.

 • Enfeksiyon: Enfeksiyonlar çoğu kulak ağrısı şikayetinin nihayi sebebi olarak ortaya çıkar ve çoğu zaman hekimin harici muayenesi sırasında teşhis edilebilir. Kulağın her bölgesinde ortaya çıkabilir ancak yaygın olarak görülen türü orta kulak iltihabıdır. Çoğunlukla yüzücülerde ortaya çıkan, kulağa kaçan sudaki bakterilerin enfeksiyona yol açması ve kulak kirinin bir süre sonra enfeksiyona dönüşmesi de kulak iltihapları arasında gösterilmektedir.
 • Travma: Travmalara ise pek çok etken gösterilebilir. En çok görülen türü basınç kaynaklı kulak hasarlarıdır. Örneğin uçuş esnasındaki ani basınç değişimleri kulak zarını zedeleyip, travmatik bir hasar bırakabilir, bu da ağrıya yol açabilecektir. Bunu dışında Kulağa herhangi bir biçimde girecek yabancı maddelerde kulağa zarar verip hasar bırakabilirler. Özellikle bebekler ve çocuklar kulaklarına soktukları sivri cisimlerle kulaklarına zarar verebilmekte ve ciddi ağrılara maruz kalmaktadırlar. Ayırca ses seviyesi nedeniyle yaşanan kulak travmaları da kalıcı kulak hasarları başlığı altında ciddi oranda bahsi geçen durumlardandır.

Kulak-Agrisi-Neden-Olur1

 • Alerji: Alerjik reaksiyonlar da kulakta enfeksiyondakine benzer tepkilere yol açmaktadır. Daha çok sinüslerden kaynaklanan bu reaksiyon mukus tabakasının büyüyüp kulağa baskı yapması sonucu ağrı ortaya çıkmasıdır.
 • Tümör: Tabii ki tümörlerin ortaya çıkardığı ağrılar da vardır ki, bu tümörler haricen tespit edilebildiği gibi, dahili tetkik yöntemleri de kullanılması gerektiği haller de vardır.
 • Kulak ağrısı nedenleri arasında kulakla ilgilisi olmayan sekonder etkenler ve yansıma ağrılarından da bahsedilmelidir.
 • Diğer Etkenler: Kulak ağrısı çoğu zaman kulakla ilgili olsa da, zaman zaman, diş ve çene problemleri başta olmak üzere, vücudun kulağa çok uzak bölgelerinde yer alan organların rahatsızlılarının habercisidir.
  Bazı kulak ağrıları, Yemek borusu rahatsızlıkları, Farenjit, Bademcik iltihabı, Akciğer Tümörleri, Mide Fıtığı, Gırtlak Kanseri rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

Bebeklerde kulak ağrısı çoğu zaman gelişmekte olan immün sistemin henüz enfeksiyonlar üzerinde yeterince etkili olamaması sonucu ortaya çıkar. Yetişkinlerde kısa zamanda geçebilecek enfesiyonlar bebeklerde biraz daha uzun süre etkin olabilmektedir. Ancak belirtmek isteriz ki, bebeklerde de travmatik ağrılar söz konusu olabilmektedir. Ve Kulak ağrısı yaşandığı fark edildiğinde muhakkak hekime başvurulması gerekmektedir.

[reklam id=1]

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Öncelikle kulak ağrıları hemen hemen her zaman hekim kontrolü gerektiren hastalıklardan kaynaklanır veya bu hastalıkların sonuçlarıdır.  Bu nedenle evde tedavi edilmeye çalışılmaları doğru değildir.

 • Özellikle bebeklerde kulak ağrısı, derhal hekime danışılması gereken bir durumdur. Travmalar sonucu hasarların kalıcı olmaması için de mutlaka hekim kontrolü şarttır.

Kulak-Agrisi-Neden-Olur2

 • Medikal tedbirler ise yine sadece hekimlerin karar verebileceği hususlardandır.
 • Evde, tedaviden ziyade; ancak tedbir alınabilmesi mümkün olan kulak hastalıkları veya semptomu kulak ağrısı olan diğer hastalıkların hemen hepsi medikal tedavi gerektirmektedir.
 • Bununla birlikte basit travmalardan kaynaklanan ağrıların elbette evde tedavisi mümkündür.
  Her şeyden önce kulağınızı, düşük sıcaklıklardan koruyunuz ve su kaçmasını engelleyiniz. Büyük ölçüde oto immün sisteminiz basit enfeksiyonları ve travmaları tedavi edecektir. Kulağınıza kesinlikle yabancı cisimler sokmayınız. Sakın ola ki kulağınıza sigara dumanı üfletmeyiniz.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer

Kulak ağrısı nasıl geçer?, ağrıya sebep olan rahatsızlık tedavi edilmeden geçmeyecektir. Zira bir günden uzun süren ağrılar bir hastalığın semptomudur ve kaynak kurutulmadan geçmezler. Hele ki yukarıda bahsettiğimiz majör rahatsızlıklardan herhangi birisinin sonucu olarak ortaya çıkmışsa ağrı elimizdeki hafif sonuçlardan birisi olacaktır.

Kulak-Cinlaması-Neden-Olur1

Kulağınızı dış faktörlerden korumanız kulağın kendisi ile ilgili ağrıların kaynağını otomatik olarak düzeltmesine yardımcı olacaktır. Ancak diğer faktörler sebebiyle ortaya çıkan ağrıları kulağa uygulayacağınız herhangi bir tedavi ile geçiremezsiniz.