Kürtaj Nasıl Yapılır?

tarafından
226
Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj nasıl yapılır, rahim içi materyalin alınması, istenmeyen gebeliğin tahliyesi veya çocuk aldırma olarak da bilinen kürtaj nasıl olur, hangi teknikler kullanılır hususlarına değineceğimiz bu yazıda konuya önce kürtajın nasıl yapıldığı ile başlayalım. Kürtaj, vakumlu kürtaj ve küretle kazıyarak yapılan kürtaj olarak iki şekilde yapılır. Önce vakumlu kürtaj nasıl yapılır kısmına göz atalım.

Kürtaj Nasıl Yapılır? 1

Kürtaj işlemi günümüzde çoğunlukla vakumlama yöntemiyle yapılır. Rahimdeki gebelik materyali plastik enjektör ve kanül denilen ince plastik borular vasıtasıyla emilerek alınır. Buna vakum aspirasyon küretaj denilir. Bu yöntem hem kolaydır hem de riski azdır. Kurşun kalemden daha ince olan plastik uç rahim ağzından içeri ittirilerek enjektörün vakumlamasıyla emilerek çekilir. Bu işlem 5-10 dakikayı geçmez. İşlem lokal anestezi ile de genel anestezi ile de yapılabilir.

Vakum yöntemi günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Daha eski tarihlerde yaygın olarak kullanılan küret aletleri, ucu çay kaşıklarına benzeyen metal aletlerdir ve günümüzde de gerekli olan durumlarda kullanılabilmektedir.

[reklam id=1]

Bu aletlerde gebelik emilerek değil, küret aletinin ucuyla rahim kazınarak alınır. Vakum yöntemi yaygınlaştığından bu yana küretler çok sık kullanılmaz olmuşlardır. Kürtajda kullanılan aletlerin steril olması şarttır.

Kürtaj yani çocuk aldırma süresi nedir, kürtaj ne kadar sürer kısmına gelecek olursak; hastanın kliniğe gelmesi, hazırlanması, narkoz uygulanması, kürtaj işlemi, kürtaj sonrası kısa bir istirahati de kapsayan tüm kürtaj işlemleri ortalama 30 dakika sürer. Sadece kürtaj işleminin kendisi ise birkaç dakikadan uzun sürmez.

Kürtaj Nasıl Yapılır? 2

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılır?

Çocuk aldırma olarak da bilinen kürtaj kaç aya kadar yapılır, hem yasal hem de sıhhi açıdan çocuk aldırma süresi nedir noktalarına değinecek olursak; 1983 yılından bu yana geçerli olan yasaya göre herhangi bir tıbbi gerekçe olmadan isteğe bağlı kürtaj 10. gebelik haftasına kadar yapılabilmektedir.

10. haftayı aşmış gebeliklerin isteğe bağlı kürtajla sonlandırılması yasal anlamda mümkün değildir. Bu süreden sonra yapılacak kürtajlar ancak anne adayının hayatını tehlikeye atacak bir durum söz konusuysa yahut bebekte ciddi bir anomali, sakatlık ve buna benzer bir durum varsa yapılabilir. Buna hekim heyeti karar verir.

Kürtaj Nasıl Yapılır? 3

Peki kürtaj nerede yapılır? Kürtaj tam teşekkülü hastanelerde ve kliniklerde yapılmalıdır. Bunun dışındaki yerlerde, steril olmayan koşullarda ve ehil olmayan kişilerce yapılan kürtajlar, kısırlık, çeşitli enfeksiyonlar ve hatta ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

Kürtajın nasıl yapıldığını merak edenler için kürtaj nasıl yapılır görüntüleri ile alakalı videolar fikir verebilir.